آمار باورنکردنی از تکنولوژی خودروهای فرمول یک

امیرمسعود عابدین_ فرمول یک، یک رقابت جهانی است. میلیون ها نفر از سراسر جهان به دلایل زیادی این ورزش را تماشا می کنند. یکی از جذاب ترین چیزها در مورد این ورزش، سرعت و چابکی اتومبیل های F1 است. این ماشین های مسابقه می توانند به سرعت 350 کیلومتر بر ساعت دست یابند!

درحالی که تماشای رقابت رانندگان با یکدیگر برای کسب مقام برنده لذت بخش است، علم، مهندسی و نوآوری پشت ساخت خودرو به همان اندازه جذاب هستند.

در اینجا ما سعی می کنیم که فاکتورهای مهندسی مختلفی که در سرعت اتومبیل های F1 نقش دارند، ازجمله آیرودینامیک، قدرت موتور و سایر تکنیک های مهندسی نوآورانه را درک کنیم. هر تیم F1 تلاش می کند تا عملکرد خودروهای خود را در این زمینه ها بهینه کند تا برتری رقابتی نسبت به رقبای خود کسب کند.

قدرت موتور و طراحی

اینجا اعداد سخن می گویند!

به گزارش ساز ایرانی، موتورهای مورداستفاده در فرمول یک دارای قطعات بسیار پیچیده ای هستند و بدیهی است که نقش مهمی در سرعت و عملکرد خودرو دارند.

قوانین F1 مشخصات موتور را تعیین می کند. از سال 2014، موتورهای F1 باید چهارزمانه، هیبریدی، موتورهای V6 با حجم 1.6 لیتر و توربوشارژر برای افزایش توان خروجی باشند. توربوشارژر هوای بیشتری را به موتور وارد می کند که درنتیجه قدرت بیشتری دارد.

قدرت تولیدشده توسط یک موتور F1 به سرعت چرخش آن بستگی دارد و از سال 2021 این میزان به 15000 چرخش در دقیقه (rpm) محدود شده است. برای مقایسه، یک خودروی جاده ای با ابعاد مشابه عموماً در حدود 6000 دور در دقیقه کار می کند، یعنی نیمی از یک اتومبیل F1!

موتور یک خودروی F1 قدرتی نزدیک به 1000 اسب بخار تولید می کند! موتور یکی از گران ترین اجزای یک خودروی F1 است و تیم ها سرمایه گذاری زیادی برای توسعه و بهینه سازی موتورهای خود می کنند.

اینجا اعداد سخن می گویند!

علاوه بر این، توان خروجی موتور توسط فناوری هیبریدی افزایش می یابد. از سال 2014، طبق مقررات FIA (هییت حاکمه مسابقات اتومبیل رانی)، گروه های F1 باید از موتورهای هیبریدی شامل موتورهای الکتریکی و باتری استفاده کنند. مجموعه هیبریدی دارای دو موتور الکتریکی است، یکی به نام MGU-K که توسط باتری تغذیه می شود و به میل لنگ نیرو می افزاید و دیگری به نام MGU-H که توربوشارژر را مدیریت می کند.

این انرژی در یک باتری ذخیره می شود و می توان از آن برای تغذیه موتور الکتریکی و تقویت موتور استفاده کرد. فناوری هیبریدی همچنین به خودروها اجازه می دهد تا انرژی را در هنگام ترمز گیری برای استفاده بعدی بازیابی کنند. این فناوری سیستم بازیابی انرژی جنبشی یا KERS نامیده می شود.

موتورهای اتومبیل F1 به گونه ای ساخته شده اند که جمع وجور، سبک وزن و بسیار کارآمد باشند. خودروهای F1 قادرند 50 درصد انرژی سوخت را به نیرو تبدیل کنند. برای مقایسه، اتومبیل های جاده ای قادرند که فقط حدود 20٪ انرژی سوخت را به نیرو تبدیل کنند!

از بین تمامی گروه های حاضر در مسابقات، تنها چهار تیم فراری، ردبول، مرسدس و آلپاین موتورهایشان را خودشان تولید می کنند.

جهت مشاهده لیست قیمت روز خودرو های داخلی و خارجی می توانید به صفحه لیست قیمت روز خودرو در ساز ایرانی مراجعه کنید.

227322

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "آمار باورنکردنی از تکنولوژی خودروهای فرمول یک" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "آمار باورنکردنی از تکنولوژی خودروهای فرمول یک"، کلیک کنید.