ابلاغ دستورالعمل ساخت، توسعه و تجهیز آزمایشگاه های مدارس

ابلاغ دستورالعمل ساخت، توسعه و تجهیز آزمایشگاه های مدارس

ساماندهی تجهیزات آزمایشگاهی و تحقیقاتی از نظر نرم افزاری و سخت افزاری همسو با سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و همچنین دستورالعمل ساخت، توسعه و تجهیز آزمایشگاه مرکزی در مدارس و پژوهشسراها، تدوین و جهت اجرا ابلاغ شد.

به گزارش ساز ایرانی، در راستای این طرح و معطوف به اجرای سند تحول بنیادین و برنامه زیرنظام فضا، تجهیزات و فناوری، ساخت یک آزمایشگاه مرکزی در شهرهای مستعد در دستور کار قرار خواهد گرفت.

حمیدرضا خان محمدی ضمن ابلاغ دستورالعمل ساخت، توسعه و تجهیز آزمایشگاه مرکزی، اظهارکرد: طراحی، ساخت و تجهیز آزمایشگاه در راستای توسعه و غنی سازی واحد اطلاعات، منابع و محیط های یادگیری  آموزش و پرورش در سطح مدارس به عنوان محیط تعلیم و تربیت در راستای برقراری تعامل اثربخش مدارس با رعایت اصل غنی سازی محیط مدرسه با همکاری سایر دستگاه ها مورد توجه و تاکید سند تحول بنیادین آموزش و پرورش قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه ایده اولیه طرح در یکی از سفرهای استانی توسط وزیر آموزش و پرورش مطرح و دستورالعمل مربوطه در جلسات کارشناسی و هم اندیشی تهیه شده است، افزود: با توجه به گسترش مراکز آموزشی در کشور و تخصیص بخش زیادی از اعتبارات مراکز آموزشی برای خرید و تامین تجهیزات تحقیقاتی و آزمایشگاهی، ساماندهی تجهیزات مذکور امری ضروری به نظر می رسد. طبق بررسی های به عمل آمده، این تجهیزات در قالب آزمایشگاههای کوچک و پراکنده، در قسمت های مختلف آموزشی جانمایی و تعداد قابل توجهی از آنها به صورت موازی توسط موسسات و مراکز آموزشی و پژوهشی خریداری شده است. بدین ترتیب با وجود هزینه های زیادی که صرف آن شده، بهره برداری کافی از آنها صورت نپذیرفته و برخی از این تجهیزات به دلیل نگهداری نامناسب و عدم استفاده صحیح، غیرقابل استفاده و مستهلک شده است.

رییس سازمان نوسازی مدارس کشور تصریح کرد: فضای آزمایشگاهی ذیل برنامه توسعه فیزیکی پژوهشسراها تعریف و به منظور تنوع بخشی به محیط های یادگیری در فرآیند تعلیم و تربیت رسمی عمومی نیز ساخت و تجهیز چنین فضاهایی در راستای تحقق اهداف و راهکارهای سند تحویل در دستور کار قرار گرفته است، از اینرو سازمان نوسازی مدارس کشور با هدف ساماندهی وضعیت موجود تجهیزات آزمایشگاهی و تحقیقاتی از نظر نرم افزاری و سخت افزاری همسو با سند تحول و زیر نظام فضا و تجهیزات دستورالعمل ساخت، توسعه و تجهیز آزمایشگاه مرکزی« در مدارس و پژوهشسراها» را تدوین و جهت اجرا ابلاغ کرده است.

معاون وزیر آموزش و پرورش در خصوص اهم اهداف ساماندهی و ایجاد آزمایشگاه مرکزی، اذعان کرد: نهادینه کردن فرهنگ اشتراک گذاری منابع و توانمندی های علمی و آزمایشگاهی (سخت افزاری و نرم افزاری فضاهای آموزشی)، امکان برنامه ریزی و مدیریت خدمات آزمایشگاهی،متمرکز شدن تجهیزات آزمایشگاهی جهت ارایه خدمات بهینه پژوهشی و فناوری توسط کارشناسان آموزش دیده و متخصص، زمینه سازی برای مدیریت نگهداری و تعمیر تجهیزات آزمایشگاهی، ایجاد شبکه آزمایشگاهی در سطح مدارس با محوریت آزمایشگاه مرکزی، تسهیل در بهره برداری بهینه از آزمایشگاه ها و کارگاه های موجود در مدارس، تسهیل خدمات رسانی در شبکه آزمایشگاه های علمی ایران و امکان مشارکت فعال در اجرای پروژه های تحقیقاتی استانی، ملی و بین المللی از اهدف مهم در این اقدام تحولی است.

خان محمدی با اشاره ای کوتاه به موضوع و اولویت های اجرایی این طرح، خاطرنشان کرد: با توجه به در دست اجرا بودن مجتمع های آموزشی و پرورشی در کشور و نیز برنامه ریزی برای طراحی و اجرای عملیات عمرانی جدید مورد نیاز کشور، نسبت به اولویت بخشی فضای آزمایشگاه مرکزی در این فضاها مطابق مفاد برنامه هفتم توسعه کشور به عنوان گزینه میان مدت اقدام می شود.

این مقام مسیول در خصوص تامین منابع مالی این طرح بیان کرد: خیرین همواره در طرح های مهم و توسعه ای پیشقدم بوده اند، ضمن اینکه بخشی از اعتبارات مسیولیت اجتماعی شرکت ها را می توان به این سمت هدایت کرد، در کنار آن اعتبارات استانی و ظرفیت های قانون الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت نیز کمک حال ما در اجرایی سازی این دستورالعمل مهم خواهند بود.

گفتنی است مطابق این دستور العمل ادارات کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان ها موظفند با هماهنگی ادارات کل آموزش و پرورش استان، ضمن شناسایی آزمایشگاه های هدف در هر شهر و برنامه ریزی اجرایی در پروژه های موجود و در دست اجرا، می بایست گزارش پیشرفت کار و عملکرد اجرایی دستورالعمل را هر دو ماه یکبار به سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور ارسال کنند.

پایان خبر ساز ایرانی

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ابلاغ دستورالعمل ساخت، توسعه و تجهیز آزمایشگاه های مدارس" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ابلاغ دستورالعمل ساخت، توسعه و تجهیز آزمایشگاه های مدارس"، کلیک کنید.