افزایش اقبال رای‌دهندگان آمریکایی به هریس و کلینتون به عنوان نامزد جانشینی بایدن

افزایش اقبال رای‌دهندگان آمریکایی به هریس و کلینتون به عنوان نامزد جانشینی بایدن

به گزارش ساز ایرانی از ساز ایرانی، نظرسنجی که از سوی شرکت افکارسنجی «بندیکسن و آماندی» در پی نمایش فاجعه‌بار «جو بایدن»، رئیس جمهور آمریکا و نامزد ریاست جمهوری حزب دموکرات در اولین مناظره ریاست جمهوری با «دونالد ترامپ»، رقیب جمهوریخواهش برگزار و از سوی نشریه «پالتیکو» منتشر شده مشخص کرده که جو بایدن در رقابت با ترامپ با نتیجه ۴۲ درصد در برابر ۴۳ درصد شکست می‌خورد.

طبق نتایج این نظرسنجی از مجموع ۸۶ درصد رای‌دهنده احتمالی که همه یا بخشی از این مناظره را تماشا کردند تنها ۲۹ درصد گفتند این رئیس جمهور آمریکا از ظرفیت ذهنی و بنیه جسمی لازم برای آنکه چهار سال دیگر به عنوان رئیس جمهور آمریکا خدمت کند برخوردار است. در مقابل اما ۶۱ درصد گفتند که او فاقد آن است. تنها ۳۳ درصد از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی گفتند که بایدن باید به عنوان نامزد ریاست جمهوری دموکرات‌ها به کارش ادامه دهد اما در مقابل ۵۲ درصد معتقد بودند که او نباید این کار را کند. نیمی از دموکراتها گفتند بایدن باید نامزد حزبشان باقی بماند یا اینکه دارای صلاحیت ذهنی و جسمی برای یک دور دیگر ریاست جمهوری است.

طبق نظرسنجی مذکور «کامالا هریس»، معاون رئیس جمهور آمریکا در رقابت بر سر ریاست جمهوری با دونالد ترامپ با نتیجه ۴۲ درصد در برابر ۴۱ درصد برتری دارد. از سوی دیگر طبق نتایج این نظرسنجی «هیلاری کلینتون»، وزیر امور خارجه اسبق آمریکا که در سال ۲۰۱۶ رقیب دموکرات ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری بود، با وجود آنکه نامش به عنوان یک گزینه جدی جانشینی بایدن در مقام کاندیدای ریاست جمهوری دموکرات‌ها به صورت جدی مطرح نشده در رقابت فرضی با ترامپ با نتیجه ۴۳ درصد به ۴۱ درصد برتری می‌یابد.

طبق این نظرسنجی ترکیب کلینتون در کنار «کامالا هریس» به عنوان نامزد معاونت ریاست جمهوری با نتیجه ۴۳ درصد به ۴۰ درصد ترامپ را شکست می‌دهد و چهار درصد رای بیشتری در مقایسه با ترکیب جو بایدن در کنار هریس به عنوان معاون رئیس جمهور کسب می‌کند.

«فرناند آماندی»، رئیس پرسابقه این شرکت افکارسنجی مستقر در میامی که سابق بر این به «باراک اوباما»، رئیس جمهور اسبق آمریکا در ۲ کارزار انتخابات ریاست جمهوری مشاوره داده با اشاره به اینکه بیش از یک سوم دموکرات‌ها رئیس جمهور کنونی آمریکا را شایسته نامزدی برای ریاست جمهوری نمی‌دانند، تاکید کرد که بایدن نباید دیگر به نامزدی خود ادامه دهد. او گفت: «رای دهندگان آمریکایی نگرانی چشمگیری درباره بالا بودن سن بایدن دارند و این نگرانی آنها شدیدتر نیز شده است اما هنوز این میزان به قدری نیست که بتواند یک پیروزی صریح را نصیب ترامپ کند.»

در این نظرسنجی چهره‌های دموکرات دیگری که می‌توانند به عنوان جانشین بایدن در صورت انصراف او از رقابت انتخاباتی در نظر گرفته شوند اقبال چندان بالایی کسب نکردند. گاوین نیوسام، فرماندار کالیفرنیا با رای ۳۷ درصد به ۴۰ درصد پشت سر ترامپ قرار گرفت و «گرچن ویتمر»، فرماندار میشیگان با ۳۶ درصد در مقابل ۴۰ درصد از ترامپ شکست می‌خورد.

نظرسنجی مذکور با جامعه آماری ۱۰۰۰ رای‌دهنده احتمالی و ضریب خطای ۳.۱ درصد در بازه زمانی دوم تا ششم ژوئیه برگزار شد. اخیرا تعداد فزاینده‌ای از مقام‌ها و فعالان و حامیان مالی دموکرات‌ها در واکنش به عملکرد ضعیف بایدن در مناظره انتخاباتی با ترامپ که در تاریخ ۲۷ ژوئن برگزار شد فشارها را بر اینکه بایدن از این رقابت انصراف دهد افزایش داده‌اند.

نظرسنجی مذکور همچنین نشان داد ترکیب کامالا هریس به عنوان نامزد ریاست جمهوری حزب دموکرات و «جاش شاپیرو»،‌ فرماندار پنسیلوانیا به عنوان نامزد معاون رئیس جمهور نیز ترامپ را با ۲ درصد برتری با نتیجه ۴۲ به ۴۰ شکست می‌دهد. اما ترکیب هریس با گرچن ویتمر به عنوان نامزد معاون رئیس جمهور با نتیجه ۳۹ درصد به ۴۱ درصد از ترامپ شکست می‌خورد.

هیلاری کلینتون که با ۷۶ سال سن جوانتر از ترامپ و بایدن است علنا گفته که دیگر برای انتخابات ریاست جمهوری نامزد نخواهد شد. او بعد از مناظره ریاست جمهوری جنجالی بایدن و ترامپ در آتلانتا بر تداوم حمایتش از نامزدی بایدن تاکید کرده است. شاپیرو که ۵۱ ساله است قبل از آنکه سال گذشته میلادی به سمت فرمانداری پنسیلوانیا برسد دادستان کل بود.

بایدن به رغم درخواست‌های فزاینده دموکرات‌ها و چهره‌های دیگر در آمریکا برای آنکه از نامزدی ریاست جمهوری انصراف دهد این درخواست‌ها را رد کرده و وعده داده که همچنان به نامزدی خود ادامه می‌دهد.

نظرسنجی مذکور اما یک سوال تحریک کننده از شرکت‌کنندگان پرسید: اینکه آیا شما اگر بایدن دچار ضعف قوای شناختی به خاطر سن بالایش شده و احتمال اینکه او یک دوره چهار ساله دیگر ریاست جمهوری را بتواند به پایان برساند کم باشد باز هم حاضر هستید صرفا به خاطر جلوگیری از پیروز شدن مجدد ترامپ به بایدن رای دهید؟

۴۸ درصد از رای دهندگان در پاسخ به این سوال گفتند که به بایدن رای نخواهند داد در حالی که در مقابل ۴۴ درصد گفتند که در این صورت همچنان به بایدن رای می‌دهند؛ ۷۵ درصد از کسانی که در پاسخ به این سوال همچنان به بایدن رای می‌دادند دموکرات بودند. رای دهندگان سیاهپوست قدرتمندترین گروه رای‌دهندگان حامی بایدن به حساب می آیند چون ۵۵ درصد از آنها گفتند همچنان از نامزدی بایدن در صورتی که حتی مبتلا به ضعف ذهنی به دلیل کهولت سن باشد و احتمالا قادر به ریاست جمهوری تا سال ۲۰۲۹ نباشد رای خواهند داد.

طبق این نظرسنجی همچنین ۵۳ درصد پاسخگویان گفتند ریاست جمهوری دونالد ترامپ را به عنوان یک خطر حاد علیه دموکراسی در آمریکا می‌دانند. ۳۷ درصد اظهار کردند که یک چنین صحبتی در زمره لفاظی‌های سیاسی حزبی قرار گرفته و اتفاق افتادن آن بعید است.

۳۱۰۳۱۰

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "افزایش اقبال رای‌دهندگان آمریکایی به هریس و کلینتون به عنوان نامزد جانشینی بایدن" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "افزایش اقبال رای‌دهندگان آمریکایی به هریس و کلینتون به عنوان نامزد جانشینی بایدن"، کلیک کنید.