افزایش ثبات سازه های فلزی در برابر حریق با فوم های کندکننده آتش

افزایش ثبات سازه های فلزی در برابر حریق با فوم های کندکننده آتش

گروهی از محققان یکی از شرکت های دانش بنیان به فرمولاسیون کاورهای کندکننده آتش دست یافته اند که قادر به جلوگیری از گسترش آتش سوزی تا رسیدن نیروهای امدادی آتش نشان است.

به گزارش ساز ایرانی، محمود ترابی نژاد، مدیرعامل این شرکت دانش بنیان، گفت: مصالح مورد استفاده در ساختمان ها و صنایع، در درجه حرارت 250 تا 300 درجه سانتی گراد، مقاومت خود را از دست می دهند؛ به گونه ای که با وجود این که نقطه ذوب فولاد 1300 تا 1400 درجه سانتی گراد است، در برابر حرارت 400 درجه سانتی گراد تاب نیاورده و در صورت باربر بودن، دچار خمش می شوند.

وی با بیان اینکه ازدیاد دود ناشی از سوختن مواد قابل اشتعال یا ریزش ساختمان ها، راه های خروجی را برای ساکنین ناامن می کند و منجر به توقف خطوط تولید در صنایع می شود، اظهار کرد: ما در این شرکت به فرمولاسیون تولید محلول ها و فوم های ضدحریق دست یافته ایم که نه تنها مانع از گسترش آتش می شود، بلکه مانع از پخش دود و تولید گازهای زیان آور و سمی حاصل از سوختن مواد قابل اشتعال خواهد شد.

ترابی نژاد با بیان اینکه از سال 85 برای این محلول 6 گواهی ثبت اختراع داخلی دریافت کرده اند، تصریح کرد: ضدحریق پروماکت برای ضدحریق کردن دکوراسیون داخلی، اسکلت های فلزی، کابل های برق، ایجاد اتاق های امن در هتل ها و بیمارستان ها قابل استفاده است؛ چرا که اجسام قابل اشتعال و آسیب پذیر را در مقابل حرارت و حریق، مقاوم می کند.

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان، استفاده از این فناوری را مانند پوشاندن جلیقه ضد حریق بر تن ابزار و مصالح توصیف و تصریح کرد: ضخامت این فوم چند برابر لایه خشک اولیه آن است و در دمای بالای 220 درجه سانتی گراد، گاز خنک کننده کاملا بدون ضرری از آن آزاد می شود که باعث سرد شدن سازه فلزی شده و موجب به تاخیر انداختن زمان بی ثباتی سازه فلزی بر اثر آتش سوزی و ریزش سازه و سقف تا رسیدن تیم امدادرسانی خواهد شد.

به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، ترابی نژاد جلوگیری از گسترش آتش، ایجاد زمان مناسب جهت رسیدن آتش نشانان و تیم امدادی به محل حریق، جلوگیری از ایجاد دود در محیط به علت شعله ور نشدن پنل ها، سرد شدن سریع محل بعد از رفع علت حریق، جلوگیری از سرایت آتش به محل های مجاور را از مزایای کاورهای کندکننده آتش عنوان کرد.

پایان خبر ساز ایرانی

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "افزایش ثبات سازه های فلزی در برابر حریق با فوم های کندکننده آتش" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "افزایش ثبات سازه های فلزی در برابر حریق با فوم های کندکننده آتش"، کلیک کنید.