افشاردوست: مربی طراز اول خارجی می خواهیم/ نسل فعلی تیم ملی والیبال باید ایرادهایش را بپذیرد

افشاردوست: مربی طراز اول خارجی می خواهیم نسل فعلی تیم ملی والیبال باید ایرادهایش را بپذیرد

مدرس جهانی فدراسیون والیبال گفت: باید یک مربی طراز اول خارجی را بعد از لیگ ملت ها انتخاب کنیم و تا المپیک 2028 با او قرارداد ببندیم.

محمود افشاردوست در گفت وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری علم و فناوری ساز ایرانی، درباره اینکه تیم ملی والیبال در تمامی دیدار های خود در دو هفته ابتدایی لیگ ملت ها بازنده از زمین خارج شده و تنها دو امتیاز به دست آورده، اظهار کرد: متاسفانه امسال تیم ملی شرایط خوبی در لیگ ملت ها ندارد و امتیازات زیادی را از دست داده است. خانواده والیبال جنگندگی همیشگی را در تیم ملی ندیدند و نه تنها موفق به کسب سهمیه المپیک شدیم بلکه در حفظ رنکینگ جهانی هم به مشکل جدی خوردیم. نوع بازی تیم ملی از سال گذشته هم بدتر است و دلایل زیادی می تواند در این موضوع دخیل باشد که می توان به سه ضلع این دلایل را تقسیم کرد.

تیم ملی شانس استفاده از مربی مطرح را از دست داد

وی ادامه داد: ضلع اول از دلایل ناکامی تیم ملی والیبال به مدیریت برمی گردد که همان فدراسیون است و وظایف متعددی از جمله نحوه برگزاری اردوی تیم ملی، بازی های تدارکاتی، انتخاب سرمربی را بر عهده دارد. در انتهای دوران ریاست محمدرضا داورزنی و سرپرستی وحید مرادی، من خودم یکی از اعضای کمیته فنی فدراسیون بودم و تلاش شد تا یک مربی مطرح را به کار بگیرند. خیلی از مربیان نامدار والیبال دنیا یا تیم داشتند و نمی توانستند سرمربی ایران شوند، یا اینکه نمی خواستند سرمربی تیم ملی شود. در نتیجه شانس تیم ملی نبود تا بتواند از سرمربی صاحب نامی بهره ببرد.

در موضع ذهنی ضعف داریم 

عضو هییت رییسه فدراسیون والیبال افزود: ضلع ذوم دلایل ناکامی تیم ملی والیبال بازیکنان بودند. مهره های کنونی تیم ملی در قیاس با نسل بی نظیر قبلی توان فنی کمتری دارند. سعید معروف، سید محمد موسوی، شهرام محمودی، امیر غفور، عادل غلامی و … به لحاظ فنی بهتر بودند. این به معنای خوب نبودن نسل فعلی والیبال ایران نیست و آنها به زمان بیشتری نیاز دارند تا خود را در سطح لیگ ملت ها کنند. بازیکنان ما باید بپذیرند و توان فنی خود را بالا ببرند. ابعاد زندگی آنها متفاوت است و زندگی شخصی آنها با زندگی حرفه ای شان متفاوت است. باید تمام تلاش خود را کنند تا کیفیت شان را ارتقا دهند. ذهن برتر و سخت کوشی بیشتر کنند و با تمرین و تلاش بیشتر، ایراد هایی خود را برطرف کنند. در موضع ذهنی ضعف داریم و و برای همین در کار تیمی دچار مشکل هستیم. نسل طلایی والیبال ما اگر اختلافی هم میان بازیکنان بود به معنای واقعی کلمه درون زمین تیم بودند و برای برتری بر حریفان در بهترین فرم خود بودند.

هنوز در دریافت اول مشکل داریم

وی یادآور شد: نسل فعلی تیم ملی هماهنگ نیستند و پایز هم به این نکته اشاره کرد، عطایی و آلکنو هم به همین نکته اشاره کرده بودند. بازیکنان تیم ملی به لحاظ کیفیت فنی قابل قیاس و هم طراز بازیکنان تاپ دنیا نیستند و علت آن کمتر تلاش و سعی کردن آنهاست. نگاهی به بازی های تیم های ملی برزیل، ایتالیا، لهستان، اسلوونی و … نشان می دهد که بازیکنان این تیم ها در سطح بهتری هستند. بیشتر آنها در لیگ های برتر دنیا لژیونر هستند و باید بپذیریم که بازیکنان ما فاصله گرفته اند، اما توانایی آن را دارند تا به روز های خوب برسند. ما هنوز در دریافت اول مشکل داریم و پیمان اکبری در بازی با ترکیه؛ ناچار شد محمدرضا حضرت پور را به عنوان دریافت کننده به زمین بفرستد. این موضوع گویای آن است که در پایه و اساس دچار ضعف هستیم و باید مشکلات را ریشه ای حل کنیم. اگر نپذیریم که ایراد داریم در مشکلات خود باقی می مانیم.

بگذریم کمیته فنی موافق آمدن پایز بود یا نبود

افشاردوست یادآور شد: ضلع سوم دلایل شکست های تیم ملی والیبال مربیان هستند. بعد از باخت هایی که سال گذشته با سرمربیگری بهروز عطایی به دست آوردیم، هجمه سنگینی علیه عطایی شکل گرفت. وقتی هیچ یک از مربیان خارجی مدنظر نپذیرفتند تا سرمربی تیم ملی ایران شوند در نهایت با پایز توافق شد. بگذریم که کمیته فنی موافق آمدن پایز بود یا نبود، اما در این مقطع پایز به درد نخورد. اگر با سرمربی ایرانی در لیگ ملت های امسال شرکت می کردیم و سرمربی تغییر نمی کرد، بدتر از 8 شکستی که در دو هفته اول مسابقات به دست آمده نتیجه نمی گرفت. در مجموع هر سه ضلع از عوامل شکست های تیم ملی در لیگ ملت ها بوده اند و نباید تنها یک طرف را مقصر قلمداد کنیم. فدراسیون باید به دنبال چاره یابی باشد و واقع بینانه به دنبال حل مشکلات باشیم. مشکلات را پنهان نکنیم و خجالت نکشیم. به دنبال برطرف کردن ایراد ها در تمامی زمینه ها باشیم.

با یک شکست فشار زیادی به مربی ایرانی می آید

مدرس جهانی فدراسیون والیبال در مورد اینکه چه دیدگاهی در مورد سرمربی بعدی تیم ملی دارد، تصریح کرد: من مسیول و تصمیم گیرنده نیستم و این وظیفه فدراسیون است. تغییر نسل را ایجاد و طبیعی است با بازیکنان جوان تر کار کنیم. در سطح لیگ ملت ها مربی ایرانی در راس امور باشد با یک شکست، فشار زایدالوصفی به او وارد می شود و مانع از پیشرفت بازیکنان خواهد شد. باید یک مربی طراز اول خارجی را بعد از لیگ ملت ها انتخاب کنیم و تا المپیک 2028 با او قرارداد ببندیم. اگر سال اول نتیجه نگرفت هم مهم نیست و دو سال به او زمان دهیم تا تیمش روی مدار نتیجه گرفتن بیفتد. مقطعی سرمربی انتخاب نکنیم و از سرمربی بعدی حتماً برنامه مدونی بگیریم. به دنبال نتیجه در کوتاه مدت نباشیم که به بیراهه رفته ایم. رصد جدی بازیکنانی با فیزیک مناسب در رده های سنی نوجوانان و جوانان را هم در اولویت قرار دهیم. ضمن اینکه کار مربی آموزش است و نباید آموزش متوقف شود.  

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "افشاردوست: مربی طراز اول خارجی می خواهیم/ نسل فعلی تیم ملی والیبال باید ایرادهایش را بپذیرد" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "افشاردوست: مربی طراز اول خارجی می خواهیم/ نسل فعلی تیم ملی والیبال باید ایرادهایش را بپذیرد"، کلیک کنید.