اندیشکده سویدی: اتکای دارندگان تسلیحات هسته ای به جنگ افزار اتمی تشدید شده است

اندیشکده سویدی: اتکای دارندگان تسلیحات هسته ای به جنگ افزار اتمی تشدید شده است

2 سازمان سویدی و سوییسی امروز (دوشنبه) گزارش دادند که 9 دولت مسلح به تسلیحات هسته ای در جهان به روند نوسازی این تسلیحاتشان ادامه می دهند و اتکای خود به چنین تسلیحاتی را در سال 2023 تشدید کرده اند.

به گزارش ساز ایرانی، «ویلفرد وان» مدیر برنامه تسلیحات کشتارجمعی در اندیشکده سویدی موسوم به «موسسه بین المللی پژوهش های صلح استکهلم» (سیپری) اظهار کرد: «از زمان جنگ سرد تاکنون شاهد یک چنین نقش برجسته ای برای تسلیحات هسته ای در روابط بین الملل نبوده ایم.»

به نوشته آسوشیتدپرس، اوایل ماه جاری میلادی روسیه و بلاروس مرحله دوم رزمایش با محوریت تسلیحات هسته ای تاکتیکی را برگزار کردند که این بخشی از تلاش کرملین به منظور دلسرد کردن غرب از تقویت کمک به اوکراین بود.

از سوی دیگر سازمان سوییسی موسوم به «کارزار بین المللی نابودی تسلیحات هسته ای» نیز اعلام کرد هشت کشور مسلح به سلاح هسته ای در جهان به علاوه رژیم صهیونیستی، در سال 2023 مجموعا 91.4 میلیارد دلار را صرف زرادخانه های هسته ای خود کرده اند که معادل 2898 دلار در هر ثانیه است. این سازمان که مقر آن در شهر ژنو بوده و شامل ایتلافی از فعالان حامی خلع سلاح هسته ای است، در سال 2017 برنده جایزه صلح نوبل شد.

این گروه تصریح داشت، آمارها نشان می دهند در سال 2023 هزینه کرد جهانی برای تسلیحات هسته ای 10.7 میلیارد دلار در مقایسه با سال 2022 افزایش نشان داده است و 80 درصد از این افزایش سهم ایالات متحده آمریکا بوده است. سهم آمریکا از کل هزینه ها برای این تسلیحات 51.5 میلیارد دلار برآورد شده که بیش از کل هزینه بقیه دولت های مسلح به سلاح هسته ای در این حوزه است.

«آلیشیا سندرز-زاکره» هماهنگ کننده سیاست و پژوهش کارزار بین المللی نابودی تسلیحات هسته ای گفت: «پنج سال گذشته یک روند افزایشی مشهود را در حجم بودجه مختص به توسعه این تسلیحاتی که غیرانسانی ترین و مخرب ترین هستند، بوده ایم.» او اظهار کرد بعد از آمریکا دومین هزینه کننده بزرگ برای این تسلیحات، چین با رقم 11.8 میلیارد دلار بوده و سپس روسیه با رقم 8.3 میلیارد دلار در جایگاه سوم قرار داشته است.

به گفته سندرز- زاکره، «کل این پول ها باعث ارتقای امنیت جهانی نمی شوند. در حقیقت باعث تهدید مردم در هر جایی که زندگی می کنند، هستند.»

موسسه سیپری برآورد کرد، حدود 2100 تا از کلاهک های هسته ای استقرار یافته، در وضعیت آمادگی بالای عملیاتی و سوار بر موشک های بالستیک نگهداری می شوند و تقریبا همه آنها مختص به آمریکا یا روسیه هستند. این اندیشکده تصریح داشت که گمان برده می شود چین هم برای نخستین بار تعدادی کلاهک را در وضعیت آمادگی بالای عملیاتی داشته باشد.

«دن اسمیت» مدیر موسسه سیپری گفت: «متاسفانه ما همچنان شاهد افزایش سال به سال تعداد کلاهک های هسته ای عملیاتی هستیم. این روند احتمالا در سال های آینده تسریع خواهد شد و این بسیار نگران کننده است.»

موسسه سیپری اعلام داشت، روسیه و ایالات متحده تقریبا 90 درصد از کل تسلیحات هسته ای جهان را در اختیار دارند. این سازمان دیده بان تسلیحاتی اضافه کرد، به نظر می رسد اندازه زرادخانه های ارتش های آنها در سال 2023 نسبتا ثابت مانده اما برآورد می شود روسیه در ژانویه 2023، 36 کلاهک عملیاتی دیگر را در نیروهای عملیاتی خود مستقر کرده است.

انستیتوی سیپری در سالنامه 2024 خود تصریح کرد شفافیت نسبت به تسلیحات هسته ای هر 2 کشور آمریکا و روسیه در پی شروع جنگ اوکراین در فوریه 2022 کاهش یافت و اهمیت تمهیدات برای اشتراک تسلیحات هسته ای افزایش یافت.

واشنگتن مذاکرات دوجانبه با روسیه بر سر ثبات استراتژیک را به حالت تعلیق درآورده و مسکو سال گذشته اعلام کرد مشارکت خود در معاهده کنترل تسلیحات هسته ای موسوم به «استارت جدید» را تعلیق می کند.

طبق این گزارش مجموع کلاهک های هسته ای موجود در جهان در ماه ژانویه گذشته 12121 کلاهک تخمین زده شد و حدود 9585 عدد از این کلاهک ها برای استفاده بالقوه در زرادخانه های نظامی مستقر بوده اند. همچنین تخمین زده می شود 3904 عدد از این کلاهک ها در موشک ها و هواپیماها مستقر شده اند که این رقم 60 مورد بیشتر از تخمین ژانویه 2023 است. بقیه این کلاهک ها نیز در انبارهای مرکزی نگهداری شده اند.

موسسه بین المللی پژوهش های صلح استکهلم تصریح داشت، در آسیا کشورهای هند، پاکستان و کره شمالی همگی در صدد دستیابی به توانایی استقرار چند کلاهک بر روی موشک های بالستیک بوده اند. ایالات متحده، روسیه، فرانسه، انگلیس و چین این توانایی را دارند که به آنها امکان افزایش سریع و بالقوه تعداد کلاهک های مستقر شده آنها را داده و همچنین به دارندگان سلاح هسته ای اجازه می دهد تهدید به نابودی اهداف بسیار بیشتری کنند.

موسسه سیپری تاکید کرد که همه برآوردهای این انستیتو تقریبی بوده و هر ساله داده های مربوط به تسلیحات هسته ای جهان را بر اساس اطلاعات جدید و به روزرسانی ارزیابی های قبلی بازبینی می کند.

آمریکا در زمینه نیروگاه هسته ای 15 سال از چین عقب تر است

همچنین در گزارشی که امروز (دوشنبه) منتشر شد، آمده است که ایالات متحده 15 سال از چین در زمینه توسعه نیروگاه های هسته ای با فناوری پیشرفته عقب تر است و رویکرد فناوری مورد حمایت دولت پکن و تامین مالی گسترده این کشور، باعث برتری پکن شده است.

براساس این مطالعه که «بنیاد فناوری اطلاعات و نوآوری» انجام داد که یک موسسه تحقیقاتی غیرحزبی مستقر در واشنگتن است، چین 27 راکتور هسته ای در دست ساخت دارد که میانگین زمان ساخت آنها حدود هفت سال است و این بسیار سریع تر از کار سایر دارندگان قدرت هسته ای است.

در این گزارش آمده است: «استقرار سریع نیروگاه های هسته ای مدرن تر چین در طول زمان باعث صرفه جویی در مقیاس و تاثیرات یادگیری عملی می شود و این نشان می دهد که شرکت های چینی در آینده در نوآوری فزاینده در این بخش مزیت خواهند داشت.»

ایالات متحده بزرگ ترین ناوگان نیروگاه های هسته ای جهان را دارد و دولت جو بایدن، منبع برق تقریبا بدون آلایندگی را برای مهار تغییرات آب و هوایی حیاتی می داند.

پایان خبر ساز ایرانی

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اندیشکده سویدی: اتکای دارندگان تسلیحات هسته ای به جنگ افزار اتمی تشدید شده است" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اندیشکده سویدی: اتکای دارندگان تسلیحات هسته ای به جنگ افزار اتمی تشدید شده است"، کلیک کنید.