بازار مسکن در شرایط بغرنج / بخش خصوصی از این بازار فرار کرد؟

بازار مسکن در شرایط بغرنج / بخش خصوصی از این بازار فرار کرد؟

آفتاب نیوز :

بازار مسکن در حال حاضر شرایط مطلوبی را تجربه نمی کند. به گفته کارشناسان، افت شدید تقاضا و کاهش تولید مسکن دو مشکل اصلی این بازار هستند.

کارشناسان معتقدند که کاهش قدرت خرید مردم به دلیل افزایش تورم، مهم ترین عامل افت تقاضا در بازار مسکن است.

از سوی دیگر، سخت گیری های شهرداری ها و سازمان های خدمات رسان و همچنین ورود دولت به ساخت مسکن از جمله عواملی هستند که باعث شده اند تا تمایل بخش خصوصی به ساخت مسکن کاهش یابد.

آنان می گویند: در سال 1402، حرکت مثبتی در راستای تولید مسکن از سوی دولت و مجلس دیده نشد؛ بنابراین بعید است که وضعیت بخش مسکن و تولید در سال جاری بهتر شود. برخی از انبوه سازان، عملکرد سیستم بانکی را مورد نقد قرار داده و می گویند که هیچ اقدامی از سوی دولت و مجلس در راستای تسهیل گری ساخت و ساز انجام نشده است.

توقف ساخت مسکن توسط بخش خصوصی

به گفته بیت الله ستاریان، کارشناس اقتصاد مسکن، وعده دولت برای ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکن، باعث شده تا بخش خصوصی از این بازار خارج شود.

آمار ها نشان می دهد که ساخت و ساز توسط بخش خصوصی روندی نزولی به خود گرفته است. این موضوع در کنار کاهش عرضه مسکن، می تواند در آینده به افزایش قیمت مسکن دامن بزند.

اگر قرار است قیمت مسکن واجاره بها کنترل شود باید ساخت و ساز تسهیل شود

او ادامه داد: اگر قرار است قیمت مسکن واجاره بها کنترل شود باید ساخت و ساز تسهیل شود. پس اگر قرار است ابتدا تورم کنترل شود تا کالایی با ثبات بهتری ادامه فعالیت بدهد باید تولید آن کالا نیز به شکل قابل توجهی افزایش یابد. متاسفانه آمار صدور پروانه ساختمانی و در ادامه آمار تولید مسکن پایین است.

کارشناس اقتصاد مسکن در پاسخ به این پرسش که ظاهرا قیمت مسکن هنوز به اندازه تورم رشد نکرده است، اما باید توجه داشت که همین الان هم قدرت خرید متقاضیان مسکن پایین است تاکید کرد: تولید مسکن پایین است و آنچه که مشخص است این است که بازار مسکن متقاضی موثر ندارد. اما موضوعی که حایز اهمیت است این است که اگر قفل بازار مسکن به لحاظ معاملات باز شود قیمت مسکن از تورم جلوتر خواهد زد.

تولید مسکن به زیر 300 هزار واحد مسکونی در سال رسید

ستاریان ادامه داد: وقتی تولید مسکن پایین است حتی اگر بازار مسکن هم قفل باشد باز هم رشد قیمت مسکن احتمالا رخ می دهد. متاسفانه در حال حاضر تولید مسکن به زیر 300 هزار واحد مسکونی در سال رسیده است در حالیکه سال ها بود که تولید مسکن 350 هزار تا 400 هزار واحد مسکونی بود.

کارشناس اقتصاد مسکن در پاسخ به این پرسش که چرا سازندگان مسکن دیگر رغبتی برای تولید ندارند؟ آیا سختگیری های شهرداری و یا سازمان های خدمات رسان باعث این اتفاق شده است یا اینکه سود آن ها کاهش داشته است؟ گفت: به هر حال سود سازنده های مسکن که مثل گذشته نیست و کاهش داشته است. اما موضوعی که حایز اهمیت است این است که زمانی که دولت اعلام کرد سالانه یک میلیون واحد مسکونی خواهد ساخت به یکباره اکثر سازنده های خُرد که مثلا سالانه 10 تا 100 واحد مسکوی می ساختند سرمایه های خود را از بخش مسکن هراسان خارج کردند.

سازنده های خُرد معمولا با یک تبلیغ منفی از بازار مسکن کوچ می کنند

ستاریان ادامه داد: سازنده های خُرد معمولا با یک تبلیغ منفی علیه بخش مسکن از بازار مسکن کوچ می کنند. اگر خاطرتان باشد در مسکن ساز ایرانی نیز این اتفاق اقتاد و بسیاری از خُرده سازان مسکن ازر بازار مسکن خارج شدند. البته این یک دلیل است و دلایل دیگری نیز می تواند داشته باشد که چرا تولید مسکن توسط بخش خصوصی کاهش یافته است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بازار مسکن در شرایط بغرنج / بخش خصوصی از این بازار فرار کرد؟" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بازار مسکن در شرایط بغرنج / بخش خصوصی از این بازار فرار کرد؟"، کلیک کنید.