برهانی: نتانیاهو گانتس را در بازی سیاسی فریب داد

برهانی: نتانیاهو گانتس را در بازی سیاسی فریب داد

یک کارشناس حوزه اسراییل درباره استعفای بنی گانتس از کابینه جنگ گفت: گانتس یک شخصیت محبوبی در مقایسه با نتانیاهو در اسراییل است و بیش از دیگر سیاستمداران محبوبیت دارد. نتانیاهو قبلا او را در مسایل سیاسی بازی داده و فریبش داده است. این دفعه هم چون نتانیاهو شخصیتی فرصت طلب و فریب کار است، همان رفتار را کرد. اما گانتس با استفاده از تجارب قبلی راه خود را جدا کرد تا بازی که نتانیاهو برای او فراهم کرده بود را ترک کند.

به گزارش ساز ایرانی، درحالی که انگشت اتهام جهان به سمت کابینه نتانیاهو بر سر حمله به اردوگاه نصیرات در مرکز غزه دراز شده است، کابینه جنگ اسراییل به کل بهم ریخت و یکشنبه سه وزیر عضو کابینه جنگ و یک فرمانده لشکر ارتش اسراییل از مقام خود استعفا دادند. روز سه شنبه عضو مستعفی کابینه جنگ اسراییل یعنی بنی گانتس در دیدار با وزیر خارجه آمریکا درباره جبهه شمال درخواستی را مطرح کرد. او از وزیر خارجه آمریکا خواست ایالات متحده و جامعه جهانی برای رفع تهدید حزب الله علیه شمال اراضی اشغالی تلاش کنند. امری که نشان داد کنار رفتن گانتس به معنای اعتراض او بر روند جنگ نیست و بیش از هر چیز به اختلافات سیاسی بین گانتس و نتانیاهو مرتبط است.

هادی برهانی کارشناس مسایل اسراییل در گفتگویی با ساز ایرانی در خصوص علت استعفای گانتس گفت: هفت اکتبر که اتفاق افتاد اسراییل وارد جنگی شد که پیشبینی می شد که سخت باشد. اسراییل یک مشکل بزرگ بود که دو پارگی و اختلافات داخلی بود که عمق زیادی هم داشت. به طور خاص در مورد بحث اصلاحات قضایی سکولارها وتندروها مقابل هم قرار گرفته بودند و ماه ها تظاهرات برگزار می شد. در این شرایط بود که هفت اکتبر اتفاق افتاد. دولت حاکم به رهبری نتانیاهو دید اگر جنگ را با همان شکل دولت ادامه دهد، این دولت شامل بخشی از مردم اسراییل نیست. پس دولتی که می خواهد وارد چنین جنگ بزرگی شود، باید مورد اعتماد همه مردم باشد که تحت رهبری دولت وارد جنگ شده و نیروهای داوطلب و … برای جنگ آماده شوند. مکانیسمی که برای اعتمادسازی فراهم شد ایجاد یک کابینه جنگ بود که شامل احزاب و اپوزیسیون هم بشود و کل جنگ هم زیر نظر کابینه جنگ باشد تا مردمی که به نتانیاهو اعتماد نداشتند به دلیل اینکه نماینده شان در کابینه است، به آنها اعتماد کنند.

برهانی ادامه داد: بنی گانتس از اپوزیسیون آمد و کابینه سه نفره ای با نتانیاهو و گالانت و گانتس تشکیل شد. البته دو نفر دیگر هم مشاور بودند که یکی از آنها جزو اپوزیسیون به حساب می آمد ولی حق رای نداشتند. کابینه جنگ در این مدت وضعیت را رهبری می کرد تا اینکه اختلاف در مورد ادامه یا پایان جنگ به وجود آمد. گانتس می گفت برنامه باید برای پایان جنگ و بعد از آن مشخص باشد. آنها اولویت را آزادی اسرا می دانستند.

ایتلاف حاکم به رهبری نتانیاهو مایل هستند که جنگ را ادامه دهند و خیلی از آتش بس استقبال نکرده و برنامه ای برای پس از جنگ ندارند. این اختلافات تشدید شد و گانتس هم تهدید کرد که اگر تا تاریخی که گفته وضعیت مشخص نشود، کناره گیری می کند. در نهایت این اتفاف نیفتاد و گانتس کنار رفت و اپوزیسیون دیگر نقشی در جنگ ندارد و همه چیز در دست نتانیاهو و ایتلاف حاکم است.

هادی برهانی در مورد اینکه وضعیت جنگ به کدام سمت می رود گفت: اداره جنگ برای نتانیاهو مشکل تر شده. فشارهای خارجی تشدید شده و امریکا هم به کسانی پیوسته که مایل هستند آتش بس صورت بگیرد. الان که اپوزیسیون کنار کشیده و حمایت خود را تمام کرده، فشار بر نتانیاهو و دولتش خیلی زیاد می شود تا انها به یک مصالحه با حماس برای پایان جنگ تن بدهند.

در واقع آن گروهی که دنبال مصاحله در غزه هستند و به آزادی اسرای اسراییلی فکر می کنند از کابینه جنگ عقب نشینی کرده اند و حمایت خود را از دولت و جنگ برداشته اند.

این کارشناس مسایل اسراییل توضیح داد: گانتس یک شخصیت محبوبی در مقایسه با نتانیاهو در اسراییل است و بیش از دیگر سیاستمداران محبوبیت دارد. نتانیاهو قبلا او را در مسایل سیاسی بازی داده و فریبش داده است. این دفعه هم چون نتانیاهو شخصیتی فرصت طلب و فریب کار است، همان رفتار را کرد. اما گانتس با استفاده از تجارب قبلی راه خود را جدا کرد تا بازی که نتانیاهو برای او فراهم کرده بود را ترک کند.

پایان خبر ساز ایرانی

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "برهانی: نتانیاهو گانتس را در بازی سیاسی فریب داد" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "برهانی: نتانیاهو گانتس را در بازی سیاسی فریب داد"، کلیک کنید.