بزرگ ترین توفان خورشید در راه زمین / آیا در ایران شاهد شفق قطبی خواهیم بود؟

تینا مزدکی: لکه خورشیدی عظیمی که منطقه فعال 3644 (AR 3644) نام گرفته، چند روزی است که با فوران های خود زمین را تحت تاثیر قرار داده است. این ناحیه فعال که روز جمعه 21 اردیبهشت با شراره ای از قدرت X5٫8 فوران کرده بود؛ در 12 ساعت گذشته با سه شراره کلاس X در اندازه های X1٫7، X1٫3 و X8٫7 فوران کرد و یکی از بزرگ ترین فوران های خورشید را در چرخه 11 ساله فعالیت هایش به ثبت رساند.

روز سه شنبه 25 اردیبهشت اما مرکز پیش بینی شرایط فضایی NOAA، فوران دیگری را در کلاس ایکس با مقیاس بزرگی X8٫8 در منطقه 3664 ثبت کرد که بزرگ ترین فوران ثبت شده در این چرخه خورشیدی تاکنون به شمار می رود. فیلمی که دیدید، تصاویر رصدخانه دینامیک خورشیدی (SDO) را از این پدیده نمایش می دهد.

شراره خورشیدی چیست؟

شراره های خورشیدی انفجارهای شدید تابش الکترومغناطیسی هستند که از لکه های خورشیدی روی سطح خورشید منشأ می گیرند. آن ها با توجه به اندازه هایشان با گروه های حروفی طبقه بندی می شوند و شراره های کلاس X، قوی ترین آن ها هستند. در هر یک از این کلاس ها، اعداد از 1 تا 10 و فراتر از آن برای شراره های کلاس X، قدرت نسبی یک شراره را نشان می دهند.

an image of the sun showing a large bright white spot on its bottom-right

با این حال اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که برای دیدن شفق های قطبی صبر کرده بودید، باید بگویم که علیرغم ابعاد غول آسای این فوران کلاس X8.7، احتمالا نتوانید شفق قطبی مشاهده کنید. با توجه به گزارش ها انتظار نمی رود که فوران اخیر باعث ایجاد شفق قطبی شود، چرا که مرکز پیش بینی هوای فضایی NOAA در به روزرسانی روز گذشته خود اعلام کرد که با توجه به موقعیت مکانی شراره ها، فوران مرتبط با این شراره در مسیری بسیار متفاوت از موقعیت زمین منتشر می شود و احتمالاً تاثیر ژیومغناطیسی خاصی روی زمین نخواهد داشت.

با این حال، مانند همیشه احتمال خاموشی رادیویی در نیمه روشن زمین (روز) وجود دارد. در موقعیت فعلی AR3664، ارتباطی بین آن ناحیه از خورشید و زمین وجود دارد که باعث خاموشی مداوم رادیویی می شود. در این باره گزارش هایی از سراسر استرالیا و آسیای شرقی در مورد فرکانس های 20 مگاهرتز یا پایین تر که تقریباً خاموشی کامل را تجربه می کنند، دریافت شده است.

با چرخش این لکه عظیم به لبه غربی خورشید، لکه وارد منطقه ای می شود که آن را از نظر مغناطیسی به زمین مرتبط می کند. ذرات باردار یا پروتون ها با شتاب بالا و سرعت زیاد از AR 3664 به آزادراه فضایی فوق سریعی که «مارپیچ پارکر» نامیده می شود، می پرند و به زمین می رسد.

با رسیدن ذرات به میدان مغناطیسی زمین، پروتون ها مارپیچ وار به سمت قطب های مغناطیسی می روند و در آنجا با مولکول های جو واکنش نشان می دهند. اگر شدت توفان کم باشد، مشکلاتی برای انتقال سیگنال های رادیویی موج کوتاه پدید می آید و اگر شدت انرژی ذرات بیشتر باشد، شاهد برانگیختگی مولکول های هوا و نورافشانی آن ها خواهیم بود که همان «شفق قطبی» است.

منبع: space

54323

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بزرگ ترین توفان خورشید در راه زمین / آیا در ایران شاهد شفق قطبی خواهیم بود؟" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بزرگ ترین توفان خورشید در راه زمین / آیا در ایران شاهد شفق قطبی خواهیم بود؟"، کلیک کنید.