بیش فعالی؛ اختلال یا مزیت تکاملی؟

بیش فعالی؛ اختلال یا مزیت تکاملی؟

«ای دی اچ دی» (ADHD)، بیماری رفتاری رایجی است که حدود 11 درصد کودکان را تحت تاثیر قرار می دهد و در حدود 4 درصد افراد با نشانه هایی از جمله حواس پرتی، بی قراری، فراموشی، شتاب زدگی و بیش فعالی تا بزرگسالی ادامه دارد.

به گزارش ساز ایرانی، امروزه این نشانه ها ممکن است برای کودکان در مدرسه مشکلاتی ایجاد کند و موجب کاهش عزت نفس شود و یا برای بزرگسالان در روابط یا محل کار موانعی ایجاد کند.

کودکان مبتلا به ای دی اچ دی ممکن است در کلاس درس مدام بین منابع اطلاعات سردرگم شوند یا در خانه دنبال انواع انگیزه جدید بگردند.

با این حال نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد که برخی از این ویژگی ها مانند شتاب زدگی ممکن است خوشه چینان اولیه در جوامع «شکارچی – گردآورنده» را واداشته باشد که به سرعت از مناطقی با منابع رو به اتمام به سمت مناطق غنی تر بروند.  

کارشناسان گمان می کنند که این رفتار کاوشگرانه در مبتلایان به ای دی اچ دی در جوامع نخستین ممکن است به آنها مزیت تکاملی داده باشد.  

گمان می رود یافتن غذا در شرایط دشوار، یکی از محرک های اصلی هوش انسان است.

مثلا افراد هنگام گردآوری غذا باید تصمیم بگیرند که آیا به تکه زمینی که می شناسند بچسبند یا آن را رها کنند و دنبال مراتع جدیدی باشند.

پژوهشگران چنین پنداشتند که افراد مبتلا به ای دی اچ دی ممکن است تمایل داشته باشند منبع فعلی شان را رها کنند و به دنبال منبعی جدید بگردند.

مطالعه جدید با واداشتن شرکت کنندگان انسانی به جمع آوری منابع طی جست وجوی آنلاین و سپس تکمیل یک فرمِ ارزیابی غربالگری خوداظهاری ای دی اچ دی، این فرضیه را امتحان کرد.

حدود 200 نفر از این 457 نفر با ای دی اچ دی مثبت غربال شدند.

شرکت کنندگان می توانستند انتخاب کنند که به جمع آوری پاداش از بخشی از منابع رو به اتمام ادامه دهند یا آن بخش را دوباره پر کنند.

دانشمندان دریافتند آنهایی که در غربالگری ای دی اچ دی مثبت نشان دادند این منابع را زودتر ترک می کنند و نسبت به افرادی که غربالگری آنها منفی ارزیابی شد میزان پاداش بیشتری دریافت کردند.

به گزارش ایندیپندنت، در واقع این موضوع در جوامع کوچ نشین امروزی مانند قبیله «آریال» آفریقا که به اکتشاف علاقه مندند و با جهش های ژنتیکی دخیل در بروز ای دی اچ دی مشخص می شوند نیز ثبت شده است.

بر اساس این یافته های جدید، ویژگی های ای دی اچ دی مزایایی را حین گردآوری ارایه می کند که نشان می دهد این وضعیت سازگاری مفیدی برای کشف محسوب می شود.  

پایان خبر ساز ایرانی

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بیش فعالی؛ اختلال یا مزیت تکاملی؟" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بیش فعالی؛ اختلال یا مزیت تکاملی؟"، کلیک کنید.