تلاشگری از نسل هفتم خاندان قزوینی 

در اواخر قرن هجدهم میلادی و در آن دوران سید محمد باقر قزوینی که معلم و استاد محمدعلی میرزا دولتشاه (شاهزاده ایرانی دوران قاجار) بود، در سال 1771 میلادیاز قزوین به نجف مهاجرت کرد و چند سال بعد به کربلا رفت و در همان جا مستقر گردید. از این پس بود که در این خاندان ، شخصیت های حوزوی برجسته ای سر بر آوردند و در حوزه علمیه آن هنگام کربلا از صاحب سخنان و برجستگان بشمار می آمدند.

تلاشگری از نسل هفتم خاندان قزوینی 
در قرن اخیر آیه الله سید محمد صادق قزوینی که خود از شخصیت های برجسته حوزه علمیه نجف اشرف بشمار می آمد و از اصحاب نزدیک مرحوم آیه الله العظمی خویی و در میان افراد جلسه استفتاء معظم له بود.
از این پس بود که خانواده قزوینی ها یکی از معروف ترین روحانیون شیعه عراق در کربلا و نجف قرار گرفته بودند . با روی کار آمدن رژیم بعث، خانواده قزوینی از جمله علمایی بودند که تلاش کردند توده ها را برای مبارزه با آن رژیم آموزش دهند. بعد از چندین سال رژیم صدام، خانواده قزوینی را یک تهدید ایدیولوژیک دانست و آیت الله سید محمدصادق قزوینی را در سنً بیش از هشتاد سالگی و به همراه چندین چهره برجسته علمی حوزه نجف مانند آیات سید محمد باقر صدر ، محمد تقی جواهری ، هاشمیان و پدرم آیه الله شهید حاج شیخ احمد انصاری و بیش از ده چهره سرشناس دیگر را دستگیر و در کمترین زمان جهت فشار برحوزه علمیه نجف ، همگی را به شهادت رسانید که تا کنون از مزار مقدس این بزرگان هیچگونه اثری بدست نیامده است.

تلاشگری از نسل هفتم خاندان قزوینی 
سازمان عفو بین الملل در آن زمان مرحوم آیه الله قزوینی را پیرترین زندانی سیاسی جهان معرفی کرد.
در حال حاضر بسیاری از اعضای این خانواده در آمریکا زندگی می کنند و از بنیان گذاران مراکز اسلامی در ایالت های گوناگون این کشور هستند. یکی از برجستگان و سخنوران و تلاشگران روحانی خاندان والا تبار قزوینی ، اکنون سید محمدجواد قزوینی است. او از نسل هفتم خانواده قزوینی ها بشمار می آید؛ پدر او آیه الله سید علی قزوینی و پدربزرگش آیه الله سید مرتضی قزوینی هستند. آیت الله سیدمرتضی قزوینی، مجتهد و از برجسته روحانیون با نفوذ در کربلاء بشمار می آید و امام جماعت حرم امام حسین علیه السلام را برعهده دارد. وی سابقه تبعید و زندگی در ایران، کویت و آمریکا را هم داشته است.

تلاشگری از نسل هفتم خاندان قزوینی 
سید جواد قزوینی پس از چندین سال تحصیل در حوزه علمیه قم به امریکا هجرت نمود و فعالیت خود را از کالیفرنیا آغاز و سپس به فلوریدا رفت و در سال 2003 میلادی موسسه علوم دینی به نام (الصدیق ) در این ایالت را راه اندازی نمود. . حجه الاسلام سید جواد قزوینی هم اکنون در تگزاس زندگی می کند و از سال 2010 سازمان «مسلمان آمریکایی» را که یک مجموعه خیریه برای کمک به یتیمان است، راه اندازی کرد.
اکنون سیدجواد قزوینی به عنوان یکی از تاثیرگذارترین روحانیون جامعه مسلمانان آمریکا بشمار می آید.
از فعالیت های او در این کشور و پاکستان و هند و کشمیر و جز این ها آگاهی داشته و هنگام سفر به ایران و قم و نیز نجف اشرف ، با مراجع و رموز سبعه دیدار داشته و از راهنمایی های این بزرگان بهره می گیرد.

تلاشگری از نسل هفتم خاندان قزوینی 
در آخرین سفر ایشان به ایران توفیق داشتم که شبی را میزبان وی بوده و از حضور او و تجربه هایش بهره گیرم!
در این نشست زیبا ، دروه هشت جلدی کتاب های خود را بنام ( پیرامون حرمین شریفین ) ، و نیز یک دوره سه جلدی ( تاریخ عراق ) که ترجمه و نگارش حقیر از دکتر علی الوردی را تقدیم محضر ایشان نمودم.
در پایان نیز سید خود را با پرچم مطهر گنبدهای مقدس اجداد طاهرینش ، یعنی حرم امیر المومنین و امام حسین علیهما السلام متبرک ساخت.

تلاشگری از نسل هفتم خاندان قزوینی 
ما به داشتن چنین چهره های جوان و تلاشگر در غرب افتخار کرده و بدون تردید مجالس و سخنان او تاثیر بسزایی در مسلمانان و غیر مسلمانان ، به ویژه در جامعه های دینی غیر مسلمان تاثیر گزار بوده و می باشد.

توفیقات وی افزون و زبان و سخن او
پر نفوذتر و تاثیر گزارتر باد
آمین

* عضو فرهنگستان علوم پزشکی ایران

24 اردیبهشت 1403

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تلاشگری از نسل هفتم خاندان قزوینی " هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تلاشگری از نسل هفتم خاندان قزوینی "، کلیک کنید.