خطر سیلابی شدن مسیرها و وقوع تندباد در اصفهان/ سقوط 54 درخت خسارت به 16 خودرو در 24 ساعت گذشته

خطر سیلابی شدن مسیرها و وقوع تندباد در اصفهان/ سقوط 54 درخت خسارت به 16 خودرو در 24 ساعت گذشته

ساز ایرانی/اصفهان مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان اوج فعالیت سامانه ناپایدار بعد از ظهر امروز (چهارشنبه) تا پایان هفته است، گفت: بر همین اساس به غیر از احتمال وقوع تندباد و فعال شدن کانون های گرد و غبار، بارش باران و تگرگ، رعد و برق و احتمال سیلابی شدن مسیرها و رودخانه های فصلی نیز پیش بینی می شود. باد شدید و تندباد در 24 ساعت گذشته سبب سقوط 54 اصله درخت، سقوط 10 داربست و آسیب زدن به 16 دستگاه خودرو شد.

منصور شیشه فروش در گفت وگو با ساز ایرانی، با اشاره به وضعیت جوی، اظهار کرد: سامانه ناپایدار جوی از روز گذشته به استان وارد شده است که در پی آن شاهد تندبادهای لحظه ای و باد شدید در بیشتر نقاط استان به ویژه در مناطق شرقی و شمالی بودیم.

وی با تاکید بر اینکه باد شدید و تندباد لحظه ای در استان اصفهان، سقوط 10 داربست را نیز در پی داشت، افزود: باد شدید و تندباد در 24 ساعت گذشته سبب سقوط 54 اصله درخت و آسیب زدن به 16 دستگاه خودرو شد اما خسارت جانی به همراه نداشت. سرعت تندباد در این استان در شبانه روز گذشته از 70 تا 115 کیلومتر در ساعت گزارش شد.

 مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان توضیح داد: اوج فعالیت این سامانه ناپایدار بعد از ظهر امروز (چهارشنبه) تا امشب است و بر همین اساس به غیر از احتمال وقوع تندباد و فعال شدن کانون های گرد و غبار، بارش باران و تگرگ، رعد و برق و احتمال سیلابی شدن مسیرها و رودخانه های فصلی نیز پیش بینی می شود.

 وی تصریح کرد: به شهروندان و مسافران توصیه می شود از حضور در دامنه کوه ها و در حاشیه رودخانه های فصلی و پارک کردن خودرو در زیر درختان پرهیز کنند. فعالیت این سامانه جوی ناپایدار تا یکشنبه آینده ادامه خواهد داشت.

شیشه فروش اضافه کرد: هشدار سطح زرد بارش های رگباری تا آخر هفته در سطح استان و هشدار سطح نارنجی بارشی از بعد ظهر روز چهارشنبه در مناطق شمال غرب و مرکز استان بخصوص ارتفاعات و مناطق کوهپایه ای در شهرستان های نطنز، کاشان،  آران و بیدگل، خوانسار، گلپایگان، اردستان، نایین، شاهین شهر و میمه را در پیش رو داریم.

وی ادامه داد: به دستگاه های امدادی و خدمات رسان اعلام آماده باش به همراه لغو مرخصی ها و تاکید به حضور و استقرار اعضای مدیریت بحران و عوامل امدادی در محل ماموریت انجام شد. با توجه به بارش های اردیبهشت در مناطق شمال و شرق استان که منجر به وقوع سیلاب های محلی و جمع شدن رسوبات در مسیر رودخانه ها و دهانه پل ها شد و مستعد بودن شرایط سیلاب های محلی در مناطق فوق به علت ماهیت رگباری و ناگهانی بودن بارش ها هشدارها را جدی بگیرید.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: با ابلاغ به اداره راهداری شهرداری ها، آب منطقه ای، بخشداری ها و دهیاران و سایر دستگاه های مرتبط خواستار بازگشایی مسیل ها و رودخانه های فصلی، تخلیه رسوب از دهانه پل ها، تقویت و بازسازی سیل بندها، آزادسازی هرگونه تصرف در مسیل ها، جمع آوری و هدایت آب های سطحی در معابر و زیرگذرها با تقویت نیروهای عملیاتی و تجهیزات دستگاه های امدادی برای پیشگیری و کنترل حوادث محتمل ناشی از سیلاب صورت گرفت.

به گفته وی طوفان و آب گرفتگی معابر شهری و روستایی و جاده ها در پیش است و آمادگی و همکاری اداره راهداری، شهرداری ها، پلیس راه، جمعیت هلال احمر، شرکت های آزادراهی، شرکت های امداد خودرو، گاز، آب، برق، آب منطقه ای و فاضلاب، دهیاران و ستاد مدیریت بحران فرمانداری ها را می طلبد.

وی خاطرنشان کرد: تقویت تیم های عملیاتی از جمله جمعیت هلال احمر در جاده ها با تامین اقلام ضروری و پیش بینی ظرفیت های اسکان اضطراری، پرهیز از صعود به ارتفاعات، رعایت الزامات ایمنی و توجه به توصیه های ایمنی در مناطق استقرار و کوچ عشایر الزامی است.

شیشه فروش حفاظت محصولات و سازه های کشاورزی، گلخانه ها، واحدهای دام و طیور، شبکه های آب و گاز در برابر سیل، تندباد و گرد و خاک و بارش رگبار باران را توسط دستگاه های مربوطه را تاکید کرد.

وی استقرار نیافتن، توقف و تردد نکردن در مسیل ها و رودخانه های فصلی، پیشگیری و کنترل آب گرفتگی در معابر شهری دهانه پل ها و زیرگذرها، تخلیه رسوبات و نخاله از دهانه پل ها، بازگشایی مسیر رودخانه ها و تخلیه اضطراری سکونتگاه های روستاهای در معرض خطر سیل را نیز ضروری دانست.

پایان خبر ساز ایرانی

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "خطر سیلابی شدن مسیرها و وقوع تندباد در اصفهان/ سقوط 54 درخت خسارت به 16 خودرو در 24 ساعت گذشته" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "خطر سیلابی شدن مسیرها و وقوع تندباد در اصفهان/ سقوط 54 درخت خسارت به 16 خودرو در 24 ساعت گذشته"، کلیک کنید.