خودکفایی پزشکی قانونی کرمانشاه در تربیت نیروی متخصص/بیش از 48 هزار معاینه افراد در سال 1402 انجام شد

به گزارش خبرنگار ساز ایرانی کرمانشاه، سلیم خانی ظهر امروز دوشنبه (27 فروردین ماه) در نشست خبری با اصحاب رسانه که در سالن جلسات اداره کل پزشکی قانونی استان کرمانشاه برگزار شد، اظهار کرد: پزشکی قانونی به عنوان بازوی قوه قضاییه نظرات کارشناسی متقن را در اختیار این نهاد قرار می دهد.

وی افزود: در این راستا بیش از یک سوم پرونده های قضایی با دخالت پزشکی قانونی بررسی می شود، به همین منظور اقداماتی از سال گذشته برای بهبود عملکرد پزشکی قانونی صورت پذیرفته است.

مدیرکل پزشکی قانونی استان کرمانشاه تصریح کرد: یکی از اقدامات صورت گرفته تجهیز مراکز شهرستان ها است که در این راستا ارجاع جسد به مرکز استان ها دیگر وجود ندارد.

خانی اضافه کرد: در بخش آزمایشگاه و ژنتیک پزشکی قانونی استان به عنوان یکی از مراکز قطب شهرستان ها و استان های اطراف شناخته شده و آنها را نیز پوشش می دهد، همچنین در بخش تشریح دیگر نیازی به آموزش افراد در شهرهای بزرگ از جمله تهران نداریم و با توجه به نیروی علمی و متخصص خودکفا هستیم.

وی تشریح کرد: در بخش آموزشی دانشجویان پزشکی، مامایی و رزیدنت ها را در این بخش پرورش می دهیم، همچنین تلاش ما بر این است که در بخش تشریح بر خلاف تمامی خستگی ها زمان پاسخگویی را به حداقل برسانیم.

وی خاطرنشان کرد: در بخش کمیسیون ها طی کمتر از 16 روز کاری پاسخگویی به آنها صورت می گیرد؛ همچنین یکی از دغدغه های پزشکی قانونی کشور و استان نبود ابنیه بود که در این راستا جهیز مراکز شهرستان ها صورت گرفت.

مدیرکل پزشکی قانونی استان کرمانشاه ادامه داد: همچنین پزشکی قانونی سرپل ذهاب جوانرود و قصر شیرین به سیستم تملیکی اضافه، بخش آمفی تیاتر و رادیولوژی افزوده شده و امید است مراکز قصرشیرین و سنقر و کلیایی در سال جاری کلنگ زنی شوند.

خانی در ادامه بیان کرد: در بحث سوله رایزنی هایی در حال انجام است که تملک زمین تحت مالکیت اداره کل اوقاف و امور خیریه به پزشکی قانونی داده شود، تجهیز سوله به 400 میلیارد ریال بودجه نیاز دارد.

وی ابراز کرد: در سال 1402 تعداد کل معاینات انجام شده توسط پزشکی قانونی استان 48 هزار و 303 و در سال 1401 45 هزار و 450 مورد بوده، همچنین تعداد اجساد در سال 1402، 2 هزار و 407 نفر و در سال 1401، 2 هزار و 593 نفر بوده است.

خانی ادامه داد: تعداد مصدومین حادثه کار در سال 1402، 688 نفر و در سال 1401، 651 نفر بوده، همچنین تعداد افراد فوتی ناشی از گاز مونوکسید کربن در سال 1402، 33 نفر و در سال 1401، 20 نفر بوده است.

مدیر کل پزشکی قانونی استان کرمانشاه افزود: تعداد افراد فوتی ناشی از سوختگی، غرق شدگی، قرص برنج و برق گرفتگی در سال 1401 به ترتیب 60، 15، 66 و 15 نفر و در سال 1402 به ترتیب 36، 12، 71 و 10 نفر بوده است.

وی در خصوص افراد فوتی ناشی از تصادفات رانندگی عنوان کرد: 568 نفر در سال 1401 بر اثر تصادفات رانندگی جان باختند که از این تعداد 114 نفر مربوط به تصادفات درون شهری، 314 نفر مربوط به تصادفات برون شهری و 59 نفر مربوط به حوادث غیر ترافیکی بوده است.

خانی ابراز کرد: در سال 1402، 562 نفر بر اثر تصادفات رانندگی جان باختند که 350 نفر مربوط به تصادفات برون شهری و 133 نفر مربوط به تصادفات درون شهری بوده است.

وی در خصوص بررسی رونده های قصور پزشکی تشریح کرد: این پرونده ها در اختیار مقام قضایی است که بیش از 70 درصد آنها توسط نظام پزشکی بررسی و در نهایت برای تعیین خسارت به پزشکی قانونی ارجاع می شود.

مدیرکل پزشکی قانونی استان کرمانشاه گفت: یکی از مشکلات موجود در استان کرمانشاه اقداماتی همچون جعل تصادفات جعل پرونده های بیمارستانی است که در سال های گذشته 104 مورد مشاهده شده بود و در سال گذشته به 24 مورد رسید.

خانی در پایان عنوان کرد: 292 پرونده ورودی برای سقط جنین در سال گذشته تشکیل شد که از این تعداد 234 نفر مجوز گرفتند و 58 نفر مجوزی دریافت نکردند.

46

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "خودکفایی پزشکی قانونی کرمانشاه در تربیت نیروی متخصص/بیش از 48 هزار معاینه افراد در سال 1402 انجام شد" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "خودکفایی پزشکی قانونی کرمانشاه در تربیت نیروی متخصص/بیش از 48 هزار معاینه افراد در سال 1402 انجام شد"، کلیک کنید.