در لحظه زندگی کردن، راز مهم شاد زیستن است

ساز ایرانی/خراسان رضوی سیدمجتبی حورایی گفت: در آیه 10 سوره یونس آمده است «الا انّ اولیاء الله لا خوف علیهم و لا هم یحزنون، به درستی که دوستان خدا نه می ترسند و نه حزن دارند» پاسخ چگونه شاد بودن آن ها، زندگی در لحظه است؛ بنابراین در لحظه زندگی کردن، راز مهم شاد زیستن است. 

این روانشناس شامگاه گذشته در نخستین شب از رویداد «شب های عیدگاه» که در محل فرهنگسرای جهاددانشگاهی و به همت معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی خراسان رضوی برپا شده است در خصوص «چگونه شاد زیستن در زندگی امروزین» و در پاسخ به این پرسش که چگونه با این همه اخبار تلخ می توان زندگی شادی را رقم زد، اظهار کرد: قدم نخست آنکه نگوییم سخت است، بدین معنا که همیشه شاد زیستن آسان است به شرط آنکه مهارت های آن را بلد باشیم و هنر آن است که در موقعیت هایی که خیلی اخبار خوبی به گوش نمی رسد و خلاف میل و انتظار است، بتوان شاد زیست.

وی با اشاره به موضوع حالت ها و رفتارها در روان شناسی اضافه کرد: ما هر حالتی به خود بگیریم، رفتار ما از آن تبعیت می کند و مغز ما آن را به عنوان یک واقعیت قبول می کند. تحقیقات نشان داده است که وقتی حالت شاد به خود بگیریم در حالی که هیچ اتفاق شادی هم در زندگی رخ نداده است و تنها به صورت تصنعی تبسم می کنیم، همین که حالات انسان های شاد را به خود بگیریم، ذهن گمان می برد که من واقعا از رویدادی شاد هستم و شروع به پمپاژ ناقل شیمیایی سروتونین در مغز می کند.

حورایی ادامه داد: سروتونین (هورمون شادی) زمانی در مغز ترشح می شود که واقعا من شاد باشم، یعنی اخبار خوشایند مورد پسند به گوشم می رسد و به وجد می آیم، پس چگونه است که بدون آنکه اتفاق شادی رخ نداده است و تنها با تظاهر به شادی و تبسم، پمپاژ سروتونین رخ می دهد؛ بنابراین یکی از توصیه ها به افراد افسرده برای غلبه بر افسردگی، تکرار تبسم مصنوعی در طول روز است. این کار نه هزینه دارد و نه کار سختی است؛ اما حواس مان نیست و در جامعه به داشتن چهره های عبوس و درهم عادت کرده ایم، اما در حالات زندگی پیامبر آمده است که کسی ایشان را بدون تبسم ندیده است. این موضوع هنر بزرگی است که در منزل، اجتماع و محل کار تبسم عادت انسان شود.

با نگاه به داشته هایمان خوشحال شویم

این استاد روانشناسی با ارایه مثال هایی از اتفاقات ناخوشایند در زندگی روزمره ادامه داد: هر نیستی انسان را ناراحت می کند و به طور طبیعی حال انسان گرفته می شود، در مقابل هر هستی نیز انسان را خوشحال می کند، بنابراین با نگاه به داشته هایمان خوشحال می شویم. انسان ها همیشه در زندگی داشته ها و نداشته هایی دارند، می توانیم ذهن را معطوف داشته ها و یا معطوف نداشته ها کنیم. انتخاب با ماست و شاد زیستن ربطی به اتفاقات ندارد، بلکه به رویکردها ربط دارد. بنابراین تمرکز بر داشته ها در طول روز آنقدر حس شادی به انسان می دهد که انسان را برای دستاورد به عمل وا می دارد، بدین معنا اگر بخواهم نداشته ها و آرزوهایم را محقق کنم، باید حالم را با معطوف کردن ذهن بر داشته هایم خوب کنم.

وی در پاسخ به این مطلب که چگونه می توان در مواجهه با اتفاقات منفی و نیمه خالی لیوان که گاه بسیار زیاد است و در بسیاری موارد خارج از اختیار آدمی رخ می دهد عمل کرد، گفت: هنگامی که به پرسش دقت می کنید، توجه به نداشته ها در آن آشکار است، در حالی داشته های آدمی بسیار فراوان است، اما از فرط توجه به نداشته ها، داشته ها کمتر به چشم و ذهن می آید. هر که می خواهد روحیه سپاسگزاری در او افزایش یابد، سری به بیمارستان بزند، سلامتی تاجی است بر سر همه که تنها افراد بیمار آن را می بینند. راهکار دیگر در این زمینه معاشرت با آدم هایی است که سطح مالی پایین تری دارند، زیرا در این معاشرت می توان بسیاری از مواردی را یافت که گرچه برای این افراد آرزو تلقی می شود، جزو داشته های معمولی شما به شمار می رود.

حورایی افزود: باید دانست تمرکز بر آنچه در اختیار و قدرت ما نیست، جز آنکه حال ما را خراب کند، کاری از پیش نمی برد، بنابراین باید آن را کنار گذاشت و تنها برای آن چیزهای که در حیطه قدرت و اختیارمان است، برنامه ریزی کنیم. 

هیچ گاه حال خوبتان را به هیچ اتفاقی وابسته نکنید

وی تاکید کرد: نکته مهم دیگر آن است که هیچ گاه شادمانی و حال خوب خود را وابسته به هیچ اتفاقی نکنید. زیرا در این صورت همیشه در انتظار خواهید ماند. این اگرها موجب می شود، تمام زندگی را وابسته به این اتفاق کنیم و تا رخ دادن آن اتفاق در احوالات بد به سر می بریم. سهراب سپهری در شعری آورده است «هر کجا هستم، باشم، آسمان مال من است، پنجره، فکر هوا، عشق، زمین مال من است». وابستگی به اینکه اگر این اتفاق بیفتد، من خوشحال می شوم، موجب می شود انسان شاد نباشد و ابتلای افسردگی است. هیچ چیز قرار نیست رخ دهد، زیرا من برای همین چیزی که الان هستم و دارم شاد هستم. اگرچه به دنبال خواسته هایم هستم، اما تحقق آن، وابسته به حال خوب اکنون من نیست. 

زندگی در لحظه معجزه می کند

این استاد بیان کرد: زندگی در لحظه حال معجزه می کند، اما متاسفانه انسان ها عموما در دو حالت هستند، یا در گذشته مانده اند و آن را با ای کاش ها مرور می کنند و یا خود را به آینده و اگرها وابسته می کنند. حال آنکه «زندگی آب تنی کردن در حوضچه اکنون است …». 

وی به بیان خاطره ای از سهراب سپهری پرداخت و گفت: او دچار بیماری صعب العلاجی می شود و در بیمارستان عیادت کنندگان برای او گل آورده اند و او این گونه می سراید که «نپرسیدم که فواره اقبال کجاست و نپرسیم که پدرهای پدرهامان چه نسیمی، چه شبی داشته اند، بو کنید اطلسی تازه بیمارستان را…» در این شعر بر همین مفهوم تاکید می شود که نه به آینده: فواره اقبال و نه به گذشته: پدرهای پدرهامان تمرکز کنیم.

در لحظه زندگی کردن، راز مهم شاد زیستن است

حورایی اظهار کرد: ما چنین آموزه هایی را از قرآن برگرفته ایم آنجا که در آیه 10 سوره یونس آمده است «الا انّ اولیاء الله لا خوف علیهم و لا هم یحزنون، به درستی که دوستان خدا نه می ترسند و نه حزن دارند» پاسخ چگونه شاد بودن آن ها، زندگی در لحظه است؛ بنابراین در لحظه زندگی کردن، راز مهم شاد زیستن است. 

وی درباره چگونه رسیدن به این مهم بیان کرد: ذهن همچون اسب چموشی است که به طور طبیعی به دیروز و فردا می رود و برای نگه داشتن آن در اکنون نیاز به تمرین های کوتاه مدت آگاهانه داریم تا آرام آرام ذهن یاد بگیرد اینجا و اکنون باشد. 

این استاد افزود: یکی از قوانین آسمانی که حتی کسانی که به دین معتقد نیستند، آن را می پذیرند، کارما است؛ به این معنا که بازتاب و انعکاس کارهای خوبی که من در عالم انجام می دهم، موجی ساطع می کند که روزی در جایی به من باز می گردد. بازگشت این امواج با نوع امواجی که ارسال می کنیم، سنخیت دارد. به این ترتیب اگر بنای ما بر شاد کردن دیگران باشد، قانون عالم این است که موج آن به من برگردد. اما اگر همت و تلاشم در جهت شاد کردن خودم صورت گیرد، از این انعکاس محروم خواهم شد. می توان با کارهایی جزیی و کوچک برای لحظاتی هر چند کوتاه شادی را برای دیگران به ارمغان آوریم. 

وی در پایان به معرفی مختصرNLP   پرداخت و گفت: این اصطلاح مخفف (Neuro linguistic programming)  برنامه ریزی عصبی کلام است. هر سخنی که بر زبان می رانیم، یک ارتعاش عصبی در مغز ایجاد می کند. این ارتعاش در اثر تکرار به ناخودآگاه می رود و برنامه ریزی و اجرا می شود. در حقیقت این علم، تاثیر کلام بر روحیه و رفتار است. همه می دانیم که مشکلات و بن بست های زیادی وجود دارد، اما تمرکز و اندیشه بر این موضوعات موجب حال بد من خواهد شد. در حالی که اولین راه برای جذب اتفاقات خوب، حال خوب است.

حورایی ادامه داد: مدل سازی راه دیگر در این علم است. با مدل قرار دادن رفتار و گفتار و سبک زندگی آدم های موفق در واقع به همان جایی خواهم رسید که او به دست آورده است. «ان ال پی» علم تغییر، تحول و تاثیر کلام بر روحیه و رفتار و مدل سازی است. هدف نویسی در زندگی را جدی بگیرید.

وی اظهار کرد: اهمیت هدف در زندگی ما آشکار نیست و جدی گرفته نمی شود؛ در حالی که بسیار از آن سخن می رود، اما باید قلم و کاغذ را بردارید و 5 هدف مکتوب ارزشمند مورد علاقه زمان دار را به صورت شفاف، دقیق و واضح مکتوب کنید و هر روز به آن نگاه کنید تا تصویر ذهنی به دست آورید و این پرسش را مطرح می کند که آیا امروز به دنبال آن ها بودم و اینکه آیا سبک زندگی ام با هدف زندگی ام شباهتی به هم دارند یا خیر؟

پایان خبر ساز ایرانی

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "در لحظه زندگی کردن، راز مهم شاد زیستن است" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "در لحظه زندگی کردن، راز مهم شاد زیستن است"، کلیک کنید.