رفع نیاز صنایع خودروسازی و صنعتی با ساخت پلیمر های پیشرفته مهندسی

رفع نیاز صنایع خودروسازی و صنعتی با ساخت پلیمر های پیشرفته مهندسی

پژوهشگران یکی از شرکت های دانش بنیان موفق به تولید پلی یورتان ترموپلاستیک (TPU) شدند که در صنایع خودرو، کفش، لوازم ورزشی، چسب و قطعات صنعتی به عنوان مواد اولیه تولید قطعات خاص مورد استفاده قرار می گیرد.

نیما اسکندری، عضو هییت مدیره یک شرکت دانش بنیان در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری ساز ایرانی گفت: پلی یورتان های ترموپلاستیک که به عنوان TPU در صنعت شناخته می شوند که یک الاستومر همه کاره با خواص منحصر به فرد است.

وی ادامه داد: TPU خاصیت ارتجاعی بالا و استحکام مکانیکی بالا و مقاومت سایشی بسیار زیادی دارد؛ این محصول به دلیل خواص مکانیکی بالا در حوزه های مختلف صنعتی از جمله خودروسازی، نظامی، الکتریکی، صنعتی و بهداشتی کاربرد های فراوانی دارد.

وی افزود: این محصول به دلیل پیچیدگی های فرآیند تولید و زمان بر بودن در کشور تولید نمی شد. چنین محصولی فقط در منطقه توسط یک شرکت در ترکیه آنرا تولید می کرد که خوشبختانه اکنون ما توانسته ایم دومین کشور تولید کننده این محصول در منطقه باشیم. 

وی اظهارکرد: TPU از توالی متناوب قطعات سخت و نرم تشکیل شده و تولید آن نیاز به اکستروژن واکنشی و راکتور های پیچیده ای دارد تا بتواند ابتدا پلی ال ها (بخش نرم) را سنتز و سپس در اکسترودر واکنشی با بخش سخت ترکیب و تبدیل به گرانول شود.

وی اضافه کرد: تولید این محصول به شدت به نسبت استکیومتری مواد اولیه وابسته است و کوچکترین انحرافی در آن منجر به ژل شدن یا پلیمری با خواص نامطلوب می شود از اینرو به دلیل خاص بودن این محصول قیمت بالایی در بین پلیمر ها دارد.

وی عنوان کرد: گرید های مختلفی از این محصول طی سال های اخیر برای کاربرد های متنوعی از جمله شیلنگ های فشار قوی (پنوماتیک)، قطعات خودرو (گردگیر)، چسب های صنعتی و بسیاری دیگر از کاربرد های صنعتی از کشور هایی مانند چین، ایتالیا، ترکیه و آلمان وارد کشور می شدند. مصرف کنندگان کشور به راحتی می توانند این محصول را با قیمتی 20 درصد ارزان تر، جایگزین نمونه های مشابه خارجی کنند.

وی خاطرنشان کرد: گرانول های تولیدی این مجموعه قابل رقابت با نمونه های مشابه خارجی را دارد. به عنوان مثال کفی کفش های ورزشی به علت سایش زیاد، ترک برمی دارند، اما این محصول به علت مقاومت سایشی، انعطاف پذیری زیادی دارد و دیگر با مشکلات محصولات قدیمی مواجه نیست.

اسکندری به مشکلات اجرای این طرح اشاره کرد و گفت: در حال حاضر یک مقدار فرایند های حمایتی از شرکت های دانش بنیان طولانی است. هرچند شرکت ما در کریدور صادراتی جزو شرکت های صادراتی دانش بنیان محسوب می شود، اما فرایند حمایت از این مجموعه نیز زمان براست. امیدواریم این فرایند ها هرچه زودتر تسهیل پیدا کند.

 

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "رفع نیاز صنایع خودروسازی و صنعتی با ساخت پلیمر های پیشرفته مهندسی" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "رفع نیاز صنایع خودروسازی و صنعتی با ساخت پلیمر های پیشرفته مهندسی"، کلیک کنید.