رییس جدید شورای امنیت: در صورت ارایه قطعنامه جدید درباره غزه آن را بررسی می کنیم

ژاپن رییس دوره ای جدید شورای امنیت شد

رییس جدید شورای امنیت: در صورت ارایه قطعنامه جدید درباره غزه آن را بررسی می کنیم

سفیر ژاپن و رییس دوره ای شورای امنیت اعلام کرد که در صورت ارایه قطعنامه جدید برای برقراری آتش بس در غزه آن را بررسی خواهد کرد.

به گزارش گروه سیاست خبرگزاری علم و فناوری ساز ایرانی، «یامازاکی کازویوکی» سفیر و نماینده دایم ژاپن در سازمان ملل و رییس دوره ای شورای امنیت برای ماه مارس 2024 اعلام کرد که این شورا هفته آینده (روز پنجشنبه هفتم مارس) نشستی در مورد خاورمیانه خواهد داشت.

سفیر و نماینده دایم ژاپن در سازمان ملل متحد تصریح کرد: این نشست، فرصتی خواهد بود که وضعیت غزه را بررسی کند.

رییس دوره ای شورای امنیت با اشاره به ارایه پیش نویس قطعنامه پیشنهادی از سوی آمریکا به این شورا درباره غزه گفت: در صورتی که قطعنامه پیشنهادی جدیدی از سوی اعضای شورای امنیت ارایه شود، ما آن را مطرح خواهیم کرد و در شورای امنیت آن را بررسی خواهیم کرد.

فرانسه یکی از 5 عضو دایم و دارای حق وتوی شورای امنیت سازمان ملل ریاست دوره ای این شورا را در ماه میلادی ژانویه بر عهده داشت و پس از آن کشور گویان و اکنون ژاپن دیگر عضو غیردایم شورای امنیت، ریاست دوره ای این شورا را برای یک ماه میلادی (مارس) برعهده دارد.

شورای 15 عضوی امنیت سازمان ملل متحد از آغاز جنگ اسراییل و گروههای مقاومت فلسطینی در هفتم اکتبر 2023 (15 مهرماه 1402) تاکنون به دلیل حمایت های همه جانبه آمریکا از تل آویو نتوانسته است هیچ قطعنامه ای برای برقراری آتش بس فوری در غزه تصویب کند در حالیکه به اذعان مقامات سازمان ملل و همه جهان، مردم غزه در وضعیت وحشتناکی بسر می برند و در یک قدمی قحطی قرار دارند.

آمریکا 20 فوریه 2024 (اول اسفندماه 1402) برای سومین بار پیش نویس قطعنامه پیشنهادی برای برقراری آتش بس فوری در غزه را وتو کرد. این قطعنامه 13 رای مثبت شورای 15 عضوی امنیت را کسب کرد اما آمریکا با مخالفت با آن، موجب تصویب نشدن آن یا همان وتوی قطعنامه شد. انگلیس دیگر عضو شورای امنیت نیز به آن رای ممتنع داد.

یک قطعنامه برای تصویب در شورای امنیت نیاز به 9 رای بدون مخالفت یا همان وتوی پنج عضو دایم این شورا (آمریکا، انگلیس، روسیه، چین و فرانسه) دارد.

واشنگتن به طور سنتی از متحد خود یعنی اسراییل در برابر اقدامات سازمان ملل حتی برغم اعتراض های جهانی به کشتار مردم غزه از سوی تل آویو، از این رزیم محافظت می کند و از 7 اکتبر تاکنون سه بار قطعنامه های این شورا را وتو کرده و دو بار نیز رای ممتنع داده است که صرفا به شورای امنیت اجازه می دهد قطعنامه هایی را تصویب کند که هدف آن افزایش کمک به غزه بوده و خواستار صرفا وقفه در جنگ اسراییل علیه غزه شده است.

منابع خبری و دیپلماتیک 30 بهمن ماه اعلام کردند: واشنگتن با آتش بس دایم در هر اقدام سازمان ملل در مورد جنگ اسراییل مخالف بوده است، اما متن پیش نویسی را همان لحنی است است که جو بایدن رییس جمهور این کشور در گفتگو با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل از آن استفاده کرده است.

بر اساس اعلام منابع خبری، در متن پیش نویس ایالات متحده آمریکا آمده است که «در شرایط کنونی یک حمله زمینی بزرگ به رفح، منجر به آسیب بیشتر به غیرنظامیان و جابجایی بیشتر آنها از جمله به طور بالقوه به کشورهای همسایه خواهد شد.» چنین اقدامی «پیامدهای جدی برای صلح و امنیت منطقه خواهد داشت و چنین حمله زمینی بزرگی در شرایط کنونی نباید انجام شود.»

اسراییل قصد دارد به رفح حمله کند، جایی که بیش از یک میلیون فلسطینی از 2.3 میلیون فلسطینی در غزه در آنجا سرپناه گرفته اند و این نگرانی بین المللی را برانگیخته است که چنین اقدامی به شدت بحران انسانی در غزه را وخیم تر می کند.

آمریکا از آغاز جنگ در غزه به دنبال تصویب قطعنامه ای است که در آن حماس را به دلیل عملیات طوفان الاقصی محکوم کند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "رییس جدید شورای امنیت: در صورت ارایه قطعنامه جدید درباره غزه آن را بررسی می کنیم" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "رییس جدید شورای امنیت: در صورت ارایه قطعنامه جدید درباره غزه آن را بررسی می کنیم"، کلیک کنید.