سودای مکرون برای به چالش کشیدن آمریکا

سودای مکرون برای به چالش کشیدن آمریکا

به نظر می رسد رییس جمهور فرانسه در تلاش است جای خالی ایالات متحده را پر کرده و اروپا را به عنوان حامی اصلی اوکراین جا بیندازد؛ اقدامی که البته نه اتحادیه توان آن را دارد و نه پاریس می تواند راهبری چنین ایده ای را در قاره سبز بر عهده گیرد.

به گزارش ساز ایرانی، مهدی خالدی در سرمقاله قدس نوشت: واکنش ها به اظهارات جنجالی رییس جمهور فرانسه هنوز ادامه دارد. «امانویل مکرون» دوشنبه هفته گذشته به صراحت از تمایل کشورش برای اعزام نیروی نظامی به اوکراین به منظور مقابله با ارتش پوتین خبر داد،موضوعی که با مخالفت متحدان در ناتو همراه بود. در نهایت استفان سرژونی، وزیرخارجه فرانسه روز گذشته در توجیه اظهارات مکرون تاکید کرد فرانسوی ها برای اوکراین نمی میرند و سربازان ما به کی یف نمی روند. کشورهای عضو ناتو می دانند اعزام نیروی نظامی در هر سطحی به اوکراین منجر به منازعه مستقیم نظامی با روسیه و بالا رفتن احتمال وقوع جنگ هسته ای می شود. پس اظهارات اخیر بالاترین مقام اجرایی سرزمین خروس ها چه معنایی دارد؟ بسته کمک 60 میلیارد دلاری آمریکا برای اوکراین این روزها به دلیل اختلافات گسترده میان دو طیف جمهوری خواه و دموکرات در پیچ و خم کنگره گیر کرده و به جایی نرسیده است. کاهش کمک مالی و به ویژه نظامی واشنگتن تاثیرات آنی داشته و در چند ماه اخیر اوکراین در چندین جبهه جنگ شکست خورده و عقب نشینی هایی داشته است. در این خلا ایجاد شده به نظر می رسد رییس جمهور فرانسه در تلاش است جای خالی ایالات متحده را پر کرده و اروپا را به عنوان حامی اصلی اوکراین جا بیندازد، اقدامی که البته نه اتحادیه توان آن را دارد و نه پاریس می تواند راهبری چنین ایده ای را در قاره سبز بر عهده بگیرد.

عامل دوم در مطرح شدن چنین سخنانی از سوی مکرون به بار روانی آن بازمی گردد. اوکراین دیگر برای دریافت کمک از آمریکا چک سفید امضا ندارد. همزمان زمزمه های بازگشت دونالد ترامپ به کاخ سفید و احتمال پشت کردن وی به کی یف و حتی خروج آمریکا از ناتو به شدت زلنسکی را هراسان کرده است. پس اظهارات مکرون از نظر روحیه دادن به زلنسکی هم مهم ارزیابی می شود. چنین سخنانی می تواند روزنه ای گشوده و اوکراین را به ادامه مقاومت مقابل روسیه دلگرم سازد. 

نکته سوم، مسیله استقلال ملی و ایستادن در برابر آمریکا، به یک سنت فرانسوی است. این میراثی بود که از زمان شارل دوگل به عنوان بنیان گذار جمهوری پنجم فرانسه و پس از جنگ جهانی دوم پایه گذاری شد. تشکیل اتحادیه اروپا با هدف استقلال اقتصادی از آمریکا، دستیابی به بمب اتم باوجود مخالفت های واشنگتن و در نهایت اقدام کم سابقه در خروج فرانسه از ناتو همه ابتکارات دوگل با هدف بیان کردن استقلال خروس ها در مقابل ایالات متحده بود.  سخنان اخیر مکرون را هم باید با هدف نشان دادن اعتبار پاریس و عیان کردن استقلال نسبی خط سیاست خارجی فرانسه از آمریکا تعبیر کرد.

پایان خبر ساز ایرانی

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سودای مکرون برای به چالش کشیدن آمریکا" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سودای مکرون برای به چالش کشیدن آمریکا"، کلیک کنید.