شرط روند صعودی بورس در دولت چهاردهم/ بازار سهام دوباره به پرواز در می آید؟

مریم فکری: روند ریزشی بازار سرمایه ادامه دارد و گزارش ها نشان می دهد که بازار سهام دومین هفته خردادماه را هم با عقب نشینی شاخص ها معاملاتی به پایان رساند. بازدهی بورس در هفته دوم خرداد 1403 تحت تاثیر سه عامل اصلی تعطیلات دو روزه میان هفته، بلاتکلیفی وضعیت دولت و تداوم محدودیت دو درصدی برای دامنه نوسان قیمت سهام، منفی شد.

دومین هفته خردادماه در حالی به پایان رسید که طی سه روز معاملاتی، بیش از 670 میلیارد تومان پول حقیقی از سهام و حق تقدم خارج شد. در همین حال، میانگین ارزش معاملات خرد به 1884 میلیارد تومان رسید که زنگ خطر را بار دیگر به صدا درآورد.

این شرایط بورس و آسیب بورس و سرمایه گذاران این بازار در حال حاضر بر کسی پوشیده نیست و به همین خاطر سهامداران چشم انتظار دولت چهاردهم هستند تا رویکردهای جدید بورسی مشخص شود؛ این که آیا سیاست ها در جهت تغییر شرایط بازار سهام حرکت خواهد کرد یا خیر.

پیش بینی پذیری بازار سهام مخدوش شده است

در همین رابطه فردین آقابزرگی، کارشناس بازار سرمایه در گفت وگو با خبرگزاری ساز ایرانی درباره وضعیت بازار سرمایه در دولت جدید و سه ماهه دوم سال می گوید: موضوع تنش ها و به عبارتی ریزش های قیمت و شاخص در هفته های گذشته در حال حاضر همه فعالان بازار و سهامداران را نگران کرده و متاثر از تصمیمات غیرکارشناسی و ذی نفعانه دولت است که به تبع فضای کسب وکار را دچار ابهاماتی می کند.

وی می افزاید: با این شرایط، موضوع پیش بینی پذیری بازار کاملا مخدوش شده و این قابلیت از بین رفته است. یعنی به هیچ عنوان فعالان بازار و حتی مدیران تولید و صنعت هم نمی دانند چه نقشه راهی پیش رو دارند و هر از گاهی تصمیماتی در راستای تامین منافع و بعضا تامین کسری بودجه یا نقدینگی برای دولت اتخاذ می شود که خلاف منافع سهامداران و به خصوص سهامداران خرد است. این، دلیل اصلی در حقیقت شکل گیری چنین فضایی است.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به تغییر در دولت و این که چه رویکردهایی خواهند داشت، عنوان می کند: به نظر من اصل و اساس و نگاه دولت و مسوولان اقتصادی به بازار بورس، نباید نگاهی باشد که آن را قلک ببینند. ما باید این نگاه را تغییر دهیم.

آقابزرگی تاکید می کند: تا زمانی که این تغییر حاصل نشود، هیچ تحول چشمگیری در فضای بورس مشاهده نخواهیم کرد.

شرط روند صعودی بورس در دولت چهاردهم/ بازار سهام دوباره به پرواز در می آید؟

خطر پیش روی صندوق های سرمایه گذاری چیست؟

وی با اشاره به افزایش نرخ بهره و انتشار بی رویه اوراق که صرفا در جهت پوشش تامین کسری های ناترازی دولت برای پرداخت حقوق و پرداخت هزینه های جاری است، تصریح می کند: فکر نمی کنم در هیچ کشوری از دنیا سراغ ندارم که بعضا بعضی از اقتصاددانان نسبت بدهی به تولید ناخالص داخلی مقایسه می کنند، برای تامین هزینه های جاری و پرداخت حقوقی که خارج از بودجه مصوب بوده، بخواهند اوراق منتشر کنند. بعد اسم آن را مقایسه با مطالعات تطبیقی در سطح بین الملل می گذارند.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان این که به صورت دستوری همین اوراق را به صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت به فروش می رسانند که البته امسال خیلی ناموفق بود، چون صندوق ها پول و منابعی ندارند، متذکر می شود: مرور زمان و تکرار این حرکت و استمهال این بدهی ها، بحران جدی در صندوق های سرمایه گذاری در عرصه بازار سرمایه ایجاد خواهد کرد.

آقابزرگی می گوید: نقدینگی لازم برای بازپرداخت تعهدات صندوق های سرمایه گذاری، چنانچه صرفا موکول به کاغذ و اوراقی شود که دولت مرتبا این ها را دارد در سررسید تمدید می کند، مسلم بدانید که یک بحرانی پیش روی صندوق های سرمایه گذاری خواهد گذاشت که متاسفانه بیش از 65 درصد از 856 همت ارزش روز صندوق های سرمایه گذاری ما محدود به صندوق های با درآمد ثابت هست.

راه احیای بازار سرمایه مشخص شد

وی تاکید می کند: وضعیت بازار سرمایه و کلا اقتصاد ما زمانی بهبود پیدا می کند که حاکمیت، رسمیت و حقوق بخش خصوصی در کنار بخش دولتی دیده شود. چراکه انحصار در حفظ منافع دولت به صورت یکپارچه به نحوی که احاطه کامل به همه دوایر، سازمان ها و نهادهای تحت امر داشته باشد؛ حتی ارکان سازمان بورس، مسلما دیوار بی اعتمادی ایجاد خواهد شد و این دیوار بی اعتمادی بلندتر خواهد شد.

این کارشناس بازار سرمایه عنوان می کند: احیای بازار سرمایه و بورس که به تبع احیای اقتصاد در کشور حاصل می شود، همان طور که گفتم، صرفا با به رسمیت شناختن حقوق بخش خصوصی و تداوم و استمرار در ثبات در تصمیم گیری ها حاصل می شود.

آقابزرگی تصریح می کند: در اصل 44 قانون اساسی تکلیف شده که دولت باید خود را کوچک کند و واگذاری مدیریت و تصدی گری به بخش خصوصی اتفاق بیفتد.

وی خاطرنشان می کند: تا زمانی که این تحولات انجام نشود، من بعید می دانم حتی با تغییر دولت، جابه جایی وزیر، شرایط تغییر کند. می بایست بخشی از قانون گذاری ما در راستای حضور بخش خصوصی در کنار دولت برای اخذ تصمیمات باشد؛ از جمله اصلاح قانون بازار اوراق بهادار و مشارکت بخش خصوصی در شورای عالی بورس.

223225

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "شرط روند صعودی بورس در دولت چهاردهم/ بازار سهام دوباره به پرواز در می آید؟" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "شرط روند صعودی بورس در دولت چهاردهم/ بازار سهام دوباره به پرواز در می آید؟"، کلیک کنید.