فاضلاب تهران تا کجا پیش رفت؟

طرح فاضلاب تهران در سال های اخیر سرعت نسبتا خوبی داشته است؛ به طوری که در شهر تهران 87 درصد شبکه و خط انتقال جمع آوری فاضلاب اجرا شده و 55 درصد تصفیه خانه نیز اجرایی شده است.

به گزارش ساز ایرانی، عملیات اجرای طرح فاضلاب تهران، از سال 1374 در گستره ای به مساحت 70 هزار هکتار در مناطق 22 گانه تهران و برای پوشش 11 میلیون نفر جمعیت افق طرح 1410 آغاز به کار کرد.

این طرح براساس اولویت های اجرایی به پنج فاز عملیاتی تقسیم شده و طبق برنامه حدود 9000 کیلومتر احداث شبکه جمع آوری، 76کیلومتر تونل فاضلاب رو، نصب بیش از 900 هزار انشعاب فاضلاب و احداث 22 واحد تصفیه خانه در پروژه اجرا خواهد شد.

مطالعات این طرح توسط برنامه عمرانی سازمان ملل متحد و سازمان بهداشت جهانی از سال 1350 آغاز شده و درنهایت در سال 1374 به تصویب رسید و در مهرماه همین سال فعالیت های اجرایی شروع و برحسب اهمیت طرح و حساسیت های مربوطه طرح فوق در یک مناقصه بین المللی مورد بازنگری و نهایتا در سال 1390 به تصویب نهایی رسید.

به علت هزینه های قابل توجه طرح، مشکلات اجرایی و محدودیت منابع مالی و در جهت تسریع اجرای طرح، پیگیری دریافت وام از سازمان های جهانی آغاز شد که در نهایت در سال 1384 این شرکت موفق به اخذ مرحله اول وام بانک جهانی به مبلغ 145 میلیون دلار شد.

اهداف کیفی طرح، حفاظت از محیط زیست، مدیریت منابع آب، ارتقای سطح بهداشت عمومی، جلوگیری از آلودگی منابع آب زیرزمینی به عنوان بخشی از منابع تامین آب، تبدیل هزینه های سنگین درمان به هزینه های اندک پیشگیری، توسعه فضای سبز و تلطیف هوای شهر، جلوگیری از مصرف خام فاضلاب جهت آبیاری، تبدیل آب از چرخه یکبار مصرف و مخرب به چندبار مصرف و سازنده و تزریق پساب به آبخوان های اطراف تهران برای تعذیه سفره آب های زیرزمینی عنوان شده است.

تاکنون و از سال 1374 بیش از 90 درصد لوله گذاری فاضلاب در شهر تهران اجرا شده است. حدود 7500 کیلومتر از کل 8200 کیلومتر شبکه جمع آوری فاضلاب و کار لوله گذاری به جز بخشی از مناطق 21 و 22، غرب تهران و بخش هایی از مرکز شهر مانند مناطق 6 و 7 و 11 و 12 که جزو بافت پرتراکم شهر هستند، در مابقی مناطق کار لوله گذاری تمام شده و پیش بینی می شود حداکثر تا سه چهار سال آینده لوله گذاری ها تمام شود.

محسن اردکانی – مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران – درباره آخرین وضعیت پیشرفت طرح های فاضلاب، به ساز ایرانی گفت: در شهر تهران 87 درصد شبکه و خط انتقال جمع آوری فاضلاب اجرا شده، 55 درصد تصفیه خانه اجرایی شده، در هر سال تقریبا 400 میلیون مترمکعب فاضلاب شهر را جمع آوری، تصفیه و تبدیل به پساب می کنیم که در بخش کشاورزی و صنعت قابل استفاده است.

وی با بیان اینکه قرارداد فاز هفت و هشت تصفیه خانه فاضلاب جنوب در سال 1398 منعقد شد و تا بهمن سال 1401  حدود هشت درصد پیشرفت فیزیکی داشت و تاکنون به پیشرفت 40 درصدی رسیده است، گفت: طبق برآوردهای صورت گرفته سال آینده فاز مایع را وارد مدار خواهیم کرد و سال بعد نیز فاز لجن را وارد مدار بهره برداری خواهیم کرد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران با بیان این که این تصفیه خانه یکی از بزرگترین تصفیه خانه های منطقه بوده و سالی 100 میلیون مترمکعب حجم تصفیه فاضلاب در این تصفیه خانه است، تصریح کرد: تصفیه خانه فاضلاب فیروزبهرام نیز اکنون در مدار بهره برداری قرار دارد. 4.5 میلیون مترمکعب بر ثانیه فاضلاب را تصفیه می کند و ما نیز در بالادست انشعاب فاضلاب دیگری را نصب می کنیم و تا پایان سال به ظرفیت پیک این تصفیه خانه به شش میلیون مترمکعب بر ثانیه می رسد. علاوه بر این در روزهای اخیر تصفیه خانه دیگری را در مهرآباد رودهن به بهره برداری رسانده ایم که ظرف یک سال توانستیم این تصفیه خانه را احداث کنیم.

اردکانی با بیان این که تصفیه خانه دیگری را در بومهن، رودهن، رباط کریم و پرند در دست برنامه داریم گفت: هفت تصفیه خانه را با موافقت نامه وزیر قرار شده که فاینانس خارجی داشته باشیم، تصفیه خانه فیروزکوه، دماوند، قرچک، ورامین و سه تصفیه خانه دیگر در این دسته قرار دارند.

علاوه بر این، تولید پساب در تصفیه خانه های فاضلاب تهران نسبت به میانگین تولید پساب در دو سال گذشته، 26 درصد افزایش یافت. میانگین حجم پساب تولیدی در سال های 1400 و 1401 از 271 میلیون مترمکعب، به 341 میلیون مترمکعب در حال حاضر افزایش یافته است. با تکمیل و بهره برداری از واحدهای 7 و 8 تصفیه خانه فاضلاب جنوب تهران، بیش از 82 میلیون مترمکعب در سال به ظرفیت تولید پساب این تصفیه خانه اضافه می شود.

پایان خبر ساز ایرانی

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "فاضلاب تهران تا کجا پیش رفت؟" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "فاضلاب تهران تا کجا پیش رفت؟"، کلیک کنید.