مواد غذایی در یک سال اخیر چقدر گران شدند؟/ تورم گوشت قرمز به 93 درصد رسید + اینفوگرافیک

به گزارش ساز ایرانی ،مرکز آمار ایران در هفته جاری شاخص قیمت مصرف کننده را در بهمن ماه منتشر کرد که نشان می دهد در طول 12 ماه منتهی به پایان بهمن 1402 قیمت هر 10 زیرگروه مربوط به خوراکی ها و آشامیدنی ها صعودی بوده است.

تجارت نیوز در گزارشی نوشت:تورم مواد غذایی بین 22 تا 93 درصد به ثبت رسیده تا میانگین تورم سالانه این گروه با رسیدن به 45.1 درصد از میانگین کل تورم 2.6 درصد بیشتر باشد.

IMG_20240227_170720_576

تورم مواد غذایی در بهمن 1402

همان طور که در اینفوگرافیک هم مشخص است گروه «گوشت قرمز و ماکیان» در طول یک سال اخیر 93 درصد رشد قیمت داشته اند.

رشد قیمت گوشت محدود به گوشت قرمز نمی شود و گوشت ماهی و صدف داران نیز رشد قیمت قابل توجهی را تجربه کرده و با ثبت تورم 64 درصدی در رده دوم افزایش قیمت قرار دارد.

یوه و خشکبار نیز در بهمن ماه تورم بالای 50 درصد داشته اند و میانگین افزایش قیمت آن ها به 51 درصد رسیده است.

خوراکی ها و نوشیدنی ها نیز دو گروه مواد غذایی هستند که با ثبت تورم 45 درصدی وزن زیادی در تورم عمومی کالاها در بهمن 1402 داشته اند.

دو گروه شیرینی ها و شیر، پنیر و تخم نیز در طول 12 ماه منتهی به بهمن 35 درصد گران تر به دست مصرف کننده نهایی رسیده اند.

تورم سبزیجات و حبوبات نیز تا 35 درصد پیش رفته تا نسبت به سایر کالاهای مورد محاسبه چندان عقب نمانند.

تنها دو گروه کالایی تورم کمتر از 35 درصد دارند که این دو گروه نیز پیش از این بارها رکورددار گرانی بوده اند و احتمالاً تورم را پیش خور کرده اند. به ویژه روغن ها و چربی ها که با تورم سالانه 23 درصد که کمترین میزان تورم مواد غذایی را داشته اند تا ماه ها تورم بیش از 100 درصدی مقابل نام آن ها به چشم می خورد.

نان و غلات نیز از آن جایی که کالایی استراتژیک شناخته می شوند و مشمول قیمت گذاری دستوری هستند تورم 24 درصدی را در بهمن به ثبت رسانده اند که همین رقم هم قابل توجه است.

217

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "مواد غذایی در یک سال اخیر چقدر گران شدند؟/ تورم گوشت قرمز به 93 درصد رسید + اینفوگرافیک" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "مواد غذایی در یک سال اخیر چقدر گران شدند؟/ تورم گوشت قرمز به 93 درصد رسید + اینفوگرافیک"، کلیک کنید.