میانگین موزون نرخ ارز چیست؟ – خبرگزاری ساز ایرانی | اخبار ایران و جهان

میانگین موزون نرخ ارز چیست؟ - خبرگزاری ساز ایرانی | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری ساز ایرانی، دیروز بانک مرکزی اعلام کرد که «با عنایت به حذف ارز 4200 تومانی (به ازای هر دلار) در سال 1401 متعاقب اجرای سیاست مردمی سازی یارانه ها و با توجه به تغییرات ایجاد شده در نرخ تسعیر دارایی ها و بدهی های ارزی بانک مرکزی (حسب مصوبات مجمع عمومی بانک مرکزی) و بدین ترتیب عدم موضوعیت نرخ 4,200 تومان در معاملات ارزی کشور، بانک مرکزی با بررسی رویکرد متعارف در سطح بین الملل و با تاکید بر نرخ های مستخرج از معاملات رسمی در بازار، تصمیم گرفت تا نرخ میانگین موزون ارز را به عنوان نمایه و سنجه ای از نرخ رایج معاملات بازار ارز محاسبه و منتشر کند.»

میانگین موزون نرخ ارز چیست؟

باتوجه به اهمیت این موضوع باید اشاره کرد که نرخ میانگین موزون ارز بر مبنای وزن مستخرج از حجم معاملات ارزی انجام شده در یک ماه گذشته با نرخ های اعلامی در سامانه معاملات الکترونیک ارز (ETS)، حواله (تالار حواله مرکز مبادله ارز و طلای ایران)، اسکناس (تالار ارز خدماتی مرکز مبادله ارز و طلای ایران)، حواله کالاهای اساسی و ضروری (بر مبنای هر دلار معادل 285000 ریال) محاسبه می شود.

همچنین آنطور که بانک مرکزی تاکید دارد این نرخ کارکرد عملیاتی ندارد و صرفاً حایز کارکرد پژوهشی و مطالعاتی برای اشخاص و مجامع داخلی و بین المللی است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "میانگین موزون نرخ ارز چیست؟ – خبرگزاری ساز ایرانی | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "میانگین موزون نرخ ارز چیست؟ – خبرگزاری ساز ایرانی | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.