ناتو یا شانگهای؛ اردوغان هر 2 را می خواهد

طی هفته های آتی دستور کار «رجب طیب اردوغان» رییس جمهور ترکیه مملو از نشست های بین المللی است که بیانگر تلاش های آنکارا جهت تعامل با قدرت های غربی و آسیایی می باشد.

به گزارش ساز ایرانی، به رغم اینکه تحلیلگران اروپایی استدلال می کنند که نفوذ بین المللی ترکیه در حال افول است، اما رییس جمهور این کشور سفرهای رسمی خود را به کشورهای جهان آغاز و امروز – چهارشنبه – جهت دیدار با «پدرو سانچز» نخست وزیر اسپانیا به مادرید سفر می کند.

پایگاه خبری «میدل ایست آی» مستقر در بریتانیا در گزارشی می نویسد: «اسپانیا به عنوان شریک تجاری مهم و متحد ناتو، در سالهای اخیر به دلیل منافع مشترک در دریای مدیترانه، به ترکیه نزدیک تر شده است.»

جنایات رژیم صهیونیستی در غزه، این رابطه را بیشتر تقویت کرده است؛ چندی پیش اسپانیا کشور فلسطین را به رسمیت شناخت و از تمایل خود را برای پیوستن به پرونده نسل کشی علیه رژیم صهیونیستی که توسط آفریقای جنوبی در دیوان بین المللی دادگستری مطرح شده، خبر داد.

رجب طیب اردوغان پس از سفر به اسپانیا جهت حضور در اجلاس سران گروه هفت در «پولیا» از تاریخ 13 تا 15 ژوین (24 الی 26 خرداد) به ایتالیا خواهد رفت.

«جورجیا ملونی» نخست وزیر ایتالیا از رییس جمهور ترکیه و هم چنین دیگر رهبران دعوت به عمل آورده تا دیدگاه های متنوع خود را در نشست سران گروه هفت ارایه دهند.

منابعی در آنکارا می گویند اردوغان و ملونی «روابط خوبی» با یکدیگر دارند که اصل بنای آن منافع متقابل در شمال آفریقا است؛ جایی که دولت ایتالیا بیشترین علاقه را به «مهار مهاجرت و تضمین معاملات انرژی» دارد.

علاوه بر سفرهای اروپایی، رییس جمهور ترکیه قصد دارد از تاریخ 3 الی 4 ژوییه (13 الی 14 تیر) جهت شرکت در نشست سران سازمان همکاری شانگهای به آستانه، پایتخت قزاقستان سفر کند.

ناتو یا سازمان همکاری شانگهای؟ اردوغان هر دو را می خواهد
سازمان همکاری شانگهای – سپتامبر 2022

«میدل ایست آی» می نویسد: «ترکیه به عنوان یک کشور ناظر، علاقه شدیدی به عضویت کامل در این گروه اوراسیایی نشان داده، هر چند این تمایل ترکیه نگرانی هایی را در غرب ایجاد کرده است. با این حال مقامات ترکیه پیش از این به این پایگاه خبری گفته بودند که عضویت کامل در این گروه به دلیل محدودیت های ناتو علیه اعضایش، امکان پذیر نیست.»

«عمر قیزیلجیک» تحلیلگر اندیشکده شورای آتلانتیک می گوید: «تصمیم گیرندگان در آنکارا، جهان را از دریچه منافع ترکیه رصد می کنند. آنها بر این باورند که ترکیه با دیپلماسی 360 درجه بهترین خدمت را می تواند ارایه دهد و نمی خواهد قدرت اقتصادی رو به رشد آسیا را از دست بدهد.»

اردوغان در تاریخ 6 ژوییه هم چنین در نشست غیررسمی «سازمان کشورهای ترک» (OTS) در شوشا، جمهوری آذربایجان شرکت خواهد کرد. اردوغان به عنوان یکی از بنیانگذاران OTS در فرمت کنونی آن، اهمیت زیادی برای این سازمان قایل است.

مقامات ترکیه بر ابتکار تجاری گذرگاه میانی جهت انتقال کالا از چین به اروپا از طریق کشورهای ترک مانند قزاقستان و جمهوری آذربایجان تمرکز کرده اند.

تحلیلگر اندیشکده شورای آتلانتیک تاکید می کند: «در شرق، به ویژه در آسیای مرکزی، ترکیه یک شریک مهم برای کشورهای ترک نه تنها به دلیل روابط فرهنگی بلکه به دلیل ظرفیت آن جهت ارایه جایگزین هایی درخصوص برخی نیازهای حیاتی تلقی می شود. ترکیه از یک مصرف کننده امنیت به یک تامین کننده امنیت بدل شده است.»

رجب طیب اردوغان پس از نشست «سازمان کشورهای ترک»، در تاریخ 9 الی 11 ژوییه (19 الی 21 تیر) به واشنگتن سفر خواهد کرد تا به نشست سران ناتو که در جشن 75 سالگی این ایتلاف برگزار می شود، بپیوندد.

ناتو یا سازمان همکاری شانگهای؟ اردوغان هر دو را می خواهد
بایدن و اردوغان در نشست ویلنیوس ناتو – ژوییه 2023

اگرچه نشست برنامه ریزی شده با «جو بایدن» رییس جمهور آمریکا در ماه مه به دلیل نگرانی های مربوط به اوضاع منطقه در جریان حمله بی رحمانه رژیم صهیونیستی به نوار غزه لغو شد، اما در مورد تشکیل یک نشست دوجانبه در نشست 2024 ناتو بحث و رایزنی می کنند.

«عمر قیزیلجیک» ضمن تاکید بر ارزش ترکیه در سیاست بین الملل به خصوص از زمان آغاز جنگ اوکراین، می گوید: «آنکارا در این درگیری یکی از مذاکره کنندگان بوده و در عین حال به اوکراین کمک هایی از جمله پهپادهای مسلح ارسال کرده است.»

این تحلیلگر در گفت وگو با میدل ایست آی می افزاید: «ترکیه از یک مصرف کننده امنیت به یک تامین کننده امنیت بدل شده است. از زمان جنگ اوکراین، متحدان غربی اکنون بیش از هر زمان دیگری به ترکیه نیاز دارند و هم چنین برای ناتو بیش از پیش ارزش قایل هستند.»

آخرین مرحله از سفر دیپلماتیک اردوغان، چهارمین نشست جامعه سیاسی اروپا در لندن در تاریخ 18 ژوییه (28 تیر) خواهد بود. این نشست برای آنکارا مهم است زیرا مذاکرات غیررسمی را با کشورهایی مانند قبرس که ترکیه با آنها روابط دیپلماتیک رسمی ندارد، تسهیل می کند.

«عمر قیزیلجیک» در پایان می گوید: «ترکیه قصد دارد روابط با آسیا را تقویت کند و به دنبال مشارکت در فرمت های چندجانبه است. هم چنین برنامه سفر کنونی رجب طیب اردوغان به عنوان نمونه بارز نقش بین المللی رو به رشد ترکیه قلمداد می شود.»

پایان خبر ساز ایرانی

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ناتو یا شانگهای؛ اردوغان هر 2 را می خواهد" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ناتو یا شانگهای؛ اردوغان هر 2 را می خواهد"، کلیک کنید.