هشدار، مشکلات قلبی عروقی در کمین دیابتی‌ها

هشدار، مشکلات قلبی عروقی در کمین دیابتی‌ها

آفتاب‌‌نیوز :

 رضا قنواتی، با اشاره به اینکه با استفاده از دارو‌های جدید می‌توان خطر ابتلاء به مشکلات قلبی و عروقی را در بیماران مبتلا به دیابت به میزان بسیار زیادی کاهش داد، گفت: تغییر و اصلاح راهنما‌های بالینی درمان دیابت ضرورت دارد.

رئیس بخش CCU بیمارستان یاس درباره درمان‌های نوین دیابت و ارتباط بیماری‌های قلبی با دیابت اظهار داشت: درمان دیابتی در سال‌های اخیر با تحولات عظیمی همراه شده که سبب می‌شود بیماران دیابتی کمتر گرفتار مشکلات قلبی و عروقی شوند و از بروز این عارضه در آن‌ها پیشگیری شود.

وی افزود: برخی دارو‌هایی که در جهان برای درمان دیابت تا قبل از سال ۲۰۰۰ تجویز می‌شد، سبب کاهش پیشگیری از بیماری‌های قلبی و عروقی نمی‌شد بلکه حتی برخی از این دارو‌ها افزایش بروز بیمار‌های قلبی و عروقی را به همراه داشت.

این متخصص قلب و عروق با بیان اینکه، در گذشته از میان دارو‌های کاهنده قند خون در بیماران مبتلا دیابت، فقط متفورمین بر اساس مطالعات، اثرات مفیدی بر روی پیشگیری از بیماری‌های قلب و عروق داشته است، گفت: اولین علت مرگ بیماران دیابتی، مشکلات قلبی و عروقی ناشی از این بیماری است.

وی افزود: بر همین اساس و در سال ۲۰۰۸ سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) الزامی برای شرکت‌های دارویی مطرح کرد که دارو‌های تولیدی در حوزه دیابت، باید سبب کاهش مشکلات قلبی و عروقی شود.

قنواتی با اشاره به اینکه در حال حاضر در کشور ما نیز، دارو‌های جدید مقابله با مشکلات قلبی عروقی ناشی از دیابت وجود دارد، گفت: برخی از پزشکان و بسیاری از بیماران از دارو‌های جدید اطلاعی ندارند، در حالی که استفاده از این دارو‌ها می‌تواند جهت افزایش طول عمر بیمار و کاهش عوارض ناشی از دیابت بسیار مؤثر باشد.

وی در حاشیه رویداد اینکرتین سامیت (INCRETIN SUMMIT) که با حضور نزدیک به هزار نفر از اساتید و متخصصان حوزه سلامت داخلی و خارجی به صورت مجازی برگزار شد، خاطرنشان کرد: دارو‌های جدید نه فقط خطر ابتلاء به مشکلات قلبی و عروقی را در میان بیماران دیابتی را کاهش می‌دهد بلکه خطر تکرار عوارض قلبی و عروقی ایجاد شده را در بیماران دیابتی، کمتر می‌کند.

این متخصص قلب و عروق گفت: تغییر گایدلاین‌های درمانی در حوزه دیابت یا همان راهنما‌های بالینی در حال حاضر بر اساس رویکرد توجه به دارو‌های نوین ضرورت دارد و در کنار این مسئله بیماران نیز باید اطلاعات جدیدی در مورد این دارو‌ها کسب کنند و پزشکان هم دارو‌های جدید را جایگزین دارو‌های قدیمی کنند.

وی یادآور شد: زمانی که بیمار آگاهی یابد که اگر از دارو‌های نوین درمان دیابت استفاده کند، خطر ابتلاء به مشکلات قلبی و عروقی و یا سکته قلبی در وی کاهش می‌یابد، قطعاً این مطالبه در او به وجود خواهد آمد که از پزشک خود درخواست تجویز دارو‌های جدید را داشته باشد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "هشدار، مشکلات قلبی عروقی در کمین دیابتی‌ها" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "هشدار، مشکلات قلبی عروقی در کمین دیابتی‌ها"، کلیک کنید.