واکنش واشنگتن به هدیه پوتین به کیم

واکنش واشنگتن به هدیه پوتین به کیم

وزارت خارجه آمریکا استدلال کرده است که روسیه تحریم های بین المللی علیه کره شمالی را زمانی که رییس جمهور روسیه یک خودروی لوکس به کیم جونگ اون هدیه داد، نقض کرد.

به گزارش ساز ایرانی، متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به سوالی درباره پیشکش ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه به کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی گفت انتقال یک آروس که از آن به عنوان رولزرویس روسی یاد می شود، توسط پوتین به کیم احتمالا با مجازات های سازمان ملل در مورد پیونگ یانگ مغایرت دارد.

او گفت: «قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد همه کشورهای عضو سازمان ملل را ملزم می کند که هم عرضه وسایل نقلیه حمل ونقل و هم عرضه خودروهای لوکس به کره شمالی را ممنوع کنند. و اگر این درست باشد، به نظر می رسد که روسیه بار دیگر قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل را نقض می کند که خود از آن حمایت می کرد.»

میلر به شوخی ادامه داد که کیم باید «گارانتی تمدید شده» را گرفته باشد.

با این حال ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه روز سه شنبه در پاسخ به ادعاهای مشابه مقامات کره جنوبی، هرگونه سخنی مبنی بر نقض تحریم ها توسط مسکو را رد کرد.

او در پستی تلگرامی نوشت: «اگر سیول در مورد “تطبیق با تحریم های سازمان ملل” علیه کره شمالی سوالی دارد، به جای دویدن پشت میکروفون باید با کمیته تحریم های شورای امنیت سازمان ملل تماس بگیرد. جالب است بدانیم واشنگتن چه نوع فشاری بر سیول اعمال می کند تا روابط تجاری مشروع با سایر کشورها را مختل کند.»

هدیه پوتین اولین بار روز سه شنبه در رسانه های دولتی کره شمالی گزارش شد. کیم یو جونگ، خواهر کوچک تر کیم و یکی از مقامات ارشد کره شمالی، این هدیه را «نشان دادن واضح رابطه شخصی ویژه» بین پوتین و برادرش خواند.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین بعدا این گزارش ها را تایید کرد و گفت خودرویی که به کیم داده شده در واقع از نوع آروس بوده، هرچند مشخص نکرد که کدام مدل است.

پوتین سپتامبر گذشته در خاور دور روسیه با کیم دیدار کرد، جایی که رهبر کره شمالی از تاسیسات مختلف نظامی و غیرنظامی بازدید به عمل آورد. سران دو کشور از فضاپیمای Vostochny بازدید کردند، جایی که پوتین دو خودروی آروس را به نمایش گذاشت.

پایان خبر ساز ایرانی

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "واکنش واشنگتن به هدیه پوتین به کیم" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "واکنش واشنگتن به هدیه پوتین به کیم"، کلیک کنید.