ورودی آب به دریاچه ارومیه 3 برابر شد

ورودی آب به دریاچه ارومیه 3 برابر شد

آفتاب نیوز :

رییس حوضه آبریز رودخانه ارس:

احمد قندهاری ادامه داد: بر اساس برنامه منابع و مصارف سد ها که ابتدای هرسال آبی تهیه، مصوب و ابلاغ می شود، میزان رهاسازی برای مصارف مختلف از سد های کل کشور و همچنین حوضه آبریز دریاچه ارومیه تعیین می شود.

وی افزود: با توجه به کاهش جدی بارش های پاییزه از یک سو و نیز بهبود وضعیت بارش های زمستانه از سوی دیگر، زمان رهاسازی آب از سد های دریاچه ارومیه برای تامین بخشی از حقابه دریاچه مشخص شد.

رییس حوضه آبریز رودخانه ارس ادامه داد: در سال آبی جاری بارش های پاییزه 9 درصد نسبت به سال گذشته و 40 درصد نسبت به بلندمدت کاهش داشت.

وی خاطرنشان کرد: بر اساس آخرین وضعیت بارش ها در سال جاری تاکنون، نسبت به متوسط بلندمدت حوضه دریاچه ارومیه 28 درصد افزایش را نشان می دهد. در این شرایط رهاسازی آب از سد های مهاباد، بوکان و از سد ساروق 10 میلیون مترمکعب در فاز اول برنامه ریزی و در سوم اسفند ماه جاری آغاز شد.

رییس حوضه آبریز رودخانه ارس ادامه داد: بی تردید رهاسازی آب به سمت دریاچه ارومیه، نیازمند هماهنگی کامل بین دستگاه های متولی بوده که تحت نظارت رییس ستاد احیای دریاچه ارومیه فعال شده است.

قندهاری گفت: در این خصوص از اواسط پاییز هماهنگی های لازم و اقدام ها به گونه ای برنامه ریزی شده است که با بسته بودن سردهانه های کانال های کشاورزی و با مراقبت و رصد مستمر برای جلوگیری از برداشت های غیرمجاز، حداکثر آب ممکن به دریاچه برسد به گونه ای که حجم آب وارده شده به دریاچه از رودخانه های اصلی سه برابر سال گذشته اندازه گیری شده است.

وی افزود: فاز بعدی رهاسازی پس از اتمام این دوره رهاسازی و با درنظرگرفتن وضعیت پوشش برفی حوضه، ذخیره آب سد ها و با توجه به اولویت تامین آب شرب پایدار مراکز جمعیتی و پیش بینی فصلی بارش تا اردیبهشت ماه انجام خواهد گرفت.

رییس حوضه آبریز رودخانه ارس افزود: با توجه به حجم رهاسازی ها و اقدام های نرم افزاری انجام شده و به برکت بارش های زمستانه باوجود سه سال پی درپی خشکسالی و بارش های اندک پاییز امسال، سطح دریاچه به تراز 1270.2 متر و حجم موجود در آن به بیش از 1 میلیارد و 400 میلیون مترمکعب رسیده و امید است با ادامه بارندگی های زمستانه و بهاره شاهد وضعیت بهتر دریاچه ارومیه در سال پیش رو باشیم.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ورودی آب به دریاچه ارومیه 3 برابر شد" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ورودی آب به دریاچه ارومیه 3 برابر شد"، کلیک کنید.