پاسخ شدیدالحن برلین به تهدیدات ناتویی ترامپ

گروه بین الملل خبرگزاری آنلاین ساز ایرانی، «به هیچ کس نمی توان اجازه داد که با امنیت اروپا قمار کند» این ها بخشی از سخنان روز گذشته (دوشنبه) صدراعظم آلمان اولاف شولتز در واکنش به پیشنهاد دونالد ترامپ به روسیه برای حمله به ناتو است.

رییس جمهور پیشین آمریکا دونالد ترامپ در جریان یک گردهمایی روز شنبه هفته جاری تصریح کرد که روسیه را «تشویق» می کند تا به هر عضو ناتو که بعنوان بخشی از این ایتلاف به تعهدات مالی خود عمل نکند، حمله کند.

 

 

شولتز در یک کنفرانس خبری مشترک با نخست وزیر لهستان دونالد تاسک در برلین به طور غیرمستقیم ترامپ را هدف قرار داد و گفت «وعده حفاظت از ناتو بدون قید و شرط اعمال می شود».

طبق اصول و قواعد ناتو، اعضای این ایتلاف متعهد شده اند که در صورتیکه یکی از اعضای ناتو مورد حمله قرار گیرد، دیگر اعضا از آن دفاع کنند.

شولتز که به طور مستقیم به نام ترامپ اشاره نکرد گفت مشروط سازی کمک به اعضای ناتو «غیرمسیولانه و خطرناک و تنها به نفع روسیه است».

طبق گزارش راشاتودی، برلین مدت ها است که در پرداخت حداقل هزینه های ناتو کوتاهی می کند اما ظاهراً تصمیم گرفته است با کمک یک صندوق 100 میلیارد یورویی که برای تقویت دفاع آلمان در پی درگیری های اوکراین ایجاد شده است، به هدف تامین دو درصد از هزینه های ناتو برسد.

 

طبق گزارش های منتشر شده، ناتو در سال 2023 بودجه ای معادل 1.3 تریلیون دلار برای مصارف نظامی خود هزینه کرده است و طبق گزارش آسوشیتدپرس، آلمان با بودجه معمول خود تا چند سال آینده نیز به هدف 2 درصد نخواهد رسید.

آمار و ارقام خود ایتلاف ناتو در سال 2023 نشان می دهد که اکثر اعضای ناتو، حداقل هزینه این ایتلاف را برآورده نمی کنند. از 31 عضو آن، تنها 12 عضو در حال حاضر حداقل 2 درصد از تولید ناخالص داخلی را برای دفاع ناتو هزینه می کنند.

پایان پیام/م
شما می توانید این مطلب را ویرایش نمایید
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "پاسخ شدیدالحن برلین به تهدیدات ناتویی ترامپ" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "پاسخ شدیدالحن برلین به تهدیدات ناتویی ترامپ"، کلیک کنید.