پای بسته تولید کنندگان تجهیزات پزشکی/ به جای ارز ترجیحی، یارانه به مصرف کننده داده شود

یعقوب زاده به ساز ایرانی گفت:

پای بسته تولید کنندگان تجهیزات پزشکی به جای ارز ترجیحی، یارانه به مصرف کننده داده شود

رییس اتحادیه تولید کنندگان و صادرکنندگان تجهیزات پزشکی با انتقاد از استمرار پرداخت ارز ترجیحی این موضوع را مانع تولید تجهیزات پزشکی خواند.

یعقوب زاده، رییس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان تجهیزات پزشکی در گفت وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری علم و فناوری ساز ایرانی، با اشاره به برگزاری بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی ایران هلث اظهار کرد: این نمایشگاه در حال تبدیل شدن به یک رویداد و همانند المپیک تجهیزات پزشکی در ایران است. تقریبا تمامی تولید کنندگان سعی دارند که آخرین دست آوردهای خود را به این نمایشگاه آورده و ضمن تعامل با مسیولین مرتبط و جامعه هدف این محصولات از بازدیدکنندگان نیز بازخوردهای لازم را دریافت کنند. از نظر ما ایران هلث بزرگترین و مهمترین نمایشگاه تجهیزات پزشکی ایران در فضا و مکان مناسبی در حال برگزاری است.

وی با اشاره به حضور بیش از 700 شرکت تولیدکننده تجهیزات پزشکی نیز گفت: اگر محدودیت فضایی که سازمان توسعه تجارت برای این کار در نظر نگرفته بود چه بسا تولیدکنندگان بیشتری در این نمایشگاه حضور پیدا می کردند. با این حال مسیولین این سازمان برای نمایشگاه سال آینده قول فضای بیشتری داده اند تا مشارکت کننده های بیشتری در این نمایشگاه حضور پیدا کنند.

یارانه تجهیزات پزشکی به مصرف کننده داده شود

یعقوب زاده در ادامه با اشاره سخنان رییس سازمان غذا و دارو در رابطه با تغییر سیاست های ارزی تجهیزات و ملزومات پزشکی نیز گفت: انتظار ما این است که در این چند ساله ارز ترجیحی تجهیزات پزشکی حذف شود، اگرچه این اتفاق در عمده صنایع مانند دارو یا شیر خشک حذف شده است اما در تجهیزات پزشکی همچنان پرداخت ارز ترجیحی وجود دارد. موضوع مهمی که وجود دارد این است که ارز ترجیحی مانعی برای رشد صنعت تجهیزات پزشکی است. وقتی به واردات کالاهایی که نمونه مشابه داخلی دارد، ارز ترجیحی داده می شود، صنعت را قفل می کند.

وی بیان کرد: نظر تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی کشور هم این است که یارانه جایگزین ارز ترجیحی شده و مانند هر کشور دیگری به آخر زنجیره سلامت یعنی بیمار داده شود. در اروپا به هر مادری که دارای فرزند می شود به او کمک هزینه ای داده می شود تا هزینه های مرتبط با کودک مانند شیرخشک یا پوشک و … تامین شود. این بسیار راحت تر و مناسب تر از این است که ما به واردکننده ارز ترجیحی بدهیم. این خیلی راحت تر از این است که ارز یارانه ای به وارد کننده مواد اولیه بدهیم وقتی هم این ارز داده نشود یا تاخیری صورت بگیرد تولید کننده برای تولید با مشکل مواجه شود و کمبود در بازار به وجود آید. دولت نباید مسیول تامین مثلا شیر خشک باشد بلکه باید از استاندارد این کالا و سلامت آن اعم از وارداتی یا تولیدی مراقبت کند. اگر هم قرار است یارانه ای داده شود مانند بیشتر کشورهای جهان به مصرف کننده مانند مادران داده شود.

او با بیان اینکه باید برای تجهیزات پزشکی نیز باید به جای ارز اختصاص ارز ترجیحی به وارد کننده یارانه به مصرف کننده کالا داده شود، گفت: مثلا اگر مصرف کننده ای نیاز به سمعک دارد دولت یک عدد ثابت به او بدهد و مصرف کننده خود کالای ایرانی با قیمت کمتر را انتخاب کند یا کالای خارجی را با قیمت بیشتر بخرد اما در هر صورت عدد ثابتی را به عنوان یارانه خرید کالا دریافت کند. این بسیار راحت تر از سیستم پیچیده ارز ترجیحی است.

رییس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان ارز ترجیحی با بیان اینکه سیستم ارز ترجیحی زمینه ساز فساد است، گفت: پرداخت ارز ترجیحی نمی تواند به هدف منجر شود و صرفا موجب هدر رفت منابع می شود.

یعقوب زاده بیان کرد: دسته دیگر مصرف کنندگان تجهیزات پزشکی بیمارستان ها هستند، وقتی می خواهیم مثلا به بیمارستان ها دستگاه های ارزان بدهیم تا خدمت ارزان تری ارایه بدهند چرا باید به واردکننده ارز ارزان بدهیم تا به طور مثلا دستگاه MRA را وارد کند؟ به جای این کار هییت امنای ارزی این دستگاه را بخرد  با 50 درصد تخفیف به بیمارستان های دولتی بدهد، چرا باید کاری کرد که بیمارستان دولتی نیز از این یارانه استفاده کند.

او در رابطه با مشکلات تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی گفت: علاوه بر مشکلاتی که همه صنوف با آن درگیر هستند، ما اضافه آن مشکلات دیگری مانند ارز ترجیحی نیز داریم. اگر سال گذشته یک میلیارد و 200 میلیون دلار ارز ترجیحی داده شده که 850 میلیون دلار آن به تجهیزات پزشکی داده شده است یعنی بیشتر ارز ترجیحی را این صنعت دریافت کرده است که این بیشترین معضل ما است و امیدواریم که این مساله  امسال رفع شود. اگر این کار انجام نشود تولید کننده نمی تواند با وارد کننده همان کالا رقابت کند.

پای تولید کننده ایرانی بسته است

رییس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان تجهیزات پزشکی در رابطه با ادعای مسیولان سازمان غذا و دارو مبنی بر تولید ماهیانه پنج محصول تجهیزات پزشکی نیز گفت: این توانایی را تولید کننده ایرانی دارد اما مساله این است که پای تولید کننده تجهیزات بسته شده است. وقتی دست شرکت دولتی را باز می گذاریم تا هر کاری که خودش می خواهد با امکانات دولتی انجام دهد و با هر قیمتی محصول خود را بفروشد انگیزه را برای تولید کننده بخش خصوصی از بین می برد. ما می گوییم تولید دولتی و ارز ترجیحی حذف شده و بازار سالم و رقابتی شود. در این بازار سالم ما توانایی رقابت با خارجی ها داریم و هر ماه و هر سال محصولات با کیفیت جدیدی را تولید کند..

او یاد آور شد: این برای ما سخت است که اول از مسیولان بخواهیم مشکلات را برطرف کنند و بعد از ما حمایت کنند، تولید کنندگان تجهیزات پزشکی با مشکلات عدیده ای روبه رو هستند و امیدواریم که این مشکلات رفع شوند.

 

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "پای بسته تولید کنندگان تجهیزات پزشکی/ به جای ارز ترجیحی، یارانه به مصرف کننده داده شود" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "پای بسته تولید کنندگان تجهیزات پزشکی/ به جای ارز ترجیحی، یارانه به مصرف کننده داده شود"، کلیک کنید.