پیش بینی قیمت طلای جهانی / شوک ناگهانی به فروشندگان اونس طلا

به گزارش ساز ایرانی ،قیمت نقدی طلای جهانی در آستانه پایان معاملات هفتگی با افزایش چشمگیر به ارتفاع 2360 دلار آمریکا به ازای هر اونس رسید.

تجارت نیوز در خبری نوشت:طلای جهانی در طول هفته گذشته نوسان زیادی داشت و بیشتر روزها بین 2300 تا 2330 دلار در نوسان بود.

xau

این فلز گران بها روز پنجشنبه با سرازیر شدن بازیگران بازار به سمت فروش دلار آمریکا به دلیل امیدهای تازه به کاهش نرخ بهره از سوی فدرال رزرو، جان گرفت.

روی گشاده بانک های مرکزی به کاهش نرخ بهره

بانک مرکزی استرالیا (RBA) این هفته برای تصمیم گیری در مورد سیاست پولی تشکیل جلسه داد. این بانک همان طور که به صورت گسترده پیش بینی می شد، نرخ نقدی رسمی (OCR) را بدون تغییر در 4.35 درصد یعنی بالاترین رقم در 12 سال گذشته، نگه داشت.

نکته جالب توجه این است که هیات مدیره بانک مرکزی استرالیا به رغم نگرانی های سرمایه گذاران درباره تغییر رویکرد به سمت سخت گیری بیشتر، تغییر چندانی در بیانیه همراه با تصمیم خود اعمال نکرد. RBA در نشست قبلی، رویکرد سخت گذشته را کنار گذاشته بود و در ماه مه نیز از بازگرداندن آن خودداری کرد.

با این حال میشل بولاک، سکاندار RBA، تکرار کرد اگر تورم به ویژه در بخش خدمات سرسختانه بالا بماند، سیاست گذاران آماده اند وارد عمل شوند.

بانک مرکزی انگلستان (BoE) تصمیم سیاست پولی خود را اعلام کرد و نرخ بهره پایه را در سطح 5.25 درصد ثابت نگه داشت. در کنار این اعلام، بانک مرکزی گزارش سیاست پولی را منتشر کرد که حاوی برخی نکات جالب توجه بود. پیش بینی های رشد اقتصادی به سمت بالا تجدید نظر شد، در حالی که تورم اکنون کاهش یافته است.

بر اساس پیش بینی های جدید، تولید ناخالص داخلی بریتانیا در سه ماهه دوم بالغ بر 0.2 درصد خواهد بود و در عرض یک سال به سطح 0.9 درصد افزایش می یابد، سپس در سال 2026 به 1.2 درصد و در سال 2027 به 1.6 درصد می رسد.

این پیش بینی حاکی از آن است که نرخ تورم سالانه در دو سال بالغ بر 1.9 درصد و در سه سال بالغ بر 1.6 درصد خواهد بود که پایین تر از هدف دو درصدی بانک مرکزی انگلستان است. در این میان حتی اندرو بیلی، رییس کل بانک مرکزی انگلستان، اعلام کرد کاهش نرخ بهره ممکن است شدیدتر از آنچه بازارها پیش بینی می کنند، رقم بخورد.

در هر دو مورد، ارزش ارزهای محلی در برابر دلار آمریکا کاهش یافت که به دلار آمریکا رونقی دوباره بخشید.

چرخش ناگهانی بازار با داده های بیکاری آمریکا

با این حال، اوضاع روز پنجشنبه تغییر کرد، زمانی که ایالات متحده آمار اولیه درخواست های بیکاری را برای هفته منتهی به سوم مه منتشر کرد. تعداد اولیه درخواست های بیکاری با احتساب عوامل فصلی در هفته منتهی به سوم مه به 231 هزار نفر رسید که بالاترین رقم از نوامبر 2023 به شمار می رود.

بازیگران بازار از جلسه فدرال رزرو انتظار کاهش نرخ بهره داشتند. این موضوع باعث شده بود تا موج فروش گسترده ای روی دلار شکل گیرد. با وجود خوش بینی بازار، تقاضا برای فلزات گران بها که پناهگاه امن محسوب می شوند، افزایش یافت.

تمرکز معامله گران بر داده های تورمی

تمرکز معامله گران در روزهای آتی، روی تورم ایالات متحده خواهد بود. شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) ماه آوریل که پیش بینی می شود 0.3 درصد نسبت به ماه قبل کاهش یابد (از 0.4 درصد ماه مارس) و همچنین شاخص قیمت تولیدکننده (PPI) منتشر خواهد شد.

اگرچه فدرال رزرو تصمیم خود را بر اساس معیار تورم جایگزین اتخاذ می کند، اما این داده ها تاثیر زیادی بر دلار آمریکا دارند. همچنین تقویم کلان اقتصادی ایالات متحده شامل آمار خرده فروشی برای همان ماه خواهد بود.

217

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "پیش بینی قیمت طلای جهانی / شوک ناگهانی به فروشندگان اونس طلا" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "پیش بینی قیمت طلای جهانی / شوک ناگهانی به فروشندگان اونس طلا"، کلیک کنید.