چرا نباید به سگ های ولگرد غذا بدهیم؟

چرا نباید به سگ های ولگرد غذا بدهیم؟

آفتاب نیوز :

سیامک اسماعیلی با اشاره به مشکلات جدی که سگ های ولگرد هم برای انسان و هم حیات وحش ایجاد می کند، گفت: یکی از مهمترین پیامدهای افزایش جمعیت سگ های ولگرد غالب شدن آنها نسبت به سایر گونه ها به دلیل زادآوری بالای آنهاست.

وی با بیان اینکه سگ های ولگرد نسبت به برخی گونه های دیگر حیات وحش مقاوم هستند، افزود: سگ های ولگرد می توانند سایر گوشتخواران را به تدریج حذف کنند.

به اعتقاد این کارشناس حیات وحش محیط زیست کرمانشاه، شغال، گرگ، گربه سانان و … از جمله گونه هایی هستند که می توانند توسط سگ های ولگرد از بین بروند و مورد حمله گله ای از سوی سگ ها قرار گیرند. از سوی دیگر سگ های ولگرد گونه های علفخوار را نیز تهدید کرده و آنها را می خورند و از این طریق باعث حذف آنها از طبیعت می شوند.

وی گفت: این امر می تواند هرم طبیعی و غذایی حیات وحش را تحت تاثیر قرار دهد و با تغییر ترکیب گونه های طبیعی به آنها آسیب بزند.

کارشناس حیات وحش اداره کل محیط زیست کرمانشاه یکی دیگر از پیامدهای افزایش جمعیت سگ های ولگرد را آمیزش با سایر گونه ها خصوصا گرگ اعلام کرد که منجر به تولد گونه خطرناک « گرگاس» می شود و یادآور شد: در بسیاری از موارد تنها از طریق آزمایش می توان دریافت که این گونه ها خالص نبوده و حاصل آمیزش با سگ ولگرد هستند.

به گفته اسماعیلی، زاد و ولد گونه های هیبرید( ترکیبی) منجر به تغییر ذخایر ژنتیکی حیات وحش شده و این ناخالصی در طبیعت گسترش می یابد تا به تدریج گونه های خالص  حذف شوند.

وی تاکید کرد: سگ های ولگرد به دلیل اینکه در برخی موارد مبتلا به هاری هستند حیات انسان را نیز تهدید می کنند.

کارشناس حیات وحش محیط زیست کرمانشاه بر لزوم ساماندهی سگ های ولگرد در مکانی مشخص تاکید کرد و گفت: تغذیه دستی به این حیوانات باعث می شود هم قوی تر بشوند و هم سرعت زادآوری آنها افزایش یابد، از همین رو افراد حتما باید از تغذیه سگ های ولگرد خودداری کنند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "چرا نباید به سگ های ولگرد غذا بدهیم؟" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "چرا نباید به سگ های ولگرد غذا بدهیم؟"، کلیک کنید.