کاری که بهداشت و درمان خراسان شمالی برای جمعیت کرد

ساز ایرانی/خراسان شمالی مساله جمعیت و جوانی جمعیت یکی از مباحث مهم و دغدغه بسیاری است. از این رو، قانون جوانی جمعیت برای رفع موانع فرزندآوری تصویب و ابلاغ شده و تمام مدیران و مسوولان باید به این باور برسند و با عزمی راسخ این قانون را اجرا کنند.

آنچه در مسیر جوان سازی جمعیت مهم است، کارِ گروهی است که نقش مهم هر دستگاه در اجرای سیاست های جمعیتی را نشان می دهد، از آنجا که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز وظایفی را در این زمینه برعهده دارد، مسوولان بهداشتی و درمانی این استان توضیح هایی را ارایه دادند.

ارایه خدمات درمانی به مادران باردار از مرکز استان تا نقطه صفر مرزی

دکتر جواد شاهین فر، رییس دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی در گفت وگو با خبرنگار ساز ایرانی، با بیان اینکه 25 درصد سلامت مردم مستقیم به دانشگاه های علوم پزشکی و 75 درصد به سایر دستگاه ها مربوط است، گفت: در بخش تکالیف دانشگاه های علوم پزشکی، اکنون 26 قرارگاه جوانی جمعیت، تشکیل و 165 مصوبه تصویب شده که 81 درصد مصوبات اجرایی شده است.

رشد مثبت جمعیت برای اولین بار در 9 سال اخیر

وی با بیان اینکه رشد جمعیت برای اولین بار در 9 سال اخیر در استان مثبت بوده است، اظهار کرد: با توجه به آمار مادران باردار پیش بینی می کنیم افزایش و رشد جمعیت را در آینده نیز تجربه خواهیم کرد.

وی با اشاره به خدمات ارایه شده در زمینه جوانی جمعیت، بیان کرد: 500 مرکز بهداشتی در استان از مرکز استان تا نقطه صفر مرزی خدمات بهداشتی را به مادران باردار و فرزندان ارایه می کنند و این خدمات در سه بخش قبل، حین و پس از بارداری انجام می شود.

به گفته شاهین فر، مرکز تخصصی پریناتولوژی بیمارستان بنت الهدی بجنورد با حضور دو متخصص زنان خدمات درمانی مورد نیاز را به مادران باردار ارایه می کند.

وی از خدمات درمان ناباروری سطح دو و سه در بجنورد نیز سخن گفت و افزود: مرکز سطح 2 ناباروری در شیروان نیز راه اندازی خواهد شد.

وی با بیان اینکه خدمات درمان ناباروری سطح 3 در بیمارستان بنت الهدی با پوشش 90 درصدی بیمه ای ارایه می شود، ادامه داد: از زمان راه اندازی این مرکز تا کنون 70 مورد IVF انجام شده که 16 مورد آن منتج به بارداری شده و شش مورد از این تعداد تولد فرزند داشته اند و بقیه منتظر تولد فرزند هستند که دو مورد از آن ها دوقلویی است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: این مرکز مجهز به دستگاه های پیشرفته درمان ناباروری است و به تازگی دستگاه سونوگرافی پیشرفته ای نیز برای تشخیص با دقت و کیفیت بالا خریده شده که می تواند در حوزه تخصصی زنان بسیار موثر باشد.

شاهین فر بیان کرد: اکنون یک پزشک فوق تخصص خدمات درمانی ناباروری را به بیماران ارایه می دهد و یک پزشک متخصص نیز در حال گذراندن دوره فوق تخصصی درمان ناباروری است که تا 15 ماه آینده برای ارایه خدمت به استان بازمی گردد.

3 سرمایه گذاری مهم دانشگاه در راستای سیاست های جمعیت

وی مرکز نفس را از اقدامات نوآورانه حوزه سلامت درباره جوانی جمعیت بیان کرد و گفت: این مرکز بهمن سال 1401 راه اندازی شده و از زمان راه اندازی تا کنون 120 جنین را با انصراف مادران از سقط جنین عمدی نجات داده است. مرکز نفس با وجود متخصص زنان، ماما، کارشناسان هر روز فعال است و به مادرانی که حتی افکار سقط جنین دارند، حمایت های تخصصی و عمومی می دهد.

وی کلنگ زنی بیمارستان تخصصی مادر و کودک، راه اندازی درمان سطح 3 ناباروری و مرکز نفس را از جمله سرمایه گذاری های مهم دانشگاه در راستای سیاست های جمعیت ارزیاب کرد.

ا

عوامل فرهنگی مهمترین چالش بر سر راه رشد جمعیت

دکتر محمدرضا اکبری، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی نیز در گفت وگو با خبرنگار ساز ایرانی، با اشاره به وضعیت فرزندآوری گفت: از زمان اجرای قانون جوانی جمعیت تا کنون، دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی از جمله استان های پیشرو در اجرای قانون بوده است.

وی با بیان اینکه سال گذشته ما رشد 2.1 درصدی جمعیت را تجربه کردیم، افزود: این امر بیانگر این است که تمام افراد که در این حوزه کار کرده اند، اعم مسوولان، کارشناسان و داوطلبان تلاشی شبانه روزی داشته اند.

اکبری ادامه داد: زمان کوتاهی برای بهره گیری از پنجره جمعیتی داریم که باید با هم افزایی همه از آن استفاده کنیم و به سطح جانشینی برسیم.

وی به مشکلات پیش رو برای رشد جمعیت نیز اشاره و بیان کرد: علل زیادی برای این مشکل وجود دارد، اما مسایل فرهنگی در این موضوع بسیار تاثیرگذار است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: در راستای اجرای فرمایشات مقام معظم رهبری درباره اهمیت جوانی جمعیت و تاکیدهای ایشان به ضرورت تلاش همه اعم از مردم و مسوولان برای افزایش نسل، تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی و ستاد تخصصی بسیج اقشار سپاه حضرت جواد الایمه استان با محوریت اجرای طرح شهید سلیمانی 2 بسته شده است.

وی بیان کرد: دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی مصمم است تا با اجرای طرح شهید سلیمانی 2، استفاده از راهبرد جلب مشارکت جامعه بخصوص در مناطق ویژه از لحاظ جمعیتی، مداخلات لازم و به موقع انجام دهد و قدم هایی را برای ارتقای شاخص های جمعیتی در آینده بردارد.

اکبری اضافه کرد: در این طرح، گروه های هدف شامل زوجین نابارور، زوجین بدون فرزند، زنان متقاضی سقط عمدی جنین و دختران و پسران در سن ازدواج، شناسایی و در راستای رشد شاخص های جمعیتی و متناسب با نیاز آن ها، مداخلات و اقداماتی انجام می شود.

رشد 2.4 درصدی موالید در استان

دکتر زهره عباسی، رییس انجمن مامایی خراسان شمالی در گفت وگو با خبرنگار ساز ایرانی بیان کرد: بحث جمعیت یک بحث تیمی است و در این تیم همه افراد باید ورود پیدا کنند و مطابق مسوولیت اجتماعی اقدام کنند.

وی با بیان اینکه مساله جوانی جمعیت بسیار مهم است، افزود: سیاست های جمعیتی 72 ماده و 81 تبصره و 236 تکلیف قانونی دارد همه نهادها دارای فعالیتی هستند، اما در برنامه جوانی جمعیت از 43 ماده به وزارت بهداشت بازمی گردد.

عباسی با بیان اینکه وظیفه حوزه سلامت در سیاست های جمعیتی بسیار سنگین است، اظهار کرد: تقریباً با توجه پنجره جمعیتی می توان گفت که اقدامات به درستی در حال انجام است.

وی ادامه داد: تعداد موالید زنده در سال 1401، 11 هزار و 447 نفر بود که این عدد در سال 1402، به 11 هزار و 728 رسید که تقریباً 2.4 درصد در خراسان شمالی افزایش داشتیم و این نوید اتفاق های خوب است.

وی افزود: نرخ باروری کل در سال 1401 به میزان 2 بود که سال گذشته به 2.1 رسید، این ها اتفاقات خوبی است، اما کنار این برای اینکه نرخ باروری ما افزایشی باشد باید فرهنگ سازی خوبی انجام شود و برای این امر زمان لازم داریم، اما ما زمان داریم و نیاز به همکاری همه هست.

افزایش طلاق و کاهش ازدواج

عباسی با بیان اینکه دو مولفه در خراسان شمالی وضعیت مطلوبی ندارد، اظهار کرد: آمار ازدواج و طلاق استان در سال 1401 تعداد 6771 مورد ازدواج داشتیم که در سال گذشته کاهشی بود و طلاق افزایش یافت.

مانایی نرخ رشد باروری منوط به اجرای تمام قوانین جوانی جمعیت

وی یادآوری کرد: مانا و پایدار کردن نرخ رشد باروری در استان نیازمند این است که به تمام قوانین جوانی جمعیت توجه شود که این امر شامل فرزندآوری و فرزندپروری می شود.

عباسی افزود: شیوه ازدواج، شکل گیری ازدواج و پایداری ازدواج و تحکیم بنیاد خانواده از ضرورت های جوانی جمعیت است که به نظر می رسد نیاز است بیشتر به آن ها توجه کنیم.

ا

ثبت 110 مورد انصراف از سقط جنین در خراسان شمالی

زهرا مقدسی، مسوول مرکز نفس (نجات فرزند سالم) در دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی در گفت وگو با خبرنگار ساز ایرانی، از ثبت 110 مورد انصراف از سقط جنین در استان از ابتدای اجرای طرح نفس تا ابتدای اردیبهشت ماه امسال خبر داد.

وی اظهار کرد: مرکز نفس خراسان شمالی تا ابتدای اردیبهشت ماه امسال توانسته است 110 مورد انصراف از سقط جنین را ثبت کند که از این تعداد 60 نوزاد متولد شدند و بقیه در ماه های آینده به دنیا می آیند.

مقدسی با بیان مرکز مردمی نفس بهمن ماه 1401 افتتاح شد و در این مرکز به مادرانی که به هر دلیلی به سقط فرزند سالم خود فکر می کنند، مشاوره داده و علت این کار ریشه یابی می شود، بیان کرد: مهم ترین و نخستین برنامه مرکز نفس، فرهنگ سازی و آموزش مسایل فقهی، قانونی، روحی و روانی و جسمی با استفاده از همه ظرفیت های جامعه است. پس از آن، افراد متقاضی سقط عمدی شناسایی و از حمایت های تخصصی و عمومی برای انصراف از سقط بهره مند می شوند.

وی ادامه داد: مرکز نفس در دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی و دانشکده اسفراین راه اندازی شده و با هم افزایی همه نهادها و اداره ها، ذیل قرارگاه جوانی جمعیت به صورت جهادی برنامه های تخصصی و عمومی را برای تغییر نگرش ها درباره فرزندآوری، مشاوره خانواده و حمایت از افراد متقاضی سقط عمدی ارایه می کند.

مقدسی تاکید کرد: در صورتی که با خانواده ای که قصد سقط جنین سالم خود را دارد مواجهه شدید، قبل از هر اقدامی مرکز نفس را با شماره تماس  09156160577 و 09930873878 و 54-05832236551 به آن ها معرفی کنید. به جز تلاش برای انصراف از سقط جنین تلاش شده است با کمک دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی، بسیج جامعه پزشکی استان، درمانگاه حضرت جوادالایمه (ع) و خیرین، حمایت های لازم به این خانواده ها تعلق گیرد.

پایان خبر ساز ایرانی

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "کاری که بهداشت و درمان خراسان شمالی برای جمعیت کرد" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "کاری که بهداشت و درمان خراسان شمالی برای جمعیت کرد"، کلیک کنید.