کدام کشور های هدف صادراتی «شنبه» تعطیل هستند؟

آفتاب نیوز :

جدیدترین پژوهش اتاق بازرگانی اصفهان نشان می دهد؛ اکثر اقتصاددانان، کارشناسان و فعالان اقتصادی معتقدند؛ تعطیلی روز شنبه بهترین انتخاب است تا یک روز به عنوان تعطیلی مشترک بین تجار در سطح بین المللی در نظر گرفته شود تا 4 روز قطع مراوادات تجاری بین المللی به 3 روز تقلیل یابد. زیرا تعطیلی بسیاری از کشور ها که ایران با آن ها مراودات تجاری دارد شنبه و یکشنبه است. در صورتی که پنجشنبه و جمعه در ایران تعطیل اعلام شود ارتباطات اداری مانند امور بانکی، گمرکی و … با اختلال مواجه می شود؛ بنابراین از حیث منافع اقتصادی، گزینه مطلوب تر این است که به جای پنجشنبه ها، روز های شنبه تعطیل شود که حداقل بر روابط تجاری و مالی بین فعالان اقتصادی و بانک ها و موسسات تجاری ایران با دیگر کشور ها اثر مثبت داشته باشد.

بسیاری از فعالان تجاری، دانشگاهیان و پژوهشگران به خصوص آن هایی که درحوزه تجارت بین الملل فعالیت دارند از این که چهار روز تعطیلی در حوزه تجارت خارجی اختلال ایجاد می کند گلایه دارند؛ بنابراین اگر بتوان یک روز آن را به چرخه فعالیت برگرداند، اثر مثبتی بر روابط تجاری و اقتصاد کشور خواهد داشت.

با توجه به تحریم ایران که سبب کاهش تجارت به ویژه صادرات ایران به سایر کشور ها شده است؛ انتخاب روز پنجشنبه به عنوان روز تعطیل آخر هفته نیز به صورت خودتحریمی عمل می کند و کاهش تجارت بین الملل را در پی خواهد داشت. تعطیلات و کشور های هدف تجاری

در صورت تعطیلی پنجشنبه و جمعه در ایران، عملا ارتباط تجاری کشور با چهار شریک عمده تجاری در چهار روز و با دو شریک عمده تجاری در سه روز قطع می شود.

طبق آمار موجود 5 کشور عمده شریک تجاری ایران به لحاظ صادرات عبارتند از چین، عراق، ترکیه، امارات متحده عربی و هند که مجموع صادرات ایران به آن ها در سال 1401 به میزان بالغ بر 30 میلیارد و 151 میلیون دلار (30، 151، 519، 796) است و مجموع واردات ایران از این کشور ها بالغ بر 53 میلیارد و 488 میلیون دلار (53، 488، 092، 385) بوده است. در کل حجم تجارت با این پنج کشور به بالغ بر 83 میلیارد و 639 میلیون دلار بوده که 74 درصد از حجم تجارت کشور را به خود اختصاص داده اند.

کدام کشور های هدف صادراتی «شنبه» تعطیل هستند؟

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "کدام کشور های هدف صادراتی «شنبه» تعطیل هستند؟" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "کدام کشور های هدف صادراتی «شنبه» تعطیل هستند؟"، کلیک کنید.