کشاورزان بخوانند/هشدار حمله ی ملخ به این مناطق

کشاورزان بخوانند/هشدار حمله ی ملخ به این مناطق

به گزارش خبرگزاری ساز ایرانی، سعید معین درباره وضعیت مبارزه به آفت ملخ صحرایی افزود: طبق گزارش فایو به دلیل بارندگی های اخیر شبه جزیره عربستان که بالای نرمال بوده و ایجاد علف در بیابان ها، ملخ صحرایی حدود دو تا سه ماه اخیر از شرق آفریقا به این مناطق وارد شده است.

مدیرکل مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات کشور اظهار داشت: از آنجایی که هواشناسی ادامه بارندگی های بالای نرمال را تا آبان ماه پیش بینی کرده است، در صورت ادامه بارندگی ها به نظر می رسد برای بهمن ماه ایران مورد هجوم ملخ صحرایی قرار بگیرد.

وی علت هجوم ملخ صحرایی به کشورهای مختلف را تامین غذا عنوان کرد و گفت: وقتی که تعداد ملخ های صحرایی در یک سانتی متر مربع از حد نرمال عبور کند، از حالت عادی و انفرادی خارج شده و به مهاجر تبدیل می شود، در این حالت با یکدیگر می نشینند و پرواز می کنند.

وی اضافه کرد: به صورت عادی ملخ صحرایی می تواند بین 200 تا 300 کیلومتر پرواز کند؛ اما در صورت وجود وزش بادهای شدید می تواند پروازهای بلندی بین 300 تا 1000 کیلومتر داشته باشد که این موضوع خسارت زا است.

معین تصریح کرد: مسیر هجوم ملخ صحرایی از شرق آفریقا به شبه جزیره عربستان و از آنجا به جنوب ایران و بعد به سمت مرزهای هند و پاکستان است که می تواند 10 ایالت شمالی هندوستان را آلوده کند و در مسیر برگشت از هندوستان به طور مجدد ایران را مورد هجوم قرار می دهد.

مدیرکل مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات کشور خاطرنشان کرد: برای نخستین بار در بهمن ماه 1397 ایران از مسیر شبه جزیره عربستان مورد هجوم ملخ صحرایی قرار گرفت و در سال 1398 از مسیر برگشت ملخ صحرایی از مرزهای هند و پاکستان استان های جنوبی کشور ما درگیر شدند که با اقدامات به موقع از خسارت های احتمالی جلوگیری شد.

وی با بیان اینکه طی سه سال اخیر حمله ملخ صحرایی به استان های جنوبی کشور را نداشتیم گفت: ملخ صحرایی یک آفت خارجی است؛ بنابراین برای مبارزه با این آفت خسارت زا باید اعتبارات لازم تامین و آمادگی برای مبارزه را داشته باشیم.

به گفته معین، اکنون گزارش وضعیت و طرح اضطراری به ستاد بحران کشور ارایه شده و این ستاد بعد از بررسی از وزارت کشور مصوبه دریافت کرده و به سازمان مدیریت و برنامه ریزی ابلاغ می شود که به تدریج اعتبارات تامین و برای خرید سم، سمپاش، قطعات یدکی، لوازم و هزینه انجام عملیات، سوخت خودرو و نیروی انسانی تزریق می شود.

به گزارش ایرنا، در 30 بهمن سال 97 مبارزه با ملخ صحرایی در سطح 750 هزار هکتار از 9 استان شامل سیستان و بلوچستان، هرمزگان، جنوب کرمان، بوشهر، فارس، خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، ایلام و خراسان جنوبی عملیاتی شد. در سال 98 هجوم ملخ صحرایی توسط دیده بانی سازمان حفظ نباتات کشور در استان های جنوبی کشور ثبت شد و نزدیک به یک میلیون هکتار تحت مبارزه قرار گرفت.

ملخ صحرایی در مسیر حرکت خود با تغذیه از سبزینه های مختلف جنگل ها، باغ های میوه، علوفه، غلات، صیفی و مراتع را از بین می برند و با توجه به قدرت تخریبی بالایی که دارد باعث قحطی در منطقه مورد هجوم می شود.

223223

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "کشاورزان بخوانند/هشدار حمله ی ملخ به این مناطق" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "کشاورزان بخوانند/هشدار حمله ی ملخ به این مناطق"، کلیک کنید.