15 توصیه برای پیشگیری از گرمازدگی حجاج – خبرگزاری ساز ایرانی | اخبار ایران و جهان

15 توصیه برای پیشگیری از گرمازدگی حجاج - خبرگزاری ساز ایرانی | اخبار ایران و جهان

به گزارش ساز ایرانی، طاهر درودی، معاون مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر به بیان توصیه هایی برای حجاج در جریان سفر به سرزمین وحی پرداخت و گفت: به دلیل شرایط فصلی و گرمای ویژه هوا مهم ترین مشکلی که حجاج درگیرش می شوند، گرمازدگی است که برای پیشگیری از بروز این عارضه دستورالعمل هایی وجود دارد و درخواست داریم که حجاج به آن ها عمل کنند. از جمله این توصیه این است که زایران از لباس های رنگ روشن ترجیحاً سفید و لباس های نخی استفاده کنند چراکه گرمای کمتری را جذب می کند و احتمال گرمازدگی را کاهش می دهد و همچنین استحمام روزانه و استفاده از کلاه های دور لبه ترجیحاً سفید رنگ برای آقایان (به جز در روزهایی که ممنوعیت دارند) و لبه های مرسوم ترجیحاً سفید رنگ برای خانم ها بسیار توصیه می شود.

توصیه هایی برای پیشگیری از گرمازدگی حجاج

وی ضمن تاکید به استفاده از کرم ضد آفتاب در صورت تردد در روز ادامه داد: مصرف آب فراوان نقش بسزایی در پیشگیری از بروز گرمازدگی دارد، به طور کلی توصیه می شود حجاج بعد از غروب آفتاب به زیارت و اماکن مقدس بروند و تا جایی که ممکن است در طول روز در سطح شهر تردد نداشته باشند تا کمتر در معرض آفتاب قرار گیرند.

توصیه هایی برای مصرف داروی حجاج

معاون مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اینکه امسال حدود هزار و 400 زایر بالای 80 سال داریم، افزود: با توجه با میانگین سنی بالای زایران بیشترشان دچار بیماری های زمینه ای نظیر دیابت، فشارخون و بیماری های قبلی هستند و دارو مصرف می کنند و از این رو توصیه می شود با وجود اینکه همکاران ما در همه هتل های محل اقامت زایران در مکه و مدینه حضور دارند و در بیمارستان های هلال احمر نیز به صورت شبانه روزی خدمت ارایه می کنند و دارو و تجهیزات در اختیار دارند، حجاج به اندازه حدود 40 تا 45 روز مدت اقامتشان در سرزمین وحی داروهای مورد نیازشان را به همراه داشته باشند، چراکه برخی از حجاج داروی تخصصی مصرف می کنند و ممکن است تغییر در شرکت سازنده و یا دز مصرفی داروی جدید سازگاری لازم را با بدن بیمار نداشته باشد.

درودی ضمن بیان اینکه به غیر از حدود 8 داروی مخدر که فهرستشان در اختیار کاروان ها قرار گرفته ورود داروها به کشور عربستان به اندازه مصرف شخصی هیچ ممنوعیتی ندارد، توضیح داد: زایران به هیچ عنوان دارویشان را از جعبه اصلیش خارج نکنند تا دارو قابل تشخیص باشد؛ حجاجی که داروهایشان را از ظرف اصلی خارج می کنند و داخل قوطی می گذارند، دچار مشکل می شوند، اما چنانچه دارو در جعبه اصلیش باشد، مشکل خاصی به وجود نمی آید.

وی بیان کرد: با توجه به تغییر قابل توجهی که در زندگی زایران ایجاد می شود شرایط زندگی به دلیل انجام اعمال، تغییر در محل زندگی، دوری از خانواده و مدت زمان طولانی سفر تا حدودی سخت می شود و ممکن است حجاج بعد از مدتی دچار خستگی و دلتنگی شوند و شرایط آب وهوایی نیز می تواند کار را سخت کند؛ به همین دلیل زایران باید خودشان را برای زندگی دسته جمعی و انجام اعمال حج آماده کنند و تمرین صبر داشته باشند چرا که حجاج در اتاق های 4 نفره یا حتی بیشتر اقامت دارند و لازم است با هم اتاقی ها رفتار حسنه و اسلامی داشته باشند. ممکن است هم اتاقی های ما رفتارهای متفاوتی داشته باشند و باید سعی کنیم با صبر و تحمل زندگی آرام و انجام اعمال با آرامشی را داشته باشیم.

زایران اصلاً نگران درمان نباشند

معاون مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران ضمن اشاره به اینکه همکاران هلال احمر در همه هتل های محل اقامت زایران حضور دارند و خدمات رسانی به صورت 24 ساعته است، گفت: در صورتی که حجاج به خدماتی بالاتر از سطح درمانگاه احتیاج داشته باشند به بیمارستان جمعیت هلال احمر در مکه منتقل می شوند و همکاران متخصص ما که همگی ایرانی هستند در این بیمارستان ارایه خدمت می کنند و چنانچه نیاز به خدمت سطح بالاتری نظیر جراحی نیز باشد به بیمارستان های سعودی منتقل می شوند و پزشکان ایرانی روزانه به آن ها سر می زنند و درمانشان را پیگیری می کنند، زایران اصلاً نگران درمان نباشند.

درودی عنوان کرد: زایران به دلیل انجام اعمال و فعالیت های زیارتی و عبادی مجبور هستند فعالیت فیزیکی و پیاده روی بیشتری نسبت به قبل داشته باشیم به همین دلیل توصیه می شود زایرانی که هنوز مشرف نشدند، روزانه پیاده روی داشته باشند تا عضلاتشان آماده شود چراکه اگر بدن آمادگی لازم را نداشته باشد، ممکن است پس از انجام اعمال حج دچار گرفتگی عضلات شوند و اگر دچار این عارضه شدند لازم است ضمن مراجعه به درمانگاه های مستقر در هتل ها مصرف آب کافی را که بسیار در رفع این عارضه موثر است فراموش نکنند.

توصیه های تغذیه ای برای حجاج

وی با بیان اینکه حدود 87 هزار زایر و عوامل اجرایی از شهرهای مختلف و با فرهنگ و آداب و رسوم گوناگون به سرزمین وحی اعزام می شوند، افزود: تهیه غذا با توجه به ذایقه های غذایی متفاوتی که در مکان های مختلف ایران وجود دارد، برای سازمان حج و زیارت مقدور نیست، هرچند آشپزخانه های محل اقامت حجاج ایرانی توسط کادر ایرانی اداره و ذایقه ایرانی در آن ها لحاظ می شود اما ممکن است برخی مواد غذایی با ذایقه زایران هماهنگ نباشد و با رویه غذا خوردنمان در ایران متفاوت باشد و به همین دلیل حجاج باید دقت داشته باشند که مطابق شرایط بدنیشان غذا بخورند.

معاون مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر گفت: در تمام وعده ها 2 نوع غذای عادی و رژیمی وجود دارد و توصیه می شود زایرانی که دچار فشارخون، دیابت و بیماری های قلبی هستند از غذای رژیمی استفاده و از مصرف نوشابه خودداری کنند، بهتر است افرادی که دچار این بیماری ها نیستند نیز در خوردن نوشابه زیاده روی نکنند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "15 توصیه برای پیشگیری از گرمازدگی حجاج – خبرگزاری ساز ایرانی | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "15 توصیه برای پیشگیری از گرمازدگی حجاج – خبرگزاری ساز ایرانی | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.