37 سال پیش، زمین فوتبال چوار، دقیقه55

ساز ایرانی/ایلام 37 سال پیش در چنین روزی زمین فوتبال چوار شاهد تلخ ترین حادثه در تاریخ ورزش جهان بود، حادثه ای که هواپیماهای رژیم بعثی عراق 23 بهمن ماه سال 65 در جنایتی وحشتناک و غیرانسانی با پرواز در ارتفاع پایین بر فراز زمین فوتبال چمن بخش چوار و ریختن بمب 15 نفر از نوجوانان و جوانان فوتبالیست ایلامی را که در حال انجام مسابقه بودند به شهادت رساندند.

این حادثه که منجر به شهادت و زخمی شدن بهترین جوانان و نوجوانان فوتبالیست تیم منتخب استان ایلام شد به عنوان یکی از جنایت های تاریخی صدام و رژیم بعت در تاریخ ثبت شده است. این واقعه درست زمانی رخ داد که تیم های نوجوانان استان ایلام در رقابت های قهرمانی کشوری هر سال با کسب یکی از مقام های نخست تا سوم جزء سه تیم برتر کشور بودند.

در این روز خونین یونس تلوکی، مجتبی ناصری، علی نجات کرمی، علی عباسی، محمد کمالوندی، جهانگیر کاوه، عبدالرزاق مهدیه، سیدمحمد زارعی، حسین هزاوه (بازیکنان فوتبال)، حمیدرضا رضایتی (داور مسابقه)، مراد آذرخش، خلیل مظفری، سجاد مظفری، محمدجواد مظفری، امجد حیدری (تماشاگران مسابقه) به شهادت رسیدند و علی قیطاس، رحمت محمود، الیاس گهرسودی، گل مرادفاضلی، فرمان فولادوند و سلمان کرد (بازیکنان فوتبال) مجروح شدند.

مقام معظم رهبری در دیدار با اعضای ستاد کنگره 3000 شهید استان ایلام درباره حادثه ی زمین فوتبال چوار  اظهار کرد: «حوادث کم نظیری در استان ایلام به وقوع پیوست که متاسفانه مردم خودمان هم خبر ندارند، چه برسد به دیگران و خارج و ملت های دیگری که مشتاق هستند حوادث کشور ما را بدانند؛ آنها که هیچ، حتی مردم خودمان هم از خیلی از این قضایا خبر ندارند. یکی همین از این قضایا، قضیه ی بمباران مسابقه ی فوتبال بچه ها در 23 بهمن سال 65 بود. دو تیم ایلامی برای بزرگداشت و به یادبود هفتمین سال پیروزی انقلاب، مسابقه ای به این عنوان ترتیب دادند و تعدادی از مردم هم جمع شدند تا بازیشان را تماشا کنند؛ هواپیمای عراقی آمد بالای سر، از نزدیک یعنی با توجه به اینکه اینجا چه برنامه ای هست -نه اینکه همین طور بمب بیندازند و تصادفاً بخورد به زمین فوتبال؛ نه، با توجّه- اینجا را زد و ده بازیکن شهید شدند، داور شهید شد، چند بچّه شهید شدند، بعضی از تماشاچیان شهید شدند؛ این حادثه ی کوچکی نیست، این حادثه ی بزرگی است؛ جا دارد که این جور حوادث در ابعاد جهانی شناخته بشود، گفته بشود، تکرار بشود. این پیامِ مظلومیّتِ شهدای ورزشکار ما است؛ جرمشان این بوده است که برای سالگرد پیروزی جمهوری اسلامی و برای انقلاب، مسابقه تشکیل دادند.»

این بخشی از بیانات مقام مقام معظم رهبری در دیدار با اعضای ستاد کنگره 3000 شهید استان ایلام درباره حادثه ی زمین فوتبال چوار بود.

پایان خبر ساز ایرانی

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "37 سال پیش، زمین فوتبال چوار، دقیقه55" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "37 سال پیش، زمین فوتبال چوار، دقیقه55"، کلیک کنید.