از درخشش بلینگهام با ریال تا نفرین هری کین در بایرن؛ برنده و بازنده های فصل 2024-2023 کدام ستاره ها بودند؟

به گزارش خبرنگار گروه ورزش خبرگزاری علم و فناوری ساز ایرانی، فصل 2024-2023 فوتبال در اروپا به پایان رسید. پرونده این دوره رقابت های پرهیجان با مصاف فینال لیگ قهرمانان اروپا در ورزشگاه ومبلی میان ریال مادرید و بروسیادورتموند بسته شد. وقتی داور آن دیدار پرهیجان و تماشایی پس از برتری 2 بر صفر کهکشانی ها سوتش را به نشانه پایان به صدا درآورد، 9 ماه تلاش تیم های قاره سبز به صورت رسمی خاتمه یافت.

در این حال اعضای تیم ها اعم از مربی و بازیکن وارد دوره استراحت چند هفته ای شدند و در این میان، کار رسانه ها و کارشناسان برای ارزیابی یک دوره فوتبالی آغاز شد.

از جمله موضوعاتی که در این میان مورد توجه قرار گرفت، چهره های سرشناس موفق و ناموفق بود.به نظر شما در ماه های که سپری شد، کدام شخصیت ها و تیم ها به دستاورد های مثبت و منفی رسیدند؟

به این پرسش کلی در گزارشی که هم اکنون در اختیارتان قرار می گیرد، نگاهی اجمالی می اندازیم تا مشخص شود برنده ها و بازنده های فصل کدام بودند؟

از درخشش بلینگهام با ریال تا نفرین هری کین در بایرن؛ برنده و بازنده های فصل 2024-2023 کدام ستاره ها بودند؟

*لورکوزن فراتر از انتظار

قبل از پرداختن «موفق ها یا کم اقبال های فصل» اجازه دهید، در یک نگاه کلی عنوان کنیم در پریمیرلیگ انگلیس، لالیگا اسپانیا، بوندس لیگا آلمان، سری آ ایتالیا و لوشامپیونه انگلیس، تیم های بودند که خوش درخشیدند و فراتر از حد انتظار ظاهرشدند.

به عنوان مثال در آلمان و ایتالیا، بایرلورکوزن و آتالانتا، در واقع همه جا الهام بخش و الگو برای خیلی ها شدند.

نزد ژرمن ها، لورکوزن تیمی بود که به مقام قهرمانی بوندس لیگا رسید و به سریال درخشش و افتخارآفرینی های پشت سرهم بایرن مونیخ خاتمه داد. همین تیم به مقام قهرمانی جام حذفی آلمان (د اف ب پوکال) نیز دست یافت و در فینال «لیگ اروپا» نیز حاضر شد. تیم صنعتی که به خاطر «رسیدن به ایستگاه پایانی و قهرمان نشدن در گام آخر» همیشه مورد تمسخر قرار می گرفت، عاقبت این سدر را شکست.

در ایتالیا تیم آتالانتا اگر چه در سری آ به مقام چهارم رسید، اما تحت دایت «جیان پیرو گاسپرینی» فوتبالی تماشایی ارایه داد که نقطه اوجش برد 3 گله مقابل لورکوزن در فینال لیگ اروپا در دوبلین بود. به این ترتیب آنها حتی به اولین جام اروپایی خود رسیدند.

در اسپانیا، ریال مادرید فصل ناموفق قبل را به شکلی دراماتیک به پایان رساند. شاگردان کارلو آنچلوتی توانستند در کنار قهرمانی لالیگا، حتی فاتح لیگ قهرمانان اروپا نیز شوند.

حتی در انگلیس، منچسترسیتی پپ گواردیولا به طور نسبی موفق بود. هرچند آبی آسمانی ها موفق به تکرار قهرمانی قاره نشدند، اما در جزیره به سلطه و یکه تازی خود در قهرمانی لیگ برتر ادامه دادند.

همین حالت در مورد پاری سن ژرمن در فرانسه وجود داشت.

در مقابل این تیم های موفق، گروه «بزرگان ناموفق» قرارداشتند که سردسته آنها، بایرن تیم بزرگ و پرافتخار ژرمن ها بود که در نهایت تعجب به هیچ عنوان قهرمانی نرسید. حتی در بوندس لیگا سوم شد!

در انگلیس، چلسی «بازی مضحکی» را شروع کرد و به پایان رساند. تیم پولدار و لبریز از ستاره، کم فروغ ظاهر شد و در لیگ انگلیس ششم شد.

در اسپانیا هم بارسلونا، «غول» قدیمی پایین تر از حد و انتظارات ظاهرشد. اگر چه در لالیگا به مقام نایب قهرمانی دست یافت، اما عملکردش آنقدر بد بود که در آخرین روز، مدیریت باشگاه کاتالانی، ژاوی هرناندز را از کار برکنارکرد و هانس دیتر فلیک آلمانی را به جایش برگزید.

از درخشش بلینگهام با ریال تا نفرین هری کین در بایرن؛ برنده و بازنده های فصل 2024-2023 کدام ستاره ها بودند؟

*برنده: جود بلینگهام

جود بلینگهام تا تابستان گذشته عضو بروسیادورتموند بود. در یک فصل اخیر، اما برای ریال بازی کرد و درخشید.

وقتی شنبه شب در پایان فینال لیگ قهرمانان در ومبلی، جام قهرمانی را روی دستانش بلند کرد، بسیار خوشحال بود. در این حالت گزارشگران از او در مورد اولین فصل حضورش در جمع تیم لالیگایی سیوال کردند که مختصر و مفید پاسخ داد:«از این رویایی تر نمی توانست برایم باشد.»

 ملی پوش انگلیسی با بیان چنین جمله ای، اصلا اغراق نکرد. چون عملکردش در خلال فصل فوق العاده بود. به عنوان نمونه در دو نبرد ال کلاسیکو با بارسلونا، گلزنی کرد و قبل از دویل لندن، حتی به عنوان بهترین بازیکن فصل لالیگا برگزیده شد. به همین خاطر بود که سایت معتبر گل نوشت:

آیا هیچ ستاره کهکشانی را تاکنون سراغ دارید که «اولین سال حضور» بهتری نسبت به جود در برنابیو داشته باشد؟

از درخشش بلینگهام با ریال تا نفرین هری کین در بایرن؛ برنده و بازنده های فصل 2024-2023 کدام ستاره ها بودند؟

*بازنده: هری کین

درست در نقطه مقابل بلینگهام، هموطن سرشناس او یعنی «هری کین» نقش یک بازنده را ایفا کرد.البته از نظر «فردی» مهاجم خوش اخلاق و بلندقامت انگلیسی در تیم جدیدش موفق بود. هری که تا تابستان گذشته عضو ثابت تاتنهام هاتسپر و هیچگاه به مقام قهرمانی در تیمی نرسیده بود، با این رویا که همراه با بایرن، ویترین افتخاراتش را کامل کند، به مونیخ آمد. او می خواست علاوه بر کسب عناوینی مثل «اقای گلی» با تیمی طعم قهرمانی داخلی و قاره ای را بچشد.

اما همین ستاره که در بوندس لیگا 36 گل زد و اقای گل شد، نه قهرمانی بوندس لیگا به چشم دید، نه فاتح داف ب پوکال شد و نه بر بام اروپا ایستاد.

وقتی باواریایی ها چند هفته قبل بوندس لیگا و جام حذفی را از دست دادند و تنها بخت شان افتخارآفرینی احتمالی در لیگ قهرمانان اروپا بود، مهاجم 30 ساله امید اندکی برای تصاحب مقام نخست لیگ قهرمانان داشت، اما وقتی بایرن توسط ریالی ها در نیمه نهایی حذف شدند، روزنامه دیلی میل انگلیس نوشت: حتی در مونیخ هم نفرین کین ادامه دارد.

*برنده: ژابی آلونسو

پپ گواردیولا، سرمربی منچسترسیتی و خالق تیکی تاکای نوین، می دانست «ژابی آلونسو»، مربی خواهد شد، اما حتی فکرش را هم نمی کرد هموطنش این کار را به آسانی جلوه دهد.

آلونسو در بایرلورکوزن، باشگاه صنعتی که همیشه عادت داشت تا واپسین روز های یک جام، بدرخشد و، اما در آخرین گام، ناکام بماند و قهرمان نشود، همه چیز را متحول کرد. مربی جویای نام اسپانیایی از این باشگاه، چهره تیمی فقط اهل برد و نباختن را ترسیم کرد. تحت هدایتش در 9 ماه فصل بوندس لیگا و جام حذفی، هیچ باختی را کسب نکرد.

از درخشش بلینگهام با ریال تا نفرین هری کین در بایرن؛ برنده و بازنده های فصل 2024-2023 کدام ستاره ها بودند؟

*بازنده: اوسیمن و ناپولی

وقتی یک فصل سری آ مورد ارزیابی قرار می گیرد، بی شک ویکتور اوسمین، عضو ناپولی جزو بازنده های فصل قرار خواهد داشت. او برخلاف درخشش فصل گذشته اش، ظاهر شد. اما این فقط مشکل او نبود. تقریبا همه اعضای ناپولی پایین تر از حد ظاهر شدند و نتوانستند همانند یک فصل قبل، تیمی درخشان در بازی ها باشند.

از درخشش بلینگهام با ریال تا نفرین هری کین در بایرن؛ برنده و بازنده های فصل 2024-2023 کدام ستاره ها بودند؟

*برنده: فیل فودن

تا فصل اخیر، همه می دانستند «فیل فودن» بازیکنی با استعداد و خوش آتیه است. با این همه کمتر کسی بود که بگوید ستاره 24 ساله بازیکنی کلیدی و برگ برنده است.

فودن این نکته را در فصل اخیر بار ها اثبات کرد. با گل های بیشماری که زد، یک تنه دست «آبی آسمانی ها» را گرفت و باعث موفقیت شد. اگر چه گواردیولا دلش می خواست امسال نیز مانند سال قبل، قهرمانی اروپا را کسب کند، اما به گفته اکثر کارشناسان و تحلیل گران، بخش عمده مقام قهرمانی اش در لیگ برتر را مرهون فودن باید باشد.

حالا با قدرت سرنوشت سازی که وینگر تکنیکی پیداکرده، «گرت ساوت گیت»، سرمربی تیم ملی انگلیس امیدوار است در مسابقات جام ملت های اروپا در آلمان به مقام قهرمانی دست یابد.

از درخشش بلینگهام با ریال تا نفرین هری کین در بایرن؛ برنده و بازنده های فصل 2024-2023 کدام ستاره ها بودند؟

*بازنده: بارسلونا

واقعا غم انگیز است وقتی ببینیم بارسلونا به چه باشگاهی تبدیل شده است. زمانی بود که کاتالان ها چیزی فراتر از یک باشگاه بودند. دوره ای بود که هر تیمی می خواست از نظر باشگاهداری، تیمداری، آکادمی، سبک بازی و کسب افتخارات، الگو بگیرد، آبی و اناری را سرمشق قرار می داد. در آن ایام، بارسا باشگاهی نمادین و الهام بخش دیگران بود. اما آنچه اکنون نشان می دهد، چیزی جز «یک فروپاشی بی روح» ازیک سازمان است که آخرین نمونه ناتوانی اش، اخراج تمسخرآمیز ژاوی بود.

چرا که هیچگاه در تاریخ باشگاه سابقه نداشت، باشگاه در فاصله چند هفته سعی کند نظر مربی اش را برای رفتن تغییردهد و مربی هم ماندن را بپذیرد، اما در هفته آخر، به یکباره حکم اخراجش صادر شود!

این یک رفتار شرم آور بود که به زعم کارشناسان تاثیرش در فصل بعد هم ادامه خواهد یافت.

از درخشش بلینگهام با ریال تا نفرین هری کین در بایرن؛ برنده و بازنده های فصل 2024-2023 کدام ستاره ها بودند؟

*برنده:یورگن کلوپ

چالش یورگن کلوپ برای کسب قهرمانی لیگ برتر انگلیس شکست خورد. با این حال خداحافظی مربی آلمانی کاملا بی عیب و نقص بود. حتی قرمز ها در مرحله یک چهارم نهایی لیگ اروپا حذف شدند، اما مدیریت باشگاه برای مربی کاملا محبوب و پر افتخاری که در 9 سال حضورش کلی افتخار کسب کرد، سنگ تمام گذاشت.

از آن زیباتر شکوه خداحافظی احساسی هواداران پرشمار و با معرفت لیورپول با «یورگن محبوب» تا ابد در خاطرات خواهد ماند.

از درخشش بلینگهام با ریال تا نفرین هری کین در بایرن؛ برنده و بازنده های فصل 2024-2023 کدام ستاره ها بودند؟

*چلسی

بیش از یک میلیارد پوند در دوسال گذشته برای نقل و انتقالات تیم آبی پوش شهر لندن هزینه شده، اما خنده دار نیست چلسی فصل آینده در لیگ کنفرانس اروپا بازی کند؟

در این تیم مشخص شد مدیریت «تاد بویلی» ایراد کلی دارد. چون فقط خرج کردن نمی تواند عاملی برای کسب موفقیت باشد. این باشگاه حتی مایوریسیو پوچتینو را بعد از قرارگرفتن در رده ششم جدول در پایان فصل از کار برکنار کرد.

درست است «انزو مارسکا» جانشین وی روی نیمکت مربیگری شد، اما هواداران چلسی همچنان دل نگران تیم بزرگ شان هستند که این همه ریخت و پاش و رفت و آمد، گویی به یک سرگرمی بی پایان تبدیل شده است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "از درخشش بلینگهام با ریال تا نفرین هری کین در بایرن؛ برنده و بازنده های فصل 2024-2023 کدام ستاره ها بودند؟" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "از درخشش بلینگهام با ریال تا نفرین هری کین در بایرن؛ برنده و بازنده های فصل 2024-2023 کدام ستاره ها بودند؟"، کلیک کنید.