اعتراف اوکراینی ها به شکست تکنولوژی آمریکا / سیستم پارازیت روسی حریف می طلبد!

تینا مزدکی: سیستم پارازیت روسی که در زمین مستقر است، می تواند تداخل EW (جنگ الکترونیک) ایجاد کند. این امر مانع برقراری ارتباط سلاح ها با ماهواره ها برای هدایت آن ها به سمت اهداف می شود. هیمارس (HIMARS) می تواند اهدافی را تا فاصله 300 کیلومتری منهدم کند، اما قابلیت های جدید جنگ الکترونیک روسیه (EW) سیستم های هدف گیری هیمارس را غیرفعال می کند.

این خبر برگرفته از ارزیابی محرمانه تسلیحات اوکراینی است که توسط The Post به دست آمده است. جزییات این نشان می دهد که چگونه اوکراین مجبور شده است استفاده از بسیاری از تسلیحات و کمک های غرب را به دلیل مشکلات هدف گیری متوقف کند. بر اساس این گزارش، توپخانه اکسکالیبر نیز که با GPS هدایت می شود، تحت تاثیر سیستم های جدید EW روسیه قرار گرفته اند.

اعتراف اوکراینی ها به شکست آمریکا/ سیستم پارازیت روسی حریف می طلبد!

موشک انداز هیمارس چیست؟

ایالات متحده از همان اوایل حمله نظامی ویژه به اوکراین، تامین سیستم های هیمارس را برای اوکراین آغاز کرد. این سیستم در ابتدا بسیار موثر بود. هیمارس موشک اندازی سوار بر کامیون است که می تواند طیف وسیعی از مهمات مختلف را ازجمله موشک های هدایت شونده با GPS شلیک کند. تحرک و انعطاف پذیری این سلاح، آن را به جنگ افزار بسیار موثری در درگیری های وسیع مانند اوکراین، افغانستان و جنگ داخلی سوریه تبدیل کرده است.

این موشک که برای اولین بار در سال 2010 عملیاتی شد، می تواند برای پاسخ به شرایط متغیر در میدان نبرد، موقعیت خود را به سرعت تغییر دهد. البته این ویژگی ها تا زمانی خوب به نظر می رسید که روسیه نمی توانست راهی برای اختلال در سیستم های آن پیدا کند.

از طرفی اوکراین استفاده از گلوله های Excalibur را از سال گذشته و به دنبال از دست دادن پتانسیل خود و کاهش اثربخشی آن به 10 درصد متوقف کرد. مقامات و پیمانکاران دفاعی ایالات متحده اکنون در حال بررسی علت و تلاش برای یافتن راه حلی برای مقابله با پارازیت EW روسیه هستند.

اعتراف اوکراینی ها به شکست آمریکا/ سیستم پارازیت روسی حریف می طلبد!

به گفته سخنگوی وزارت دفاع اوکراین، آن ها در این زمینه با پنتاگون همکاری نزدیک دارند و در صورت بروز مشکلات فنی، به سرعت به شرکای خود اطلاع می دهند تا اقدامات لازم را برای حل به موقع آن ها انجام دهند. اوکراین به طور منظم از کشورهای غربی کمک دریافت می کند و از سیستم های دیگری مانند سامانه موشکی تاکتیکی (ATACMS) برخوردار است که آسیب پذیری کمتری در برابر پارازیت دارد.

روسیه همچنین شبکه ماهواره ای استارلینک را که نیروهای اوکراینی برای اتصال به اینترنت به آن متکی هستند، با موفقیت مختل کرده است. وضعیت اینترنت به حدی بد شده که نیروهای اوکراینی در هفته های اخیر با افزایش توانمندی های روسیه در EW، با قطعی قابل توجهی مواجه شده اند.

وزیر دیجیتال اوکراین، هفته گذشته در مصاحبه ای اظهار داشت که استارلینک قبلاً در برابر پارازیت روسیه مقاومت کرده بود، اما به نظر می رسد فناوری آن اکنون پیچیده تر شده است؛ او بر این باور است که نیروهای روسیه از سیستم هایی استفاده می کنند که در حال آزمایش مکانیسم های مختلفی برای برهم زدن کیفیت اتصالات استارلینک است.

منبع: interestingengineering

227323

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اعتراف اوکراینی ها به شکست تکنولوژی آمریکا / سیستم پارازیت روسی حریف می طلبد!" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اعتراف اوکراینی ها به شکست تکنولوژی آمریکا / سیستم پارازیت روسی حریف می طلبد!"، کلیک کنید.