با مردی که از فراسوی باور ما می آمد/ این شیخ را نگین کنید

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری ساز ایرانی، در دهه هفتاد شمسی بود که کتابی در باب زندگی امام روح الله خمینی روانه بازار شد. کتابی که مدعی بود بیش از آنکه تاریخ باشد، یک داستان است و در عین حال بیش از آنکه زمختی تاریخ را یدک بکشد، با لطافت داستان ابعاد ناگفته ای از زندگی امام را بیان می کرد.

«سه دیدار» نام اثری از نادر ابراهیمی است که هر چند مطابق برنامه ریزی نویسنده قرار بود در سه جلد منتشر شود، اما تنها دو جلد آن با عناوین «رجعت به ریشه ها» و «در میانه میدان» در سال های 75 تا 77 به چاپ رسید وخبری از سرنوشت جلد سوم آن تا به امروز در دست نیست.

این اثر که به همت سوره ساز ایرانی منتشر شده است با مقدمه ای از نویسنده به اسامی اشاره دارد که در طول نگارش آن امدادی برای وی بوده اند و موجب شده اند تا کتاب هر چند در فضای داستانی، اما با گوشه چشمی به اسناد تاریخی به طرح روایت زندگی امام راحل بپردازد.

تا جایی که واقعیت های کمتر شنیده شده در این کتاب خود کمکی است در بازشناسی و فهم منش، عقاید، افکار و اندیشه های امام راحل، عارف، فیلسوف، سیاستمدار و بنیان گذار انقلاب اسلامی ایران.

نویسنده می گوید: «مرد از دریا برآمده، گرچه بسیار پیر، اما تنومندترین انسانی بود که در همه اعصار ذهن خویش می شناختم- قدرتمند، با بازوان ستبر پیچیده، سری برافراشته و نگاهی- خدای من! – نگاهی درهم کوبنده و مغلوب کننده…» (جلد یک، ص 17)

از استیصال ملا ها تا شلیک به سر یا قلب پدر

آنچنان که داستان روایت می کند روح الله موسوی خمینی در زمانه ای دیده به جهان گشود که خوانین خون مردم در شیشه کرده و در مقابل دین و قرآن می ایستادند.

با مردی که از فراسوی باور ما می آمد/ این شیخ را نگین کنید

تا جایی که زمانی که پدر وی حجت الاسلام سید مصطفی موسوی کمره یی در مقابل خان حشمت الله ظالم و فاسد می ایستد، خان به او عتاب می کند که: «تو، ملامصطفی، کارت فقط با رعیت است نه خان ها و اعیان و بزرگان. به خان ها و آنچه که آنها می کنند و نمی کنند، نباید کاری داشته باشی. سرت باید به کار خودت گرم باشد، و این سر را اصلاً نباید بلند کنی تا ببینی که خان ها چه می کنند و چه می خواهند بکنند.»(جلد یک، ص 72).

اما این عتاب نمی تواند روحیه دیگرخواهی و مبارزه با جور را تضعیف کند. ایستادگی، مقاومت، کشمکش و جنگ های رو در روی ملا مصطفی در نهایت موجب می شود که ناجوانمردانه به قتل برسد. با گلوله ای در مغز. اما همسر او دوست دارد که بگوید گلوله در قلب و گویی که قلب و روح و احساس ملا مصطفی را نشانه گرفتند و او را شهید کردند.

روح الله خمینی از کودکی روحیات خاص و سوالات بی محابا را به عنوان بخشی از شخصیت خود نشان می دهد تا جایی که اغلب افرادی که برای تلمذ به نزدشان فرستاده می شود، از سوالات او به ستوه می آیند.

تا جایی که ملا ابوالقاسم عبا و عمامه پوشیده به سراغ عمۀ روح الله، صاحبه خانم می آید و می گوید: «این حقیر دیگر از پس پرسش های این بچه بر نمی آید. من پایم را در گلیم خودم نگه می دارم تا بتوانم دین خدا را تبلیغ کنم و مرم جاهل را از کفر و گناه دور نگه دارم. مرا چه به این حرف ها که این روح الله خان شما می زند؟ کار یک ملای مومن آموختن اصول و فروع دین است به بندگان خدا و آموختن مقدمات زبان عرب است و آموختن قران است. آن طور که بی غلط بخوانند و مانند اینها. نه چیز دیگر» (جلد دوم، ص 90)

روح دادخواهی و مبارزه با جور روح الله که موجب شده بود حتی معلمان خود را در احوال و سوالات خود متحیر سازد، این طور نمود یافت که وی رسالت متصور برای خود را اینگونه توصیف کرد: «مرا فقط برای تبدیل فرستاده اند. برای دیگرگون ساختن به سود امت با توسل به کلام قدما» (جلد اول، ص 65)

این توصیف هر چند برابر با طبع لطیف نویسنده نگاشته شده، اما رسالتی بود که امام راحل از جوانی به دوش گرفت و اولین رگه های مسیولیت گیری در قبال ملت به ماجرای وی با آیت الله مدرس باز می گردد.

با مردی که از فراسوی باور ما می آمد/ این شیخ را نگین کنید

هشدار به مدرس و قایله زن رضاشاه در حرم

در دیدار روح الله خمینی و آیت الله مدرس و قایله ای که رضاخان در کشور به پا کرده است به روایت کتاب وی خطاب به مدرس می گوید: «شما به اعتقاد این بنده ناچیز، این جنگ را خواهید باخت و رضاخان به هر عنوان خواهد ماند و بساط قلدری اش را پهن خواهد کرد و ما را بار دیگر چنان که ماه قبل فرمودید از چاله به چاه خواهد انداخت. شاید به این دلیل که آقای مدرس تنهای تنها هستند و همراهانشان، اهل یک جنگ قطعی نیستند و در عین حال آقای مدرس گرچه به سنگر ظلم حمله می کند، اما از سنگر عدل به سنگر ظلم نمی تازد.» (جلد اول، ص 51)

تاکید روح الله خمینی، طلبه جوان به مدرس روحانی پیر و دلزده از استبداد مواجه مستقیم و جنگ تن به تن است. صحبت های مدرس موجب می شود که بعد از اولین دیدار، مدرس شاگردان خود را در پی او بفرستد و تاکید کند که این شیخ را نگین کنید و او را از دست ندهید.

در کتاب به حال و هوای دیدار حاج آقا روح الله با رضا خان نیز اشاره شده و آمده است: «حاج آقا روح الله در تمام عمرش، فقط یکبار رضاخان را دید، آن هم در همین یازده فروردین هزار و سیصد و سه. دو شب پیش خبر به قم رسیده بود که پس فردا سردار سپه به قم می آید به دستبوس علما. در همان شب، آقا روح الله جوان به هم حجره اش سید لواسانی گفت: برای له کردن مدرس می آید. فقط برای کوچک کردن مدرس و اینکه نشان بدهد او صدای دین نیست.» (جلد اول، ص 117)

امام نه تنها آگاه به فتنه های ریز و درشت پهلوی بود و مرتب مراجع و علما را نسبت به آن آگاه می کرد که در قایله سفر بی حجاب زنان دربار به حرم و بی نزاکتی در آنجا، باردیگر این خاندان را رسوا کرد.

«در شب اول فروردین سال یک هزار و سیصد و شش شمسی، همسر رضاخان و جمعی از زنان درباری، با حجاب لق، بزک زنان بدکار قاجاری، به آستانه حضرت معصومه (س) قم رفتند و در صدر غرفه های رواق ایوان آینه نشستند، تخمه شکستند، گفتند و خندیدند» (جلد اول، ص 124)

با شنیدن این ماجرا و صدای خنده زنان، روح الله خمینی از نگهبانان و مردم و کسبه کمک می خواهد تا در مقابل این ننگ بایستند. هر چند زنان دربار فرار را به قرار ترجیح می دهند، اما بعد ها رضاشاه این موضوع را بهانه کرده و انتقامی سخت از علما و نگهبانان حرم می گیرد.

بانو قدس ایران که بود

روح الله خمینی معتقد بود: «ایران آرزوی اسلام است واسلام اگر برای کشت و کار نیاز به زمین خوبی دارد، آن زمین خوب اینجاست. ایران سرزمین اسلام است و ملت ایران مسیول اسلام است.» (جلد اول، ص 216)

زمانی که به خواستگاری از خدیجه ثقفی فرزند آیت الله ثقفی رفت به او عقیده اش در باب ایران را گفت و اضافه کرد: «بنابراین من از آن ملا هایی که به بهانه «دین مرز ندارد» خودشان را از همه تعهدات و مسیولیت ها خلاص می کنند، نیستم. دین گیاهی است آسمانی و الهی. خاک خوب می خواهد تا بارور شود و خاکی بهتر از ایران برای باروری ایمان، خداوند مصلحت ندیده است که موجود باشد. ایران برای من یک موجود الهی است که بر بال فرشتگان نشسته است و اراده خداوند بر این قرار گرفته که این مملکت پرچم دار اسلام ناب محمدی باشد؛ بنابراین با من بودن شاید به یک معنی عمری عذاب کشیدن باشد.» (جلد اول، ص 216)

خدیجه که شیفته جوان محجوب شده است به جان و دل صحبت های او را می شنود و همراهی با امام را می پذیرد. در کتاب آمده بعد ها امام به او بانو قدس ایران خطاب می کرد.

دیدار با کاشانی

امام به دست اجنبی در پس سیاست های به ظاهر عوام فریبانه پهلوی آگاه بود. تا جایی که با وجود جوانی در تحلیل وضعیت سیاسی جامعه همه را انگشت به دهان می کرد.

زمانی که ماجرای تقابل مصدق و کاشانی مطرح بود وی به سراغ آیت الله کاشانی رفت و گفت: «نگذارید آقای مصدق شما را بازی بدهند. جسارت است آقا، می دانم، اما به هر حال نگذارید شما را کوچک کنند. این برای اسلام ما زیان دارد. سابقه می شود تا سیاست مداران غیر متدین بتوانند روحانیت را به تمسخر بگیرند.» (جلد دوم، ص 49)

در ماجرای 28 مرداد نیز بار دیگر به سراغ کاشانی رفت و گفت: «تحلیل بفرمایید حاج آقا، تحلیل بفرمایید! فرصت از دست می رود. نگذارید حکومت شاه و زاهدی شما را بدنام کنند. اعاده حیثیت، کاری به مراتب دشوارتر از کسب حیثیت است. اگر هم الان دستی از آستین درنیاورید، جبران این مصیبت، چه بسا هرگز مقدور نشود. اگر برای مردم ما خاطره بشود که شما در کنار غایله سازان بیست و هشتم مرداد بوده اید و آنها را تایید کرده اید، دیگر پاک کردن این خاطره آسان نخواهد بود.» (جلد دوم صفحات 122 و 123)

این تاکیدات جان دوباره به کاشانی می دهد و سلسله اعلامیه های وی منتشر می شود. با وجود تلاش پهلوی برای بدنام کردن و بی اعتبار کردن اعلامیه ها، اما در نهایت حقیقت پنهان نمی ماند و سیاست همدستی پشت پرده با انگلیس عیان می شود.

امام نه تنها در تابانیدن نوری به قلب مردم همتی والا داشت بلکه در بیداری علما و روحانیت نیز متحمل سختی های بسیار شد.

با مردی که از فراسوی باور ما می آمد/ این شیخ را نگین کنید

به من بگو اعلی حضرت

یکی از مهمترین ماجرا هایی که در روایت داستان گونه نادر ابراهیمی بخشی از تاریخ را باززنده کرده است، ماجرای دیدار امام با محمد رضا شاه است.

این دیدار به خواست آیت الله بروجردی و در واقع به نیابت از او به عهده روح الله خمینی گذاشته شد و وی نتوانست خواهش مرجع تقلید شیعیان را با وجود نفرت از پهلوی نپذیرد.

به همین دلیل با وقار، آراسته و با قلبی آکنده از ایمان به دیدار شاهی رفت که از ابتدای صحبت، عقاید مستبدانه خود را عیان ساخت.

محمد رضا پهلوی گفت: «رسم است همه مردم ایران، با هر مقام و منزلتی، بنا به سنت، مرا «اعلی حضرت» بنامند. شما از چنین رسم متداولی باخبر نیستید؟» (جلد دوم، ص 186)

روح الله خمینی در پاسخ شاه مستبد گفت: «در نظر ما طلاب حقیر حوزه های علمیه، «محضر اعلا» تنها و تنها محضر ذات حق تبارک و تعالی است و بزرگواری سلاطین و خدام ایشان می تواند این رسم را که شاه مملکت را اعلی حضرت بنامند دگرگون کند تا حرمت مقام حق محفوظ بماند. همچنان که اعتبار مقام شاه.» (جلد دوم، ص 186)

اظهارات روح الله خمینی و آن نگاه نافذ رشته کلام محمدرضا شاه را مختل می کند و قرار بر این می شود که مراجع نظرات خود را نسبت به تغییرات جزیی در قانون اساسی و متمم آن بیان کرده و در مقابل شاه نیز می پذیرد که پیگرد فرقه ضاله بهایی حمایت شود.

اما این مواجه به اینجا ختم نشد. سال ها بعد تنها کسی که بار دیگر در مقابل شاه ایستاد این روحانی مبارز بود و او بود که همچون مراد و مرشدی مردم را به آزادی و عدالت و ایستادگی در مقابل جور هدایت کرد و انقلابی اسلامی را بنیان نهاد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "با مردی که از فراسوی باور ما می آمد/ این شیخ را نگین کنید" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "با مردی که از فراسوی باور ما می آمد/ این شیخ را نگین کنید"، کلیک کنید.