تعبیر شهید رییسی درباره دانشگاه تهران در ابلاغ آخرین ماموریت خود به نماد آموزش عالی

آخرین مصوبه ابلاغ شده شورای عالی انقلاب فرهنگی توسط رییس جمهور شهید چه بود؟

تعبیر شهید رییسی درباره دانشگاه تهران در ابلاغ آخرین ماموریت خود به نماد آموزش عالی

آخرین مصوبه امضاء و ابلاغ شده شورای عالی انقلاب فرهنگی از سوی شهید آیت الله سید ابراهیم رییسی، مصوبه ای مربوط به واگذاری یک ماموریت کلیدی به دانشگاه تهران بود که شهید رییسی در ابلاغیه این مصوبه از دانشگاه تهران به عنوان «میراث دار تاریخ کهن علم و دانش» نام برد.

به گزارش گروه آموزش و دانشگاه خبرگزاری علم و فناوری ساز ایرانی، مصوبه شماره 3418 شورای عالی انقلاب فرهنگی که بر اساس اعلام دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی در هشتصد و نود و نهمین جلسه این شورا در 11 اردیبهشت ماه 1403 با عنوان «واگذاری ماموریت مستندسازی، احیاء و بزرگداشت سنت دانشگاهی و نظام آموزش عالی ایران به دانشگاه تهران» به تصویب رسید، در تاریخ 30 اردیبهشت ماه 1403 با شماره ابلاغ 3883 به امضاء رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید و ابلاغ شد.

در بخش مصوبات در پایگاه رسمی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی آمده است:

ماده واحده «واگذاری ماموریت مستندسازی، احیاء و بزرگداشت سنت دانشگاهی و نظام آموزش عالی ایران به دانشگاه تهران» که در جلسه 899 مورخ 11/ 02/ 1403 شورای عالی انقلاب فرهنگی و بر اساس مصوبه جلسه 467 شورای معین شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسیده است؛ برای اجراء ابلاغ می گردد:

«ماده واحده- تاریخ فرهنگ و تمدن ایران زمین، بیانگر وجود مراکز برجسته علم و دانش همچون دانشگاه جندی شاپور (271 م)، نظامیه ها (1065 م)، ربع رشیدی (1275 م)، دارالفنون (1814 م) و دانشگاه تهران (1934 م) است و بر این اساس؛ در سی ونهمین اجلاس کنفرانس عمومی یونسکو در سال 2017 (1396)، پیشینه دیرینه دانش و آموزش در فرهنگ و تمدن ایران زمین مورد توجه قرار گرفت و قدمت 1750 ساله دانشگاه جندی شاپور به عنوان کهن ترین دانشگاه جهان، ثبت و اعلام گردید. این اتفاق؛ ضمن افزودن بر قدمت آموزش عالی جهان، کانون سنت دانشگاهی را نیز از مغرب زمین به مشرق زمین و به طور خاص ایران انتقال داد و بدین ترتیب؛ پیشینه تاریخی و سیر تطور و تکامل نظام آموزش عالی در ایران، سنت دانشگاهی و تشکیل مراکز برجسته علمی در مقاطع و ادوار مختلف تاریخی، قدمتی بالغ بر 1750 سال پیدا کرد. 

در این راستا و به منظور احیاء و معرفی این پیشینه ارزشمند فرهنگی و تمدنی ایران و اسلام در حوزه آموزش عالی، به دانشگاه تهران به عنوان نماد آموزش عالی و میراث دار تاریخ کهن علم و دانش و نظام آموزش عالی کشور؛ ماموریت داده می شود ضمن تدوین و مستندسازی گذشته تاریخی سنت دانشگاهی و نظام آموزش عالی در ایران و مراحل تکامل و پیوستگی این سنت در بستر زمان؛ نسبت به طراحی و اجرای طرح عملیاتی برای احیاء این سابقه درخشان تمدنی و تقویت سنت دانشگاهی ایران و نیز تبیین، گفتمان سازی و بزرگداشت این پیشینه دیرینه تاریخی و تمدنی اقدام و در راستای ایفای نقش کلیدی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور در تمدن سازی؛ پیشنهاد های لازم را با فعال سازی، هم افزایی و بهره گیری از ظرفیت سایر دانشگاه ها به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارایه کند.»

سید ابراهیم رییسی
رییس جمهور و رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی

رونوشت به انضمام یک نسخه مصوبه، به:
دفتر مقام معظم رهبری (مدظله العالی)
دفتر رییس جمهور
مجلس شورای اسلامی
شورای نگهبان قانون اساسی
قوه قضاییه

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تعبیر شهید رییسی درباره دانشگاه تهران در ابلاغ آخرین ماموریت خود به نماد آموزش عالی" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تعبیر شهید رییسی درباره دانشگاه تهران در ابلاغ آخرین ماموریت خود به نماد آموزش عالی"، کلیک کنید.