حدنگاری و تثبیت مالکیت موجب کاهش ورودی پرونده ها به دستگاه قضایی می شود

حدنگاری و تثبیت مالکیت موجب کاهش ورودی پرونده ها به دستگاه قضایی می شود

ساز ایرانی/مازندران رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با بیان اینکه طبق قانون، قطعات کشاورزی با هر میزان مساحت باید سنددار شوند، گفت: حدنگاری و تثبیت مالکیت، نقش بسیار موثری در کاهش ورودی پرونده ها به دستگاه قضایی خواهد داشت.

حسن بابایی امروز در نشست بررسی مشکلات و چالش های اجرای طرح حدنگار اراضی زراعی مازندران، با اشاره به وضعیت حدنگاری منابع طبیعی در استان اظهار کرد: امروز حدنگاری حوزه منابع طبیعی در مازندران با همکاری دستگاه های مرتبط، به میزان قابل توجهی با رشد روبرو بوده و تقریباً به اتمام رسیده است.

حدود 10 میلیون هکتار از اراضی کشاورزی حدنگاری شد

بابایی با بیان اینکه بیش از 889 هزار قطعه زمین کشاورزی حدنگاری شده است، تاکید کرد: در حوزه اراضی کشاورزی، طی ماه های اخیر در دوران تحول و تعالی، از حیث مساحت، 66 درصد زمین های کشاورزی معادل بیش از 9 میلیون و 970 هزار هکتار در کشور، حدنگاری شده که نسبت به گذشته رشدی 16 برابری داشته است.

رتبه اول مازندران از حیث تعداد قطعات کشاورزی حدنگاری شده

معاون قوه قضاییه، میانگین مساحت قطعات کشاورزی در مازندران را یک هکتار عنوان و تصریح کرد: استان مازندران در این خصوص وضعیت بسیار خوبی دارد و از حیث تعداد قطعات حدنگاری شده با حدنگاری بیش از 72 هزار قطعه اراضی کشاورزی در سطح کشور رتبه اول را از حیث تعداد قطعات در اختیار دارد که نشان دهنده اقدامات بسیار خوب استان مازندران در سال اخیر است.

بابایی با بیان اینکه به دلیل خُرد شدن زمین ها، 29 درصد از اراضی کشاورزی مازندران از حیث مساحت حدنگاری شده است، افزود: با همکاری و تعامل دستگاه های اجرایی مرتبط در مازندران و فرهنگ سازی رسانه ها تا پایان سال وضعیت مطلوبی را از این حیث در استان شاهد خواهیم بود.

بابایی با بیان اینکه طرح الزام اسناد رسمی اموال غیرمنقول در مجمع تصویب شده و در آستانه اجرای این طرح هستیم، ادامه داد: برای اجرای کامل این قانون، تمام نقل و انتقال ها باید در قالب سند رسمی انجام شود و این مهم نیازمند آن است که تمام زمین ها دارای سند مالکیت شده و حدنگاری به شکل کامل عملیاتی شود.

این مقام عالی قضایی، اجرای طرح حدنگار را یک تکلیف ملی برای همه دستگاه ها دانست و گفت: در سیاست های کلی برنامه هفتم توسعه، حدنگاری 100 درصدی زمین های زراعی مورد تاکید قرار گرفته است.

بابایی، خُرد شدن قطعات کشاورزی را یکی از موانع طرح حدنگار در استان ها عنوان کرد و افزود: طبق قانون، قطعات کشاورزی باید با هر میزان مساحت، سنددار شوند.

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور خاطرنشان کرد: باید با فرهنگ سازی مناسب، مردم پای کار بیایند و نسبت به سنددار کردن زمین های زراعی اقدام کنند که این مهم بزرگترین مانع برای تغییرکاربری غیرمجاز زمین های کشاورزی خواهد بود.

بابایی خاطرنشان کرد: دهیاران سطح استان نیز باید مکلف شوند تا با توجه به میزان ساخت و سازها، برای اجرای طرح حدنگار به قوه قضاییه کمک کنند تا صدور سند ماکلیت برای زمین های کشاورزی انجام شود.

وی میزان تحقق طرح حدنگار در استان ها را یکی از شاخص های مهم رتبه بندی دادگستری ها عنوان و تصریح کرد: مازندران در راستای اجرای طرح حدنگار، جزء 5 استان اول کشور تا پایان سال خواهد بود و آمادگی کامل برای در نظرگرفتن و تخصیص اعتبارات لازم برای استان مازندران در این خصوص وجود دارد.

60 درصد پرونده های ورودی به دستگاه قضایی مرتبط با اسناد و مالکیت است

بابایی با بیان اینکه حدنگاری و تثبیت مالکیت در کاهش ورودی پرونده ها بسیار موثر است، تاکید کرد: حدود 60 درصد پرونده های ورودی به دستگاه قضایی در پروندهای کیفری و حقوقی، به نوعی مرتبط با اسناد و مالکیت است.

پایان خبر ساز ایرانی

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "حدنگاری و تثبیت مالکیت موجب کاهش ورودی پرونده ها به دستگاه قضایی می شود" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "حدنگاری و تثبیت مالکیت موجب کاهش ورودی پرونده ها به دستگاه قضایی می شود"، کلیک کنید.