لابی آیپک در انتخابات امسال نمی خواهد اسمی از «اسراییل» بیاورد

لابی آیپک در انتخابات امسال نمی خواهد اسمی از «اسراییل» بیاورد

برجسته ترین سازمان لابی گری رژیم صهیونیستی در سیاست های آمریکا وعده داده که در انتخابات های امسال ایالات متحده ده ها میلیون دلار هزینه خواهد کرد، اما به نظر می رسد این سازمان به دلیل نگرانی از تاثیر منفی ارتباط خود با تل آویو، سعی دارد در تبلیغات خود اشاره چندانی به این رژیم نداشته باشد.

به گزارش ساز ایرانی، کمیته روابط عمومی آمریکا-اسراییل مشهور به «آیپک»، یکی از بزرگ ترین و قدرتمندترین گروه های لابی گری در ایالات متحده آمریکا است که با بیش از 100 هزار عضو، هر ساله میلیون ها دلار خرج سرمایه گذاری در نفوذ بر سیاست های آمریکا می کند.

در گزارش رسانه آمریکایی در این باره آمده است: «کمیته روابط عمومی آمریکا-اسراییل تاکنون در چندین رقابت انتخاباتی مداخله کرده و به حمایت یا انتقاد از برخی نامزدها پرداخته، اما به نظر می رسد امسال مسیله اسراییل به ندرت در گفتمان این سازمان مشاهده می شود… این گروه همچنین در انتخابات مقدماتی حزب دموکرات هیچ اشاره ای به مسیله اسراییل نکرده است.»

در انتخابات آمریکا، کمک های مالی، به آنچه مردم عادی و سازمان های مردم نهاد به شکل مستقیم به ستادهای تبلیغاتی کمک می کنند، خلاصه نمی شود. یک شهروند آمریکایی می تواند به شکل غیرمستقیم و بدون هرگونه ارتباطی با ستاد تبلیغاتی یک نامزد، مبالغی را برای تبلیغ به نفع او یا علیه رقبایش خرج کند. شهروندان، سازمان ها و لابی گرهای آمریکایی این کار را از طریق سازمان های خصوصی به نام «کمیته اقدام سیاسی» یا «پک» انجام می دهند.

این کمیته ها در حال حاضر دو نوع هستند: کمیته های مرتبط با ستاد نامزدها که به شکل محدود برای ستاد تبلیغات پول جمع می کنند و کمیته های مستقل از ستادهای نامزدها که به شکل نامحدود کمک جمع می کنند. دسته دوم به «سوپر پک» معروف شده و برخلاف دسته اول، اجازه ندارد پولی را که جمع کرده در اختیار ستادهای تبلیغاتی بگذارد و باید به شکل مستقل آن را خرج کند.

باید توجه داشت که سوپرپک ها هیچ محدودیتی در دریافت حمایت های مالی ندارند. این همان قانونی است که چهره هایی مانند «برنی سندرز» به شدت به آن معترض بوده و آن را مسیله ای غیردموکراتیک و فسادآور توصیف کرده اند.

به گزارش پالتیکو، «یونایتد دموکراسی پراجکت» که یکی از سوپرپک های وابسته به سازمان آیپک است، در تبلیغات خود در حمایت یا علیه نامزدهای انتخاباتی آمریکا سعی دارد به مسیله فلسطین اشاره نکند، حال آنکه این سازمان اساساً برای لابی گری و تامین منافع رژیم صهیونیستی تاسیس شده است.

«پاتریک دورتون» سخنگوی یونایتد دموکراسی پراجکت در پاسخ به این پرسش پالتیکو که چرا این سازمان در تبلیغات خود در رسانه ها اشاره چندانی به اسراییل نمی کند، از پاسخ روشن طفره رفت و گفت: «ما درباره مسایلی تبلیغ می کنیم که رای دهندگان آمریکایی بیش از همه روی آن ها تمرکز دارند و اهمیت می دهند. هر جا نیاز باشد، به اسراییل هم اشاره می کنیم.»

این لابی گر آمریکایی در حالی مدعی بی اهمیت بودن مسیله اسراییل برای رای دهندگان آمریکایی شد که نظرسنجی ها نشان می دهد محبوبیت «جو بایدن» رییس جمهور آمریکا به دلیل سیاست هایش در حمایت از رژیم صهیونیستی کاهش یافته است. همچنین هر روزه در سرتاسر آمریکا دانشجویان حامی فلسطین در محیط دانشگاه به تجمع و اعتراض می پردازند و با برخورد شدید پلیس مواجه می شوند.
همچنین در انتخابات مقدماتی در برخی ایالت های آمریکا، جنبشی موسوم به جنبش «هیچ کدام» یا جنبش «عدم تعهد» ایجاد شد که از بایدن می خواست رژیم صهیونیستی را وادار به پذیرش آتش بس کرده و از کشتار بیشتر غیرنظامیان فلسطینی جلوگیری کند. آمارهای رسمی حاکی از آن است که این جنبش رای دهندگان زیادی را با خود جلب کرد، امری که نشان از اهمیت مسیله فلسطین برای رای دهندگان آمریکایی دارد.

پالتیکو همچنین به این اشاره کرد که یونایتد دموکراسی پراجکت پس از عملیات طوفان الاقصی، از نامزدهایی که از حمله حماس به مواضع رژیم صهیونیستی انتقاد نکرده و در کنار رژیم صهیونیستی نایستادند، انتقاد کرد و علیه آن ها تبلیغات منفی پخش کرد، اما این تبلیغ ها در حال حاضر لغو شده و دیگر پخش نمی شوند. این به خوبی نشان می دهد که این سازمان لابی گر آمریکایی با آگاهی از نارضایتی مردم آمریکا از اقدامات رژیم صهیونیستی، سعی دارد ارتباط خود با تل آویو را پنهان کند تا مورد خشم رای دهندگان واقع نشود. این سازمان به کلی دریافته که عدم حمایت یک نامزد از «اسراییل» دیگر نمی تواند به ابزاری برای سرکوب آن نامزد در انتخابات و بدنام کردن وی در انظار رای دهندگان بدل شود.
پایان خبر ساز ایرانی

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "لابی آیپک در انتخابات امسال نمی خواهد اسمی از «اسراییل» بیاورد" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "لابی آیپک در انتخابات امسال نمی خواهد اسمی از «اسراییل» بیاورد"، کلیک کنید.