چطور از اعتیادمان به گوشی کم کنیم؟

آفتاب نیوز :

روزه دوپامین نوعی مراقبت عملی یا درمانِ شناختی در حوزه های رفتاری است. در این مراقبه یا تمرین باید سعی کنید که حس اجبار برای سر زدن به گوشی خود را محدود کنید و به مرور این رفتار را تغییر دهید. بدین صورت که شما آگاهانه از چیزهایی که بیش از حد توسط آن ها برانگیخته می شوید، برای مثال رسانه های اجتماعی، برای مدت کوتاهی فاصله می گیرید.

طرفداران این شیوه، ادعا می کنند که یک دوره پرهیز به کاربران اجازه می دهد تا با چیزهایی که واقعاً دوست دارند درگیر شوند و در عین حال رابطه سالم تری نیز با فناوری ایجاد کنند.

بر اساس گزارش یورونیوز، البته برخی منتقدان نیز معتقدند که شواهد کمی برای اثبات این ادعا و کارآمدی این روش وجود دارد. با این حال، محققانی که کارشان در مورد استفاده بیش از حد از رسانه های اجتماعی است، اغلب موافق هستند که به هرحال یک سم زدایی دیجیتال ممکن است ایده خوبی باشد.

داریا کاس، روانپزشک و استاد روانشناسی در دانشگاه ناتینگهام ترنت می گوید: «من از طرفداران پروپا قرص روزه رسانه های اجتماعی هستم. یک آخر هفته برای بازنشانی رفتارها کافی است تا استفاده اعتیادگونه به رسانه های اجتماعی از بین برود.»

یک آخر هفته برای بازنشانی رفتارها کافی است تا استفاده اعتیادگونه به رسانه های اجتماعی از بین برود.

خانم کاس می گوید: «تحقیق من نشان می دهد که گذراندن وقت با دوستان و خانواده به دور از رسانه های اجتماعی و در دنیای آفلاین، احساسات مثبت ایجاد می کند و پیوندهای بین فردی و حس ارتباط گیری را تقویت می کند. بنابراین، ملاقات با یک دوست برای قهوه ممکن است تجربه مثبت تری نسبت به چت کردن با آنها در پیام رسان ها باشد.»

دوپامین که ناقل پیام های عصبی است به دلیل نقشی که در سیستم پاداش دهی مغز دارد، به مولکول «حس خوب» نیز شناخته می شود. اما موضوع تنها به لحظه لذت بردن ختم نمی شود، بلکه گیرنده های دوپامین در مغز از قبل پیش بینی می کنند که چیز لذت بخشی در انتظار آنهاست و این ما را مجبور می کند که تلفن هایمان را مرتبا چک کنیم.

بازی های موبایلی و رسانه های اجتماعی برای پایداری این جبرِ ناخود آگاه ایده آل هستند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "چطور از اعتیادمان به گوشی کم کنیم؟" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "چطور از اعتیادمان به گوشی کم کنیم؟"، کلیک کنید.