چند هرم در مصر باستان ساخته شد؟

چند هرم در مصر باستان ساخته شد؟

مصر به خاطر اهرام خود، به ویژه هرم بزرگ جیزه، آخرین عجایب بازمانده از جهان باستان شناخته می شود. با این حال، شمار دقیق اهرامی که در سرزمین های این کشور پراکنده شده اند، همچنان موضوعی داغ است.

به گزارش ساز ایرانی، گوگل در پاسخ به این پرسش که در مصر چند هرم وجود دارد، عدد 118 را نشان می دهد؛ پاسخی که از ویکی پدیا گرفته شده است. با این حال تعدادی از محققان ادعا می کنند پاسخ به این سوال در واقع بسیار پیچیده تر از آن چیزی است که ممکن است تصور شود.

«آنی میسی راث»، استاد بالینی تاریخ هنر و مطالعات عبری در دانشگاه نیویورک، در این باره به لایو ساینس گفت: «فکر نمی کنم این یک سوال قابل پاسخ باشد؛ چراکه کارشناسان لزوماً درباره آنچه هرم مصر محسوب می شود توافق نظر ندارند.»

طی دودمان 25 (حدود 712 تا 664 قبل از میلاد)، مصر باستان توسط فراعنه نوبیا (سودان فعلی و بخش هایی از جنوب مصر) اداره می شد. حاکمان نوبی در زمانی که رهبران مصر بودند در سودان، اهرامی را ساختند. بنابراین این موضوع مورد بحث است که آیا اهرامی که در سودان ساخته بودند باید شمارش شوند یا خیر.

انواع مختلف اهرام در مصر باستان

موضوع دیگر این است که آیا اهرام کوچک تر، که به عنوان «اهرام ملکه» شناخته می شوند و بیشتر در کنار اهرام بزرگتر ساخته می شوند، باید به همین ترتیب طبقه بندی شوند یا خیر. به عنوان مثال، حداقل هشت مورد از این اهرام کوچکتر در اطراف اهرام «خوفو»، «خفره» و «منکورع» در جیزه قرار دارند. محققان همچنین از این ساختارهای کوچکتر به عنوان «اهرام ثانویه» یاد کرده اند.

«مارک لِنر»، رییس انجمن تحقیقات مصر باستان به چالش دیگری درباره شمارش اهرام اشاره می کند؛ او در این باره به لایو ساینس گفت: «تعداد اهرام تا حدی بستگی به این دارد که شما چه چیزی را هرم بنامید. یک مشکل این است که همه اهرام تکمیل نشده اند و در برخی موارد، ساخت یک هرم مدت کوتاهی پس از شروع متوقف شده، بنابراین این سوال وجود دارد که آیا شما اهرامی را که ساخت آنها تکمیل نشده است نیز محاسبه می کنید یا خیر؟»

«لنر» ادامه داد که در طول پادشاهی جدید (حدود 1550 تا 1070 قبل از میلاد)، برخی از افراد، اهرام خصوصی را روی مقبره های خود می ساختند، که سوالات بیشتری را به بحث اضافه می کند. اگر سعی کردید اهرام غیرسلطنتی و غیرپادشاهی جدید را که معمولاً بسیار کوچک بوده و اغلب کاملاً ویران شده اند، بگنجانید، نمونه های بسیار بسیار زیادی وجود دارد و احتمالاً بسیاری دیگر از آنها کاملاً گم شده اند یا هنوز حفاری نشده اند.

تعداد اهرام مصر به وضوح سوالی است که پاسخ به آن بسیار دشوار است، اما یک کارشناس معتقد است عدد 118 به آن نزدیک است. «دیوید لایت بادی»، مصرشناس و استادیار دانشگاه ورمونت می گوید: «معتقدم که این رقم احتمالا درست است. اگرچه من شخصاً همه آنها را شمرده ام.»

در حالی که مصر به خاطر اهرامش معروف است، در سودان تعداد بیشتری از هرم ها وجود دارد. تعداد زیادی از این اهرام همچنان در گورستان های باستانی سودان کشف می شوند، اگرچه آنها بسیار کوچکتر از اهرام جیزه هستند.

نخستین هرم ساخته شده در مصر

هرم پلکانی «جوزر» که حدود 4700 سال پیش در «سقاره» ساخته شده است، نخستین هرمی محسوب می شود که مصریان بنا کرده اند. «جوز»، فرعون مصر باستان که نام این هرم پلکانی نیز از او برگرفته شده است، در دودمان سوم مصر بر این سرزمین حکومت می کرد. کارشناسان معتقدند: برنامه ریزی ساخت این هرم را «ایمهوتپ»، وزیری که به او خدمت می کرد، بر عهده داشته است.

هرم «جوزر» در ابتدا به عنوان یک مقبره «مصطبه» (بنایی با سقف صاف و دیوارهای شیب دار) ساخته شد و پس از چندین بازسازی در نهایت به یک هرم 60 متری با نمایی متشکل از شش طبقه تبدیل شد. این هرم با استفاده از 330هزار و 400 متر مکعب سنگ و گِل ساخته شد.

تونل هایی که زیر این هرم ساخته شده اند یک شبکه پرپیچ و خم 5.5 کیلومتری را تشکیل می دهند. ساخت این هرم پلکانی، سرمنشا ساخت هرم در مصر باستان بود. البته روند ساخت هرم با بنا شدن اهرام جیزه در مصر به اوج رسید.

چرا فراعنه دیگر هرم نساختند؟

در طول بیش از هزار سال، فرعون های مصر باستان دستور ساخت هرم های عظیم را دادند و در نهایت زیر آنها و یا داخل آنها دفن شدند، اما پس از مدتی محبوبیت ساخت هرم در بین فرعون های مصر باستان از بین رفت. فرعون های مصر در فاصله بین حکمرانی فرعون «جوزر» (دوران حکمرانی بین 2630 تا 2611 پیش از میلاد)   تا دوران حکمرانی فرعون «اهمسه یکم» (دوران حکمرانی بین 1550 تا 1525 پیش از میلاد) مشغول ساختن هرم بودند.

هنوز به طور کامل مشخص نیست چرا فرعون ها ساخت هرم های سلطنتی را متوقف کردند، اما مسایل مرتبط با امنیت می تواند یکی از دلایل این موضوع باشد.

«پیتر در مانولیان» که استاد مصرشناسی دانشگاه هاروارد است بیان می کند: «فرضیه های بسیاری وجود دارد، اما از آن جایی که هرم ها مدام هدف غارتگران و سارقان قرار می گرفتند، مخفی کردن قبرهای سلطنتی در یک درۀ دور و قراردادن آن ها در صخره های حفاری شده که توسط نگهبانان گورستان محافظت می شوند مطمینا گزینه بهتری بوده است.»

تغییرات مذهبی که بر اساس آن ها ساخت مقبره در زیر زمین مورد تاکید و توجه قرار گرفت نیز از دیگر عوامل احتمالی است که باعث شد ساخت اهرام متوقف شود. در طول دوران «پادشاهی نوین» این تفکر که پادشاهان در طول شب به دنیای زیرین سفر می کنند بسیار محبوب شد و این مسیله ساخت مقبره هایی در زیر زمین را می طلبید.

مقبره های زیرزمینی که در زیر «دره پادشاهان» حفاری شدند به خوبی با این طرز فکر هماهنگی دارند.

پایان خبر ساز ایرانی

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "چند هرم در مصر باستان ساخته شد؟" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "چند هرم در مصر باستان ساخته شد؟"، کلیک کنید.